İstanbul’da konut fiyatları mahallelere bakılırsa değişiyor

celikci

New member
Gayrimenkul kesimine talep artışı sürüyor. Gerek kiralık gerekse satılık konut fiyatları İstanbul’un ilçelerinde değişiklik gösteriyor. Fiyat farkları 50 ile 100 bin TL içinde değişirken emlakçılar ise bugün sattıkları konutun sonraki gün daha yüksek bedele ulaştığını söylüyor. Faizlerin düşmesiyle talebin daha da fazlaca artacağını vurgulayan emlakçılar, vatandaşların kiralık meskende oturmaktansa daire satın almayı tercih ettiklerini belirtiyor.


“Bugün sattığım daireyi yarın birebir fiyata alamıyoruz”

Satılık konutlara talebin olduğunu tabir eden emlakçı Taner İşlek, “Fiyat yükselişi devam ediyor. Bizlerde taleplere karşılık vermeye çalışıyoruz. tıpkı vakitte kiralık dairelerinde arz talep olunca kiraların fiyatı da yükseldi. Kiralık dairelerde oturan vatandaşlar taşınması durumunda daha yüksek sayılara daire tutacaklarını bildikleri için yerlerinden kıpırdamıyorlar. Bizler emlakçı olarak, bugün sattığım daireyi yarın birebir fiyata alamıyoruz. Faizlerin yansımaları olması durumunda piyasa daha da hareketlenecektir. Vatandaşlar, kiralık dairede oturmaktansa satılık daire almayı tercih ediyorlar” halinde konuştu.


Yabancı yatırımcılarında çoğaldığını vurgulayan İşlek, “Daha epey site şekli dairelere yöneliyorlar. Onlarında fiyatlara tesiri oluyor. İstanbul’da mahalle mahalle fiyat artışlarını gorebiliyoruz. Mahalleler içinde 100 bin 50 bin TL fark olabiliyor” diyerek kelamlarını tamamladı.

“Ev araştırırken pek zorlandık”

Konut bakmaya geldiğini belirten Orhan Çobanoğlu, “Fiyatlar fazlaca yükselmiş. Son bir senede yüzde 35 artmış. İstanbul Bahçelievler’den bakıyoruz meskeni. Araştırma yaparken pek zorlandık. Burada 300 bin TL’den başlıyor fiyatlar” sözlerini kullandı.
 
Üst