Kiralık ve satılık fiyatlarında Türkiye’de yüzde 127 artışla birinci sıraya oturdu

celikci

New member
Mersin Emlakçılar Odası Lideri Sinan Canpolat, “Artık o geçmişteki Mersin hayali ortadan kalktı” dedi.

En son Tarsus’ta kurulanla bir arada ikisi devlet, ikisi özel 4 üniversitesinin yanı sıra yurt ortasından de daima göç alan Mersin’de mesken kiraları ve dairi meblağları tavan yaptı. Uzun yıllar ‘ucuz konut cenneti’ olarak anılan Mersin, son birkaç yılda bu özelliğini tarihe gömdü. Düne kadar gerek satılık gerekse kiralık konut meblağlarında gıptayla bakılan Mersin’de, bugün artık kiralar 1 1 dairelerde bile 2 bin-2 bin 500 lira bandında seyrediyor. Semtine nazaran 4 bin liraya kadar çıkan kira fiyatları her keseyi zorlarken, bilhassa Akkuyu Nükleer Güç Santrali bölgesinde mesken bulmak bile neredeyse imkansız duruma geldi. Yapılan araştırmaya nazaran Mersin, bu fiyatlarla son 1 yılda yüzde 127’lik artış oranıyla Türkiye’nin artırım şampiyonu oldu.

Kira ve mesken fiyatlarındaki artışı İHA muhabirine pahalandıran Mersin Emlakçılar Odası Lideri Mehmet Sinan Canpolat, 2021 yılının herkes için güç geçtiğini belirtti. 2021’de konut fiyatlarının Mersin’de fazlaca yükseldiğini belirterek, “Bunu üzülerek söyleyeceğim, Türkiye genelinde 81 vilayet ortasında gerek kira artışında gerek daire satışının fiyat artışında birinci olduk. Yapılan istatistikte yüzde 127 artışla Mersin şu an birinci sırada. Buda bizi ister istemez üzmüş durumda. Biliyorsunuz Mersin geçmişte emekli, cazibe kentiydi. Herkes buraya yerleşmek isterdi. Fakat artık inanın o geçmişteki Mersin hayali ortadan kalktı. Ben bunların sebebini birkaç unsurda toparlamak istiyorum. Birincisi bu nükleer santralin yapılmasıyla birlikte Mersin özelinde önemli bir konutla ilgili daralmaya gerçek gidildi. Bunun niçini. Orada çalışan işçi sayısı Birinci olarak 2-3 bin iken artık 20 binlere kadar çıktı. Bu da ister istemez Silifke, Anamur, işte Aydıncık, Erdemli’ye kadar o bölgedeki dairelerin, o bölgedeki kiralıkların külliyen dbulunmasına, arz ve talep istikrarının oradaki talebe göre artmasıyla birlikte bozulmasına ve fiyatların yükselmesine niye oldu. Çok çarpıcı bir örnek vereyim. Artık o bölgeye tayini çıkan memur kardeşimiz ya da okumaya gelen öğrenci kardeşimiz bir kiralık konut bulmaya kalksa şu an orada en berbat daire eşyasız 4 bin lira, eşyalı 6-7 bin liraya kadar varıyor” diye konuştu.

“5-6 yıldır Mersin’de çivi dahil çakılmıyor”

Mersin’de belediyelerin bir an evvel 5 binlik ve binlik imar planlarını yapması gerektiğini vurgulayan Canpolat, “Bir kenti geliştirmeniz için planlamanız lazım. Planlar bittikten daha sonra insanların inşaat yapmasına, müteahhitlerin inşaat yapmasına müsaade edersiniz. Maalesef bu durum Mersin’de bir türlü çözülemiyor. Son 5-6 yıldır Mersin’de çivi dahil çakılamıyor. İmar olmadığı için arsa satamıyoruz. Müteahhitler konut üretemiyor. Bu durumda arz ve talebin istikrarını nitekim önemli derece de bozuyor. Arz 3 tane, talep 13 tane. Hal bu biçimde olunca da bu ister istemez fiyatlara yansıyor. Şunu fazlaca önemli bir biçimde söylemek istiyorum. Şu an bir vatandaş mesken almaya kalksa 1 1 dairenin temelden fiyatı 500-600 bin lira. Yani 2 1, 3 1, 4 1’den hiç bahsetmiyorum. Nitekim artık birfazlaca kişi için konut almak hayal oldu” biçiminde konuştu.

2020 yılının 2021 yılına bakılırsa daha uygun geçtiğini vurgulayan Canpolat, “2020 yılında hem faiz oranları düşüktü birebir vakitte konutların fiyatları bu kadar artmamıştı. 2020 yılında Mersin’de 43 bin 496 konut satılmıştı, 2021 yılında ise 41 bin 533 konut satıldı. Geçen yıl yabancılara ise 2 bin 513 konut satışı yapıldı. Tabi fiyat artışlarına dövizdeki yükselmede tesirli oldu. 2022 yılının başında artan döviz kuru bizi biraz huzursuz etti lakin artık stabil düzeyde gidiyor. Beşerler bir yandan yatırım yapayım derken bir yandan da sanki yatırım yaptım da kaybım olur mu? Döviz yine yükselir mi? Oradan bir ziyanım olur mu? Ya da satışını yaptığımız gayrimenkulün fiyatı daha artar mı? Bununla ilgili piyasada bir algı oluştu. Buda bizlere ziyan verdi. Bu ziyanda işlerimizin, protokollerimizin bozulmasına niye oldu. Şu anda piyasada satacak daire bulamayacak noktaya geldik. esasen Mersin’de kiralık bulmakta badire çekiyoruz. Satılıklar da şu anda daha evvel 100 tane elinde konut olan meslektaşlarımızda bugün tahminen 2 elin parmaklarına geçmeyecek kadar var. Umudumuz bir an evvel düzelip, haksız yapılan artırımlar geri alınır” tabirlerini kullandı.
 
Üst