Kiracı hayli kiralık mesken yok: 2 bin 500 liralık daireye 4 bin lira vermeye razı olanlar bile var

celikci

New member
Son devirde yeni inşaatların başlamaması ve pandeminin akabinde düğünlerin patlaması kiralık daire meblağlarını uçurdu. Tayinlerin ve ertelenen düğünlerin de yapılmaya başlamasıyla vatandaşlar kiralık mesken bulmakta zorlanıyor. Fahiş fiyatlar ödemeye razı olanlar bir daha de kiralık daire bulamıyor. Özellikle Bursa’nın en çok tercih edilen ilçesi olan Nilüfer ilçesinde daireler adeta karaborsaya düşmüş durumda. İlçedeki emlakçılara gelenlerin ekserisi kiralık daire talep ediyor. Emlakçılar ise ellerinde kiralık daire olmadığı için vatandaşlara yardımcı olamıyor.


Nilüfer ilçesinde kiralık daire fiyatları şu an tavan yapmış durumda. Maliyetler yükseldiği için müteahhitlerin yeni projelere başlamak istememesi de meblağların artmasında tesirli. Kiralık daire kahrı yalnızca Nilüfer ilçesinde değil başka ilçelerde de yaşanıyor.


Bursa’da kiralık dairelerin karaborsaya düştüğünü tabir eden gayrimenkul uzmanı Ahmet Abdülaziz Öztürk, şunları söylemiş oldu:

“bu vakitte Bursa’da kiralık dairelerde önemli manada külfet var. 2 yıldır tayinler ve düğünler yapılmadı. Kiralık daire meşakkati başladı. Vatandaş piyasada kiralık daire bulmakta zorlanıyor. Kiralar yükseldi, konut sorunu var. Müteahhitler yeni projelere başlamıyor. Maliyetler yükseldi. Sattığını yerine koyamayacağını düşünen müteahhitler yeni projelere başlamıyor. Bu durum da konut meblağlarının yükselmesine sebep oluyor. Bana kalırsa belediyelerin süratli bir biçimde yeni konut alanlarını halkın hizmetine açması lâzım. Bursa’da önemli manada konut ve mesken yeri ıstırabı var. Kentte satılık daire hayli, lakin kiralık daire yok. Kiralık daire zahmeti başta Nilüfer olmak üzere Mudanya, Osmangazi ve Yıldırım ilçelerinde de var. Nilüfer ilçesinde kiralık daireler 2 bin 500 liradan başlıyor, 4 bin 500 liraya kadar çıkıyor. Vatandaşlar 2 bin 500 liralık daireye 4 bin lira verecek, fakat bulamıyor.”

“Günde 20 kişi kiralık daire için bizi arıyor”

Çalan 30 telefondan 20’sinin kiralık daire için olduğunu belirten Abdülaziz Öztürk, “Her gün 30 kişi iş yerimizi arıyor. Arayanların 20’si kiralık daire soruyor. Bizde maalesef yanıtını veriyoruz. Yalnızca bizde değil, öbür emlakçı arkadaşlarda ve internette de kiralık daire yok. Bizim öteki emlakçı arkadaşları da arıyorlar, onlarda da kiralık daire yok. Bursa’da büyük ölçüde kiralık daire badiresi var” halinde konuştu.
 
Üst