İBB Köy Enstitüleri’nin 82. kuruluş yılını kutladı

KaraYeL

New member
İBB, Köy Enstitüleri’nin 82. kuruluş yıl dönümünü özel bir programla kutladı. İBB Yayınları’nın hazırladığı ‘Köy Enstitüleri’ kitabının yayın dünyasıyla paylaşıldığı programda konuşan İBB Lideri Ekrem İmamoğlu, Köy Enstitüleri’nin 82 yıl geçmesine karşın eğitim ıslahatı arayışına kılavuzluk ettiğine söylemiş oldu. Hasan Âli Yücel ve İsmail Hakkı Tonguç’un bedelli bir ışık yaktığını belirten İmamoğlu, “Çok geç olmadan eğitim hakkından yararlanamayan toplum kısımları için Köy Enstitüleri ideolojisiyle yeni bir projeyi, ülkemizin çocukları ve gençleri için hazırlamalıyız. Yoksa dünya ülkeleri içinde son sıralara yanlışsız gitmek zorunda kalırız” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), 82 yıl evvel okullara öğretmen yetiştirmesi maksadıyla 17 Nisan 1940’da açılan Köy Enstitüleri’nin kuruluşunu özel programla kutladı. Cumhuriyet’in en değerli projelerinden Köy Enstitüleri için düzenlenen Ekrem İmamoğlu’nun mesken sahipliğindeki programda, başucu kitabı niteliğindeki Köy Enstitüleri yapıtı da tanıtıldı. Programda konuşma yapan İmamoğlu, 82 yıl geçmesine karşın eğitim ıslahatı arayışlarında Köy Enstitüleri kılavuzum olmaya devam ettiğini söylemiş oldu. İBB Lideri, “Çünkü Köy Enstitüleri her şeydilk evvel “bilimsel bir metodoloji” ile kurulmuştur. Ülkemizin ihtiyaçlarına özel olarak tasarlanmıştır” dedi.

“BOZKIRDA BİRÇOK ÇİÇEKLERİN AÇMASINI SAĞLADI”

Ülkenin yüzde 85’i köyde yaşarken Köy Enstitüleri’nin Anadolu’yu kendi çocukları eliyle kalkındırmayı amaçladığını kaydeden İmamoğlu, “Ücretsiz eğitimi ülkemizin en ücra köşelerine kadar ulaştırarak eğitimde eşitliği sağlamayı hedefledi. Bu açıdan enstitüler, fakir halk çocukları ve kız öğrenciler için aydınlığa açılan bir pencereydi. Bozkırda birçok çiçeklerin açmasını sağladı” diye konuştu.

“BÖYLE GİDERSE EĞİTİMDE SON SIRALARA DÜŞERİZ”

Köy Enstitüleri’nin aklın ve bilimin ışığında nitelikli eğitim vermek için yola çıktığını belirten İmamoğlu, eğitim programının günümüzde tan bir yapboza döndüğünü söylemiş oldu. Eğitim alanının siyasi çekişmelere sahne olmasının ülkemiz için üzücü bir tabloya sebep olduğunu söyleyen İmamoğlu, şu tabirleri kullandı:

“Bugün eğitimin piyasalaştırılması siyasetleriyle eğitim hakkının yok edilmeye çalışıldığı, özel okul oranların arttığı, vatandaşlarımızın ve bilhassa ebeveynlerin neredeyse yüzde seksen beş oranında mutsuz olduğu bir durumdayız. Çok geç olmadan eğitim hakkından yararlanamayan toplum kısımları için Köy Enstitüleri ideolojisiyle yeni bir projeyi, ülkemizin çocukları ve gençleri için hazırlamalıyız. Yoksa nitekim dünya ülkeleri içinde son sıralara yanlışsız gitmek zorunda kalırız.”

KEŞKE DAHA UZUN SÜRSEYDİ…

İBB Yayınları’nın yeni yapıtı Köy Enstitüleri kitabının Cumhuriyet’in değerli kurumu Köy Enstitüleri’ni gelecek nesillere aktarma açısından pahalı bulduğunu paylaşan İmamoğlu, “Günümüzün ihtiyaçlarını karşılayan yeni bir modelle yeni bir eğitim sistemiyle buluşmasını, taçlanmasını da diliyorum. Kitabın, o sürece katkı sunmasını diliyorum. Hasan Ali Yücel ve İsmail Hakkı Tonguç’un başta olmak üzere tüm enstitüleri hürmetle anıyorum. Onlara yürekten ülkemiz ismine teşekkür ediyorum. Güzel ki bu ülkeye bu biçimde bir kurumu kazandırdılar. Güzel ki epey pahalı bir ışığı yaktılar. Bir tohum attılar. Keşke daha uzun sürseydi. Keşke sonrasındasında onun üstüne daha günün gereksinimlerine dönük kurumlar ve kuruluşlar eklenebilseydi” tabirlerini kullandı.

AYDINLANMA MÜKAFATI ERDAL ATABEK’E VERİLDİ

Yeni Nesil Köy Enstitülüler Derneği Lideri Ethem Hisli ise programdaki konuşmasında, Köy Enstitüleri gerçeğini ulusal şuur düzebir daha çıkarmak için 21 yıldır çalıştıklarını söz ederek, “Kararlılık ve inançla hoş bir gelecek, yeterli bir ülke ve dünya için çalışıyoruz. Aydınlanma ışığımız sönmesin” dedi.

Programda Yeni Jenerasyon Köy Enstitülüler Derneği tarafınca verilen geleneksel “Aydınlanma Onur Ödülü”, Erdal Atabek’e verildi. Mükafatı özgür niyet ismine uğraş eden herkes ismine kabul ettiğini söyleyen Erdal Atabek’in, “En büyük şükranımı büyük liderim Mustafa Kemal Atatürk” kelamları ise büyük alkış aldı.

KAYNAK KİTAP NİTELİĞİNDE

İBB Yayınları’ndan çıkan Köy Enstitüleri kitabı Kemal Kocabaş koordinatörlüğünde hazırlandı. 568 sayfadan oluşan yapıtta Hoş Yücel Gier, Firdevs Gümüşoğlu, Ahmet Yıldız, Yakup Kepenek, Semiha Özalp Günal, Niyazi Altunya, Binnur Yeşilyaprak, Songül Sallan Gül, Alper Akçam, Gülsen Ünver, Ayfer Kocabaş, Oğuz Makal, Figen Kıvılcım Çorakbaş, Hasan Karaman, Murat Aydoğmuş ve Tayfun Atay üzere alanında uzman epeyce sayıda aydın ve akademisyenin yazıları bulunuyor.

Hibya Haber Ajansı
 
Üst