Gündoğan, ter Stegen ve Berger aday gösterildi

Temel

Global Mod
Global ModFIFA’nın verdiği en büyük bireysel ödüldür. Bu yıl üç Alman’ın teorik şansı var. Ama favori başkasıdır.


İlkay Gündoğan Dünyada Yılın Futbolcusu ödülüne aday gösterildi. Dünya derneği FIFA’nın perşembe günü yaptığı basın açıklamasına göre, Alman milli takımının kaptanı, bir grup futbol uzmanı tarafından yapılan ön seçimin ardından 13 oyuncudan oluşan resmi aday listesinde yer alıyor.


Ancak FC Barcelona’dan Gündoğan’ın gerçekçi bir kazanma şansı yok; Arjantinli dünya şampiyonu kaptan Lionel Messi büyük favori olarak görülüyor. Gündoğan’ın, Şampiyonlar Ligi şampiyonu Manchester City’den Belçikalı Kevin De Bruyne ve Norveçli Erling Haaland gibi eski takım arkadaşları da aday listesinde yer alıyor. Fransa’dan Dünya Kupası gol kralı Kylian Mbappé de resmi “Fifa Dünya Futbolcusu” unvanını umut edebilir.


Uluslararası jüri ödül kazananları belirliyor


Kadınlar kategorisinde ise dünya şampiyonu İspanya’dan bir dörtlü aday gösterildi. Bunlar arasında, ödül töreninde dönemin derneğin başkanı Luis Rubiales tarafından ağzından öpülen Jennifer Hermoso da var. Öpüşme skandalı dünya çapında manşetlere taşındı ve FIFA’nın disiplin soruşturmasına yol açtı. Sonuçta bu durum yetkilinin istifasına yol açtı.


Manchester City teknik direktörü Pep Guardiola, geçen sezonki üç şampiyonluktan sonra “Fifa Dünya Teknik Direktörü” seçiminin en büyük favorisi. Kadınlar kategorisinde İngiltere kadın milli takımını Dünya Kupası finaline taşıyan Hollandalı Sarina Wiegman en iyi şansa sahip.


Bireysel kategorilerin kazananları artık uluslararası bir jüri tarafından seçilecek. Jüri, milli takımların kaptanları ve antrenörleri, dünyanın dört bir yanından gazeteciler ve taraftarlardan oluşuyor. FIFA’nın dijital platformlarında taraftar oylaması başladı.
 
Üst