Güç dalında kriz! Şirketler ve kamu ödeme yapamıyor

Beykozlu

New member
Elektrik üretim maliyetlerinin düşmemesi durumunda yıl sonunda şirketlerin borcunun 50 milyar lirayı bulacağı tabir ediliyor.

Ucuz ve kaliteli olacağı vaadiyle yapılan güç özelleştirmeleri zıt tepti. TEİAŞ özel dağıtım şirketlerine ödemesi gereken yaklaşık 1 milyar lirayı ödeyemiyor. 17 dağıtım şirketinin de kamuya ödemesi gereken 6 milyar lira borcu birikti. Elektrik üretim maliyetlerinin düşmemesi durumunda yılsonuna kadar şirketler toplam 50 milyar lira meblağında borçlanacak.

SEKTÖR AÇMAZDA

Sözcü’den Başak Kaya’nın haberine bakılırsa CHP Genel Lider Yardımcısı Ahmet Akın, “Yanlış özelleştirme siyasetleri ve yanlış kararlar, 10 yılda güç bölümünü çıkmaza soktu.

Borç yükü artan özel dağıtım şirketleri TEİAŞ’a, iletim bedeli ödemelerini durdurdu.

TEİAŞ da kapasite takviyesi kapsamındaki ödemeleri finansal sıkışıklık nedeni öne sürülerek özel üretim şirketlerine vermiyor.

Milyarlarca lirayı bulan borç dalda açmaz yaratıyor” dedi. Elektrik dağıtımının tamamının ve üretimin de yüzde 85’inin de özelleştirildiğini hatırlatan Akın, arz güvenliği sağlanması gayesiyle yapılan kapasite sistemi destekleme ödemelerinin durduğunu belirtti.

Arz güvenliği hala sağlanamadı

Ödemelerin Şubat 2022’den bu yana yapılamadığını anlatan Ahmet Akın, TEİAŞ’ın yapamadığı ödeme meblağının 1 milyar lira civarında olduğu belirtti. Akın, şu biçimde konuştu:

“Özel dağıtım şirketlerinin de kamuya yapması gereken ödemeleri askıda kaldı.

Türkiye genelinde 21 dağıtım şirketinden 17’si TEİAŞ’a borçlu.

Sadece 4’ü iletim bedeli ödedi. Tedarik şirketleri de elektrik üretim maliyetleri ile ulusal tarife kaynaklı fark niçiniyle Mayıs 2022’ye kadar 23 milyar lira meblağında borçlandı.

Ne faturalar düşüyor, ne de bölüm ülkede arz güvenliğini sağlayacak bir yapıya kavuşuyor.”