Kiraya bin lira eşya artırımı

celikci

New member
Türkiye’de son periyotta kentsel dönüşüm, çok göç ve okullarda yüz yüze eğitimin başlaması kira talebini tırmandırırken, konut sahipleri de konutlarını daha yüksek bedelle kiralamak için çeşitli yollara başvuruyor. “Çocuğum konutta oturacak” mazeretinin akabinde, açık artırma yöntemiyle en yüksek fiyat teklif edene kiralama sisteminin akabinde kimi mesken sahipleri ekstra yüksek kira için meskenlerini eşyalı hale getirmeye başladı. Bu yolla kira fiyatı en az bin lira daha artırılıyor.

BEŞ YILDA YÜZDE 157

Kira artışlarını kıymetlendiren Hakan Erilkun Danışmanlık Hizmetleri Lideri Hakan Erilkun, Türkiye’de son 5 yılda kira artış suratının yüzde 157 arttığını ve bu oranla OECD ülkeleri içinde kiraların en çok arttığı ülkeler içinde yer aldığını söylemiş oldu. Büyük göç alan İstanbul’daki artışın, Türkiye’nin öteki vilayetlerini de üst çektiğini söz eden Erilkun, “Son bir yılda bilhassa kentin esaslı merkezlerinde kira bedellerindeki artış inanılmaz boyutlara ulaştı” dedi.

STOKLAR SÜRATLE ERİDİ

Mal sahiplerinin büyük çoğunluğunun her gün artan hayat pahalılığını münasebet gösterdiğini belirten Gayrimenkul Uzmanı Hakan Erilkun, buna karşın kiralık konut bulunamadığını, kiralık konut stoklarının bir hayli bölgede Ağustos 2021 periyodundan itibaren eridiğini deklare etti. Kira bedellerinin ve konut düşüncesinin sırf esaslı bölgelerde değil Yeni Havaalanı, Bahçeşehir, Kemerburgaz üzere başta olmak üzere, kentin kayma gösterdiği yeni merkezlerde de yaşandığına işaret etti. Erilkun, kelamlarını şöyleki sürdürdü: Bilhassa Kemerburgaz üzere yeni merkezlerin odağı olan noktalarda kiralık daire neredeyse karaborsaya düşmüş durumda. Örneğin Bahçeşehir’de 1+1 kiralık bir dairenin fiyatı 3.000 TL’den başlıyor. Bu bölgeler yeni iş merkezleri ve üniversite yerleşkeleri üzere noktalara yakınlıktan ötürü büyük talep gördüğü için mal sahipleri kiralık dairelerini eşyalı hale getirerek kira bedellerine en az 1.000 TL daha ek etmeyi tercih ediyorlar.”

Hakan Erilkun


2 BİN LİRALIK DAİRE FİYATI 3 BİNE ÇIKTI

Remax Sonuç Bağdat Caddesi Gayrimenkul Danışmanı Mustafa Kemal Işık, kiralarda düşüş beklemediklerini söylemiş oldu. Işık, “Bir yılda yeni konut üretiminin azalması ve üniversitelerde okula dönüşün başlamasıyla kira artışları tepeyi gördü. meblağların düşmesini beklemiyoruz. 2020 yılının ağustos ayında 100 metrekarelik bir meskenin ortalama kirası 2 bin 100 lira civarlarındayken, bu sayı 1 yılda 3 bin 100 liraya çıktı” dedi.

KADIKÖY’DE 2+1 EN DÜŞÜK 4 BİN TL

İstanbul’da konut kiralarındaki artışın yüzde 51’e ulaştığına işaret eden Erilkun, kelamlarını şöyleki sürdürdü: “Yüksek artış niçiniyle emlak firmaları adeta ‘açık artırma’ yoluna gidiyor. Kadıköy, Beşiktaş üzere ana lokasyonlarda 2+1 dairelerin fiyatı 4.000 TL’den başlıyor. Birebir emsalde bir dairenin İzmir’deki kira fiyatı 2.500 TL, Ankara’daki ederi ise 2.100 TL oluyor.”
 
Üst