İşte sıkıntının fotoğrafı: Kamu binaları hasar gördü

Beykozlu

New member
En sağlam yerler olması gereken kamu binalarının birinci olarak hasar görmesi sistemdeki vahim çarpıklığı yansıttı. Birebir müteahhidin 11 vilayette daha yurt, hastane inşa ettiğinin ortaya çıkması en büyük felaketten bile ders alınmadığını gösterdi.

İSTANBUL’U ETKİLEMEZ FAKAT HAZIRLIKTA RAHEVETE KAPILAMAYIZ

Karar gazetesinin haberine göre Düzce’de merkez üssü Gölyaka ilçesi olan 5.9 büyüklüğünde sarsıntı meydana geldi.

Kalp krizi geçiren Hikmet Çelebi (48) ile Sevim Çengel (63) ömrünü kaybetti. 78 yaşındaki Hilmi Demetgül’ün cansız vücudu de konutunda meyyit bulundu. Biri ağır 68 kişi yaralandı. İçişleri Bakanı, 8 bin konutta hasar tespit çalışması yapılacağını bildirdi.

1999’dan kalan bir fay kesiminin kırılmış olabileceğini belirten uzmanlar “İstanbul’u tetiklemez lakin zelzeleye yarın olacakmış üzere hazırlanmalıyız” dedi.

SİSTEM PROBLEMLİ DEVLET KENDİ YAPTIĞI BİNAYI DENETLEMİYOR

Düzce Valiliği, 1999’dan daha sonra kentteki yapı stokunun yüzde 80’inin yenilendiğini duyurdu. Az hasar ve kayıp, yeni yönetmeliğe göre yapılan inşaatlarda yol alındığını gösterdi. Lakin tek önemli hasar goren yapının Düzce Adliyesi olması dikkat çekti. Toplanma alanı olarak öngörülen ve insanların en epeyce bulunduğu cami, okul üzere yapıların her sarsıntıda hasar görmesi ‘Yaptığını denetlemeyen devlet sistemi var’ dedirtti.

DÜZCE SABAHA KADAR AYAKTAYDI

Sabaha karşı 04.08’de yaşanan zelzelenin yüzeye yakın olması tesirini artırdı. İzmir’den İstanbul’a biroldukca vilayette hissedilen sarsıntının akabinde 116 artçı meydana geldi. Düzceliler geceyi dışarıda geçirdi. Düzce, Sakarya, Bolu ve Zonguldak Ereğli’de okullarda eğitime bir gün orta verildi.

11 VİLAYETTE YURTLAR, HASTANELER BU BİNAYI YAPAN MÜTEAHHİDİN ELİNDEN ÇIKTI!

İlk sarsıntıda hasar nazarann Düzce Adliyesi’ni inşa eden şirketin 11 kentte daha epeyce sayıda kamu binası yaptığı, ihale aldığı ortaya çıktı.

Şirketin yaptığı binalar içinde İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi, Aksaray öğrenci yurdu bulunuyor. Bunlardan sekizi ise Ankara dahil çeşitli vilayetlerdeki devlet hastaneleri.

TATBİKATTA VAR GERÇEĞİNDE YOK

VATANDAŞLARA İKAZ BİLDİRİMİ GİTMEDİ:


Düzce’den iki hafta evvel 81 vilayet genelinde yapılan sarsıntı tatbikatı öncesi ‘Herkese bildirim gelecek, TV’den ikaz yapılacak’ denildi. Lakin epey sayıda bireye ya hiç bildirim gitmedi ya da duyurulan vakit diliminden saatler daha sonra bildiri ulaştı. AFAD Başkanı’nın “Cep telefonlarının ikaz bildirimi butonu açılmalıydı” tabiri de reaksiyon çekti. Tatbikatta bunlar yaşanırkilk evvelki geceki zelzelenin akabinde sistem bir daha çalışmadı. Vatandaşa yapması gerekenler iletilmedi.

Deprem kâbusu Düzce’de kendini 5.9 ile gösterdi. Marmara, Batı Karadeniz, Ege ve İç Anadolu bölgelerinde hissedilen sarsıntıda üç kişi hayatını kaybetti, biri ağır olmak üzere 68 kişi yaralandı. Sarsıntıda 1999’da yıkılıp 2008’de bir daha yapılan Düzce Adliyesi’nin büyük hasar alması ise kamu binalarına yönelik alarm zillerini çaldırdı. Binayı inşa edin firmanın 11 vilayette daha adalet sarayı, okul, yurt, hastane yaptığının ortaya çıkması büyük riski ortaya koydu. Hayati kıymetteki yapılar birinci olarak hasar görmesi de asıl sorunun fotoğrafını çekti.

Beklenen büyük Marmara sarsıntısı Düzce Gölkaya merkezli olarak kendisini gösterdi. Saat 04.08’de İstanbul, Bolu, Sakarya, Ankara, Kocaeli, Kütahya, Bilecik, Bursa, Zonguldak, Bartın ve İzmir’e hissedilen sarsıntısı AFAD 5.9, Kandilli Rasathanesi de 6.0 olarak deklare etti. Büyük sarsıntı daha sonrası başta Düzce olmak üzere sallanan kentlerde vatandaşlar kendini sokağa ttı. Kalp krizi geçiren Hikmet Çelebi (48) ile Sevim Çengel (63) hayatını kaybetti. Hilmi Demetgül de (78) konutunda meyyit bulundu. 1’i ağır 68 kişi yaralandı. Bölgede sarsıntı daha sonrası elektrikler kesildi. Düzce’de dehşete kapılan birtakım vatandaşlar yüksekten atlama kararı yaralandı. Kimi binalarda çatlaklar oluştu. Polise binalardan kopan beton kesimlerinin park halindeki araçların üzerine düştüğü istikametinde ihbarlar geldi. Zelzele niçiniyle araçlarına yakıt almak isteyenler, akaryakıt istasyonlarında yoğunluk oluşturdu. Sarsıntı daha sonrası Düzce, Sakarya, Bolu ve Zonguldak’ta eğitime 1 gün orta verildi.

5.9’DAN daha sonra 110 ARTÇI

Tekirdağ’dan Ankara’ya kadar birfazlaca vilayette hissedilen sarsıntının akabinde bölgede hayli sayıda artçı sarsıntı yaşandı. AFAD, Düzce sarsıntısına ait ön kıymetlendirme raporunu resmi sitesinden yayımladı. Raporda bölgede büyüklükleri 4.3 ile 0.9 içinde değişen 110 artçının yaşandığıaçıklandı. Raporda ayrıyeten 1900 yılından günümüze kadar bölgede en büyüğü 7.6 olmak üzere 313 adet zelzelenin meydana geldiği de açıklandı. Sarsıntının ‘sürpriz’ olduğunu söyleyen uzmanlar, artçı sarsıntıların 10 gün sürebileceğini tabir ettiler. Kandilli Rasathanesi de deprimin dirinliğinin 6.5 kilometre olduğunu duyurdu.

8 BİN KONUTTA HASAR TESPİTİ

5.9’luk zelzelenin akabinde Düzce’ye giderek incelemelerde bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, artçıların süreceğini belirterek “Hasarlı binalarda durmamak lazım” dedi. Soylu “8 bin konutta bilhassa Gölyaka’da hasar tespit çalışması yapılacak. Gerekli takımlar gönderildi. Valiliğin uyumunda Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Vilayet Müdürlüğü’nün uyumunda gerekli taramalar yapılacak” tabirini kullandı.

2008’DE YAPILAN ADLİYE’DE BÜYÜK HASAR

1999’depreminen daha sonra yüzde 80’i yıkılıp yenilenen Düzce’de büyük yıkım yaşanmadı. Fakat en çok ziyan bakılırsan yapılardan biri 1999’da yıkılıp 2008’de bir daha yapılan Düzce Adliyesi oldu. Adliyenin çatısından beton kesimleri koptu. Dış cephesindeki granit kaplamalar bloklar halinde yere düştü. 4 Kasım’da İzmir’de yaşanan 4.9’luk zelzelede de en büyük hasarı minaresi yıkılan bir cami görmüştü.

AYNI ŞİRKET 11 VİLAYETTE KAMU BİNASI YAPMIŞ

İlk zelzelede hasar bakılırsan Düzce Adliyesi’ni inşa eden Ankara merkezli Aras İnşaat isimli şirketin 11 kentte daha epey sayıda kamu binası inşa ettiği, ihale aldığı ortaya çıktı. Firmanın Düzce Adliyesi’nin yanı sıra, İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi, İstanbul Bölge Yönetim Mahkemesi, Bakırköy Bayan Cezaevi, Aksaray 2 bin Kişilik Öğrenci Yurdu, Aksaray 400 Yataklı Devlet Hastanesi, Ankara Etimesgut 250 Yataklı Devlet Hastanesi, Ankara Hakimevi, Ankara Şaşmaz ve Sincan Açık Ceza İnfaz Kurumu, Ankara Sincan Adliye Sarayı, Denizli Adliyesi, Gazi Hastanesi, Erzincan Stadyumu, Gazi Üniversitesi Teknopark, Gümüşhane Hastanesi, Gaziantep Hastanesi, Gaziantep Adliyesi, Hatay Adalet Sarayı, Kahramanmaraş Adliyesi, Tekirdağ Adliyesi, Trabzon İsimli Tıp Kurumu’nu da yaptığı belirlendi.

İstanbul Riva’daki Hasan Doğan Ulusal Ekipler Kamp ve Eğitim Tesisleri’ni de yapan şirketin Ankara Sincan 480 Yataklı Devlet Hastanesi, Samsun 4 bin kişilik Öğrenci Yurdu, Yozgat Yerköy 100 Yataklı Devlet Hastanesi, Zonguldak 400 Yataklı Devlet Hastanesi projeleri de devam ediyor.

VATANDAŞA İKAZ BİLDİRİMİ GİTMEDİ

Düzce’den iki hafta evvel 81 vilayet genelinde yapılan sarsıntı tatbikatı öncesi ‘Herkese bildirim gelecek, TV’den ihtar yapılacak’ denildi. Fakat epeyce sayıda şahsa ya hiç bildirim gitmedi ya da duyurulan vakit diliminden saatler daha sonra gitti. AFAD Başkanı’nın “Cep telefonlarının ihtar bildirimi butonu açılmalıydı” tabiri de reaksiyon çekti. Tatbikatta bunlar yaşanırken dönü geceki sarsıntının akabinde sistem bir daha çalışmadı. Vatandaşa yapması gerekenler iletilmedi.

BÜYÜK ZELZELENİN ÖNCÜSÜ DEĞİL LAKİN HAZIRLIKLI OLMALIYIZ

Uzmanlar Düzce’deki, 5.9’u yorumladı. *Prof. Dr. Naci Görür: “Bu yörede gücün büyük ölçüde boşaldığını düşünüyorum. Lakin Bolu Dağı Tüneli ile Bolu güneyi içinde, KAF’a bağlanan sınır çabucak hemen kırılmadığı için bu kesim riskli bölge olarak düşünülmelidir.” *Prof. Dr. Şerif Barış: “Sürpriz bir şey zira hiç beklemediğimiz bir yerdi. 5.9-6 büyüklüğü çok tabi sarsıcı. İki büyük sarsıntı daha sonrası bu biçimde orta büyüklükte bir zelzele olması sahiden birinci kez gördüğüm bir olay. Türkiye Alp-deprem jenerasyonunda, ötürüsıyla biz her vakit sarsıntı olacakmış üzere davranmak zorundayız ve hazır olmak zorundayız. Muhtemelen sığ depremlerdendi.”

*Prof. Dr. Şükrü Ersoy: “Artçılar en az bir hafta, 10 gün sürebilir. Buna hazır olmak gerekiyor. Hissetmek ve yıkım birebir şey değil. Bu sarsıntı gerçeğinden kurtulmamız manasını taşımıyor. Bu beklenen İstanbul zelzele öncüsü değil. Biz Marmara’da 7 büyüklüğünde bir sarsıntı bekliyoruz. Daha doğuda.” *Prof. Dr. Okan Tüysüz: “Bugün olan 5.9’luk sarsıntı, 17 Ağustos’ta kırılan fayın ucunda meydana gelen bir zelzele. çok sığ bir zelzele. Tabi sığ olması, sarsıntının yüzeyde şiddetli hissedilmesini sağlayan faktör. 6 yıkıcı bir zelzeledir. 17 Ağustos’taki sarsıntının en doğu ucunda kalan kısım kırılmış oldu.”

*Prof. Dr. Ziyadin Çakır: “İstanbul sarsıntısını tetikleseydi sarsıntıdan daha sonra çabucak tesirlerdir. Yaşanan zelzele yeri uzak arada. Karadeniz çıkışında kırılmayan bir kesim vardı. Büyük bir olasılıkla bu hisse modülü kırıldı. Bu bölge zelzele açısından son derece berbat bir yer.”

GEREKLİ BİLİNCE HÂLÂ SAHİP DEĞİLİZ

Depremi pahalandıran Doç. Dr. Doğan Kalafat “8 kilometrelik uzunluğundaki bu fay kesimi ana zelzelede kırılmıştır. Gücü boşalmıştır. Bunun haricinde orada daha büyük bir zelzele mümkünlüğü riski epeyce düşüktür” dedi ve tenkitlerde bulşundu: “Halen sarsıntı şuuru maalesef tam manasıyla oluşturulamadı. ötürüsıyla vatandaşlarımız zelzele anı ve daha sonrasında panik halinde oluyor. İstanbul sarsıntısını takip ediyoruz. Bildiğiniz üzere Marmara’da iki sismik boşluk var. Sismik boşluğun hangisinin kırılacağına daha bilmiyoruz lakin Marmara Bölgesi’ndeki 7 vilayet ve ilçelerin tamamı bu sarsıntılardan etkilenecek. Marmara Bölgesi’nde yaşayan vatandaşlarımızın zelzele şuuru yüksek bir toplum haline gelebilmesi lazım.”

17 AĞUSTOS İLE BİREBİR ŞİDDETİ YAŞADIK

Düzce sarsıntısı daha sonrası kabusu yaşayan vatandaşlar o anları anlattı. İlçe merkezinde akşam saatlerine kadar bekleyişini sürdüren vatandaşlardan Aylin Bostan, sarsıntı anında uyanık olduğunu, elektriklerin gittiğini ve sallandıklarını söylemiş oldu. çabucak sonrasında ablalarını uyandırdığını anlatan Bostan, “sıradan sallandı her yer, epeyce ağladım, krize girdim resmen hala heyecanlıyım, korkuyorum” dedi.

Birgül Bal da uyuduğu sırada zelzelenin meydana geldiğini, her şeyin bir anda olduğunu lisana getirdi. Nereye kaçacaklarını şaşırdıklarını söz eden Bal “Evdeki her şeyi devirdi. Birinci sefer yaşadık, 1999 sarsıntısında çocuktuk, bilmiyoruz lakin bu hayli şiddetliydi. Kaçamadık. Panikle dışarı attık kendimizi” diye konuştu. Sarsıntıya uykuda yakalanan Elif Balay ise “Bir gürültü koptu, daha sonra aşağıya indik, zelzele devam etti” tabirini kullandı.

Düzce’de meydana gelen zelzelenin akabinde canlı yayına bağlanan gazeteci Özel Çelik, zelzelenin boyutunu gözler önüne serdi Çelik “17 Ağustos ve Kasım sarsıntılarını hayatış biri olarak şu anda yaşadığımız şiddet öteki zelzeleleri hiç aratmadı bize, birebir şiddeti yaşadık” dedi.

YÜZEYDEKİ TESİRİ 8 CİVARINDA

Düzce’ye ait değerlendirmelerde bulunan İTÜ Öğretim Üyesi Okan Tüysüz yüzeyde yaşanan şiddetin 8 civarında olduğunu söylemiş oldu. Tüysüz “Yüzeyde oluşan şiddet 8 civarında. Bu da yaklaşık 700 bin ton dinamit patlamasına muadil bir gücün bu sarsıntı vasıtasıyla boşaltıldığını gösteriyor. ötürüsıyla çok güçlü bir zelzele. Geniş bir alan içerisinde duyuldu. Sarsıntı yüzeye yakın bir zelzele, 7 km ile 3 km içinde derinlik pahaları bu da yüzeydeki hissedilmesinin değerli niçinlerinden. Bir öteki değerli niye de bölgenin son derece zayıf bir yer üzerine yerleşiyor olması” dedi.
 
Üst