Kolin çivi bile çakmadan 65 milyonu cebine koydu!

Beykozlu

New member
Elazığ’da 24 Ocak 2020’de meydana gelen sarsıntının akabinde yok olan yüzlerce konut için yapılan ihale bir daha yandaşı kazandırdı. Avukat Erhun Karakuş tarafınca duyurulan skandala göre, zelzelenin akabinde Merkez Zafran Mahallesi’ndeki konut üretim işini, Kolin İnşaat, 17 Haziran 2020’de 169 milyon 923 bin TL’ye aldı.

Ancak ihale gerekliliklerini yerine getirmeyi tercih etmeyen Kolin İnşaat, işi altı gün daha sonra Nişantaşı ile Yapı ve Fay Taahhüt isimli firmaya 104 milyon TL’ye bir daha ihale etti ve 65 milyon TL’yi kasasına koydu.

Birgün’de yeralan habere göre bir daha Refah Partisi Elazığ Vilayet Lideri da olan avukat Erhun Karakuş, devletin ziyana uğratıldığını bildirerek, “65 milyonu 6 gün içerisinde vatandaşın cebinden aldık, azınlıklık bir müteahhittin cebine koyduk. Burada devletin altı günde 65 milyon TL’lik bir ziyanı kelam mevzusudur” dedi.

MİLLET İÇİN HARCANMALIYDI

İktisatta yaşanan makus gidişatın da AKP’yi ve yandaşlarını durduramadığını bildiren avukat Karakuş, skandal uygulama hakkında şunları anlattı: “Ülkemiz, yaklaşık 2 buçuk yıldır önemli bir maddi kriz içerisinde. Vilayetimize baktığımız vakit hem korona salgını hem ekonomik kriz birebir vakitte zelzele hadisesiyle karşı karşıya kaldık. Biz zelzeleden daha sonra her hadisede şeffaf bir biçimde hareket edilmesi gerektiğini, kamu kaynaklarının milletin menfaatine kullanılmasını, bol keseden paralar kullanılmamasını her fırsatta lisana getirdik. Bugün ülkemizde dar gelirlilerin durumu ortada. Elazığ’da sarsıntıdan daha sonra milletin menfaatine kullanılması gereken paralar, tek bir müteahhittin cebine 6 günde nasıl girebilir?”

ADIM ADIM VURGUN

Adım adım yapılan vurgunu anlatan Karakuş, kelamlarına şu biçimde devam etti: “Elazığ merkezinde bulunan Zafran TOKİ Konutları üretim işini alan firma, Ankara’da Toplu Konut Yönetimi Başkanlığı’yla 17 Haziran 2020 tarihinde bir kontrat imzalıyor. Bu kontrata göre 687 konut imal işini içerisinde 35 dükkân, cami, altyapı ve etraf düzenlemesi olmak kaidesiyle 169 milyon 923 bin TL bedelle kazanan Kolin İnşaat, ‘Ben yapacağım’ diyor. Burada hiç bir sorun yok. 169 milyonu, 689 konuta böldüğünüz vakit bir konuta 243 bin TL artı KDV fiyat vermiş oluyor. 17 Haziran’da TOKİ’yle kontrat imzalayan Kolin İnşaat, altı gün daha sonra yani 23 Haziran’da Nişantaşı ile Yapı ve Fay Taahhüt isimli firmayla taşeronluk kontratı imzalıyor. TOKİ’den 169 milyona aldığı ihaleyi Elazığ’a gelmeden, sahayı görmeden ve tek bir çivi çakmadan altı gün daha sonra bu iki firmaya veriyor. Bu iki firmaya verilen işin içeriği 689 konut, 35 dükkân, cami inşaatı, altyapı ve etraf düzenlemesi. Yani Kolin’ in TOKİ’ye taahhüt ettiği işin birebiri. TOKİ’den 169 milyon liraya işi alan Kolin İnşaat bu işi altı gün daha sonra KDV hariç daire başı 156 bin TL’ye bu yapı iştirakine taşeron ediyor.”