Hazır bulunuşluk imtihanı nedir? Hazırbulunuşluk imtihanı ne vakit, hangi sınıflar girecek?

Hasan

New member
Ulusal Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafınca organize edilen hazır bulunuşluk imtihanında öğrencilere Türkçe, Fen Bilimleri ve Matematik derslerinden sorular yöneltiliyor. İmtihan neticeleriyla öğretmenlerin sürecini sağlıklı planlamalarını kolaylaştıran bilgiler elde edilecek. Her öğretmenin kazanımları için gerekli öğrenme seviyelerini öğrenci, veli ve altyapı değişkenlerini dikkate alarak belirleyebilecek.

HAZIR BULUNUŞLUK İMTİHANI NEDİR?

Hazır bulunuşluk sınavıyla öğrencilerin eksiklerinin tespit edilmesi, gerekli önlemlerin alınması ve öğrencilerin öz itimatlarının artırılması hedefleniyor.

Ulusal Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) düzenlediği hazır bulunuşluk imtihanı, Eğitim Bilişim Ağı (EBA) üzerinden gerçekleştiriliyor. Öğrencilere; Türkçe, Fen Bilimleri ve Matematik dersler 15’er soru yöneltiliyor.

HAZIR BULUNUŞLUK İMTİHANI NE VAKİT YAPILACAK?

Hazır bulunuşluk imtihanı, her eğitim-öğretim yılının birinci haftasında düzenleniyor.

Bu yıl 4, 5, 6, 7, 8. sınıf ortaokul öğrencileri için 18-19 Eylül 2021 tarihlerinde gerçekleştirilecek.

9, 10, 11, 12. sınıf lise öğrencilerine yönelik Türk Lisanı ve Edebiyatı (Türkçe), Matematik, Fizik, Kimya ve Biyoloji derslerinden 18-19 Eylül 2021 günlerinde yapılacak.

8. ve 12. sınıf lise öğrencileri için ayrıyeten 25-26 Eylül 2021’de Destekleme ve Yetiştirme Kursları uygulaması da olacak.

HAZIR BULUNUŞLUK İMTİHANI NEREDE YAPILACAK?

MEB hazır bulunuşluk imtihanı Eğitim Bilişim Ağı (EBA) sistemi üzerinden gerçekleştirilecek. Bu uygulama ile öğrencilerin düzeyleri tespit edilirken, öğretmenlerin eğitim sürecini daha sağlıklı planlaması ve eğitim süreciyle ilgili geri bildirimin daha süratli alınması sağlanıyor.

HAZIRBULUNUŞLUK İMTİHANI SONUÇLARI NE VAKİT AÇIKLANACAK?

Hazırbulunuşluk uygulaması kararı ortaya çıkan datalar sonuçların açıklanması ile eş vakitli bir biçimde öğretmenlerle paylaşılacak. Uygulama tümüyle bitmiş oldukten daha sonra, EBA üzerinden alınan soru bazlı sonuç tahlilleri ilgili ders öğretmenlerine ulaştırılacak.