Kardeş Varank, Tuzla’daki deniz görünümlü araziyi de aldı

Beykozlu

New member
Bodrum’da 180 bin metrekare büyüklüğündeki arazi ihalesini almasıyla gündeme gelen Sedat Varank’ın şirketinin Tuzla’da deniz görüntülü araziyi de aldığı ortaya çıktı.

Birgün’den İsmail Arı’nın haberine göre, kamu kuruluşu olan Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım İştiraki A.Ş., 22 Nisan’da İstanbul’daki Viaport Marina Tuzla’nın çabucak yanında yer alan 50 bin metrekarelik deniz görünümlü arazinin ‘gelir paylaşımı’ tekniğiyle satışı için ihale düzenledi.

‘Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı İşi ihalesinde’ en avantajlı teklifi Cevahir Taahhüt İnşaat ile HB Küme İnşaat iş iştirakinin verdiği açıklandı.

Bu ihaleyle Cevahir Taahhüt İnşaat ile HB Küme İnşaat iş iştirakinin kelam konusu topraktan en az 4 milyar 13 milyon TL ve Emlak Konut’un ise 2 milyar 161 milyon TL gelir sağlayacağı söz edildi.

Emlak Konut’un raporlarında kelam konusu alanın eski askeri alan olduğu vurgulanıyor. Toprağa dair raporlarda “Alanda Kıyı Güvenlik Komutanlığı’na ilişkin mevcut durumda kullanılmayan ve atıl durumda olan binalar bulunmaktadır” tabirleri yer alıyor.

Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi’nde de ihaleyi alan iş iştirakindeki HB Küme İnşaat şirketinin iki ortağı olduğu ve bu ortakların da Sedat Varank ile Gülhan Düzgün Varank olduğu belirtiliyor.

Şirketin sahiplerinden Sedat Varank’ın ablası Fatma Varank Emlak Konut’un bağlı olduğu Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nda bakan yardımcısı olarak nazaranv yapıyor.

Bodrum’da deniz görüntülü arazi

Emlak Konut, 3 Kasım’da da Muğla Bodrum’daki yaklaşık 180 bin metrekare büyüklüğündeki deniz görünümlü yerin ihalesini de bir daha Cevahir Taahhüt İnşaat ile HB Küme İnşaat iş iştirakinin aldığını açıklamıştı.

Bu ihaleyle Cevahir Taahhüt İnşaat ile HB Küme İnşaat iş iştirakinin kelam konusu yerden en az 6 milyar 91 milyon TL ve Emlak Konut’un ise 4 milyar 61 milyon TL gelir sağlayacağı söz edildi.

Ankara projesi ihalesini de Varank aldı

Kısa bir süre evvel Emlak Konut’un başkentteki eski Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin (ABB) otobüs garajı yeri üzerine inşa edilen Merkez Ankara projesi için düzenlendiği ihaleyi de bir daha Varank’ın kuzeni Sedat Varank aldı.

Emlak Konut, 31 Ağustos tarihinde Merkez Ankara projesi için “Merkez Ankara Projesi O Blok Tamamlama İnşaatı İşi” ismi altında bir ihale düzenlendiğini ve HB Küme İnşaat ile 26 Ağustos tarihinde KDV hariç 208 milyon TL’lik bir mukavele imzalandığını deklare etti.
 
Üst