Konut fiyatlarında İstanbul ile yarışıyor: Sayı 1 milyon TL’ye çıktı vatandaş isyan etti

celikci

New member
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) datalarına bakılırsa, bankaların takipteki alacaklar listesinde inşaat bölümünün vilayet bazında tesiri artıyor.

Vilayet Bazında İnşaat Bölüme Takipteki Alacaklar oranına göre, birinci sırada Erzincan geliyor. Erzincan’daki takipteki alacaklar oranı rekor düzeyde yüksek. Erzincan’daki oran yüzde 60.07 olarak kayıtlara geçti.

MESKEN FİYATLARI BİR MİLYON LİRAYA KADAR ÇIKTI

Takipteki alacaklarda birinci sırada yer alan Erzincan’da konut meblağları adeta İstanbul ile yarışıyor. Bankaların elinde hayli sayıda konut stoku birikirken, konut meblağları 1 milyon liraya kadar çıkıyor.

DAİRE FİYATLARI VE KİRALARA VATANDAŞTAN REAKSİYON

Erzincan’da dairelerin fahiş fiyata satılmak istendiğini ve bu yüzden de kiralarında olurundan çok yüksek olduğunu ileri süren kimi vatandaşlar, duruma reaksiyon gösteriyor.

Birtakım vatandaşlar kentteki daire satış ve kira bedelleri konusunda şu tabirlere yer verdi:

“Erzincan birinci derece zelzele jenerasyonunda olması niçiniyle yüksek katlı apartmanlar yapılmamakta fakat son senelerda kat sayılarının yükseldiği görülmekte. Yeni yapılan daireler öteki kentlerde 450- 500 bin civarında satılırken bu sayı Erzincan’da 1 milyonu bulabiliyor. Kiralarda buna yanlışsız orantıda. pek yüksek kira meblağları. Kente tayinle gelen memur kiralık daire bulmakta çok kuvvetlik yaşıyor. Bir de buna öğrenciler de eklendi mi durum vahim.”
 
Üst