Kick Boksta Dünya Şampiyonu Kardeşlerin Amacı Daima Dorukta Kalmak

KaraYeL

New member
AJANSSPOR – HABER

Antalya’nın Korkuteli ilçesinde babalarının tavukçu dükkanında vakit zaman kasaplık yapan Sena Amine Işık Özgen (20) ve kardeşi Rabia Özgen (16), “Kız dövüşür mü” üzere tenkitlere kulak asmadan azimle çalışarak kick boksta dünya şampiyonu oldu.

“Kız dövüşür mü” reaksiyonlara karşın yılmadılar

Kiremitli Mahallesi’nde tavukçuluk yapan Hüsnü Özgen, spora olan yetenekleri ötürüsıyla kızlarını 10 yıl evvel kick boksla tanıştırdı. Korkuteli Belediyesi Spor Kulübü bünyesinde idmanlara başlayan Özgen kardeşler, etraflarından “Kız dövüşür mü”, “Yörük olarak keşke güreşe başlasaydınız” üzere reaksiyonlara karşın hiç yılmadan çalışmalarını sürdürdü.

Altın madalya kazandılar

Bir yandan babalarına yardım eden bir yandan da kilolarında fazlaca sayıda Türkiye şampiyonluğu elde eden, Avrupa Şampiyonaları’nda da dereceler kazanan Özgen kardeşler, mesleklerini İstanbul’da düzenlenen 7. Milletlerarası Kick Boks Dünya Kupası’nda 60 ve 55 kiloda altın madalya kazanarak taçlandırdı.

Sena Amine Işık: “İlçemde bir”oldukça kıza da örnek oldum”

Kariyerinde dünya şampiyonluğunun yanı sıra bir dünya ikinciliği, Avrupa şampiyonluğu ve 8 Türkiye şampiyonluğu bulunan Sena Amine Parıltı Özgen, AA muhabirine, ailesinin dayanağı ile bu muvaffakiyetleri elde ettiğini söylemiş oldu.

“Bu spora birinci başladığımda ‘Kız dövüşür mü’ üzere reaksiyonlar alıyordum ancak kulak asmadım. Azmettim ve şampiyon oldum.” diyen Sena Amine Işık, “İlçemde biroldukça kıza da örnek oldum. Aileler kızlarını bu spora yönlendirdi. Kendime has bir dövüş tarzım var. Tekme yüklü dövüşüyorum. Genelde teknik nakavta oynuyorum ve o biçimde yeniyorum. Kendimden daha güzel atletlerle idman yapmaya çalışıyorum. İnşallah bir gün bu spor olimpiyatlarda yer alır ve ülkemi orada temsil ederim.” sözlerini kullandı.

Rabia Özgen: “Hedefimiz daima bu sporda tepede kalmak.”

Rabia Özgen ise şampiyonluklarında ablasının büyük katkısı olduğunu söylemiş oldu.

Ablasının beraberinde hocası olduğunu aktaran Rabia, “İlçede bu spor epey bilinmiyor. Herkes güreşi epeyce seviyor. Lakin biz şampiyon çok beşerler kızlarını bu spora yönlendirmeye başladı. İnşallah bu spora olan ilgi daha da artar. Maksadımız daima bu sporda dorukta kalmak. Ablamla daima en üst seviye şampiyonalarda kürsüde olmak için çalışıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Özgen kardeşlerin antrenörü Şükrü Haksız ise iki atletin da özel yeteneklere sahip olduğunu ve elde ettikleri başarıyı istikrarlı hale getirmek için çalışacaklarını kaydetti.