İsrail ve Ukrayna için duygusal oyunlar

Temel

Global Mod
Global Mod

Savaşın gündelik hayatı etkilediği iki ülke, 2024 Avrupa Şampiyonası play-off'larında oynuyor. İsrail ile Ukrayna finalde bile karşılaşabilir.

Åge Hareide büyük ölçüde kendi fikrine sadık kaldı. İzlanda milli antrenörü barışsever bir insan olduğunu vurguladı. Gazze'deki durum da bu duruma dahil olan herkes için oldukça tatsız: “Ama ben bu çatışmanın her iki tarafında da değilim. Askerlere karşı değil, futbolculara karşı oynayacağız.”

Son cümle, Hareides İzlandalılar ile İsrail arasında Perşembe günü (20:45) oynanacak Avrupa Şampiyonası play-off maçından önce zihinleri biraz sakinleştirecek. Norveçli tecrübeli futbolcu daha önce rakibinin elemelere katılımı konusunda alışılmadık derecede açık davranmıştı. İsrail'e karşı oynamamayı tercih ederdi. Hareide, “Gazze'de olup bitenler ve kadınlara, çocuklara ve diğer masum sivillere yaptıklarından dolayı” dedi.

7 Ekim 2023'te Hamas'ın terör saldırısıyla sarsılan İsrail'de Hareide'nin görüşleri öfkeyle karşılandı. Bunlar bazen 70 yaşındaki adamın İsrail karşıtı olduğu şeklinde yorumlanıyordu. İsrail milli teknik direktörü Alon Hazan, savaş nedeniyle Budapeşte'ye taşınan düello öncesi Hareide gibi durumu yatıştırmak istedi. 56 yaşındaki oyuncu, “Okudum, duydum. Onun söyledikleriyle ilgilenmiyorum. Futbolla ilgileniyorum” dedi.

Bir konuyu kilitleme olasılığı

Ancak İsrail'i engellemek iki düzeyde bir sorundu. Aralarında Filistin, Katar ve Suudi Arabistan'ın da bulunduğu Orta Doğu'dan 12 dernek, dünya birliği FIFA'dan ihraç çağrısında bulundu. Talebe henüz yanıt vermedi. Konunun 17 Mayıs'ta Bangkok'ta düzenlenecek FIFA Kongresi'nde tartışılacağı söyleniyor.

Öte yandan Avrupa derneği UEFA, harekete geçmek için hiçbir neden görmediğini zaten açıkça belirtti. Genel Sekreter Theodore Theodoridis, Şubat ayı başında Rusya'nın Ukrayna'ya düzenlediği saldırının ardından İsrail ve milli kulüplere uygulanan yasağın benzeri sorulduğunda şöyle konuştu: “Ne bir tartışma ne de bir niyet vardı. Bunlar tamamen farklı iki durum. iki ülke arasında.”

Almanya'da düzenlenecek Avrupa Şampiyonası açısından İsrail ve Ukrayna milli takımlarının kaderleri iç içe geçmiş durumda. Çünkü bileti tek kişi alıyor. İsrail'in İzlanda'yı yenmesi ve Ukrayna'nın Bosna-Hersek'te aynı anda galip gelmesi durumunda beş gün sonra doğrudan düello yapılacak.

Kışkırtıcı açıklamalar

Rakip antrenörün bir yorumu da Ukrayna maçı öncesinde tedirginliğe neden oldu. Savo Milošević Bosna portalı Federalna'ya “Ukrayna'daki durum ve sorunlar onların sorunudur” dedi. Bu aynı zamanda Ukrayna'daki savaş durumuna ilişkin bir açıklama olarak da alındı.

Provokatif açıklamalar için Ukraynalı internet sitesi Football24'ün “intikam” yazması yeterliydi. Koç Serhij Rebrow bunu takımı motive etmek için bir şablon olarak kullandı. Savunma oyuncusu Olexander Karavayev, “Baş antrenörün teori sırasında rakiplerden çok sayıda açıklama geldiğini ancak her şeyi futbol sahasında göstereceğimizi ve ardından cevap vereceğimizi söylemesi gerçekten hoşuma gitti” dedi.

Spor ve siyaseti birbirinden ayırmak elbette zordur. Tartışmalara yol açan birçok görüş var. Yarı başarılı İzlandalı profesyonel futbolcu ve önde gelen podcast yayıncısı Sigurdur Gísli Snorrason, Hareide'yi eleştirdi ve spora odaklanılması çağrısında bulundu. “Onun fikrinden bahsetmiyorum, bu normal. Ama sen İsrail'e karşı oynayan milli takımın teknik direktörüsün ve böyle mi konuşuyorsun? Bırak gitsin.”