İş dünyasından kira fiyatlarını düşürecek iki teklif: Yüzde 1’e indirilsin

celikci

New member
Konut fiyatlarındaki yükseliş ve kira fiyatlarındaki fahiş artışa yönelik İstanbul Ticaret Odası tekliflerini paylaştı.

Türkiye’nin yılda 750 bin yeni konuta gereksinimi olduğunu belirten İTO Lideri Şekib Avdagiç, “Konut sahipliliğini artırarak kira artışlarını dengelemek için 2 teklifimiz var. Yalnızca 150 metrekareye kadar birinci kere konut alacaklardan tapu harcı olan yüzde 2’yi devlet, 6 ay ya da 1 yıl müddetle almayabilir. Ayrıyeten bir daha 150 metrekare ile sonlu olmak üzere yüzde 18 KDV’ye tabi birinci konutta vergi yüzde 1’e düşürülebilir” dedi.

VATANDAŞA TEŞVİK VERİLMESİ GEREKİYOR

Avdagiç, yaptığı yazılı açıklamada, son devirde yaşanan kira artışlarına değinerek, “Bu artış maalesef tahlili sıkıntı bir noktaya geldi. niçini de şu. 2 milyon lira ile konut almaya kalktığınızda o konutun kirasını, mevduat getirisiyle kıyaslayınca ortada büyük bir fark var. Bu sebeple vatandaşa bir kadro teşvikler verilmesinin katkısı olacağı görüşündeyiz” diye konuştu.


YALNIZCA İSTANBUL’DA 120 BİN KONUTA MUHTAÇLIK VAR

Türkiye’nin konut gereksiniminde mevcut konut stokları ve ikinci el satışlarla bugünlere gelindiğini belirten Şekib Avdagiç,
“Sadece birkaç tane parametre söyleyeyim. Her yıl yaklaşık 550 bin evlilik gerçekleşiyor. Ayrıyeten göç, sarsıntı gerçeği, yenilemelerle birlikte her yıl 750 bin konutun ülkemizde yapılması lazım. Yalnızca İstanbul’da her yıl 110-120 bin konut muhtaçlığı var. İstanbul’da satışlar düştü. Bunun yanında bilhassa de pandemi ile birlikte tedarik zincirinde yaşanan zorluklarla birlikte inşaatta girdi maliyetleri önemli ölçüde arttı” bilgisini verdi.

SATIŞLARIN ARTMASIYLA STOKLAR BİTECEK VE YENİ PROJELER BAŞLAYACAK

Devletin alacağı önlemler konusunda yeni konut sahiplilik oranının artacağını vurgulayan Avdagiç,
“Alınacak önlemlerle kiraya talep azalacağı için bu biçimdelikle kira artışları da yavaşlayacaktır. Satışların artmasıyla birlikte yarım kalan projeler tamamlanacak ve hareketlilik olacaktır piyasada. Bu ortada duran projelerin çalışmasıyla birlikte istihdam artacak, stoklar bitecek ve yeni projeler başlayacak” diye konuştu.
 
Üst