EYT’liye kıdem formülü aranıyor!

Beykozlu

New member
Emeklilikte yaşa takılanların (EYT) durumunu netleştirmeye yönelik mevzuat çalışmalarına kıdem tazminatına tahlil arayışı da eklendi.

Sözcü’den Erdoğan Süzer’in haberine göre EYT düzenlemesiyle birlikte hala 400 bin olan yıllık emekliye ayrılan kişi sayısının 2023’te 2 milyona, daha sonraki senelerda da 1.5 milyona çıkacağı, bunun da hem kıdem tazminatına hak kazanan işçiler tıpkı vakitte kıdemi ödeyecek patronlar tarafından çeşitli mağduriyetlere yol açacağı söz ediliyor.

İşverenler emeklilikten daha sonra tıpkı işyerinde çalışmaya devam edenlere kıdem tazminatlarının EYT’den emekli oldukları gün değil, çalışmaya devam ederken ayrılmak istedikleri gün ödenmesini ile ani ve yüklü ödemelere kolaylık getirilmesi talebinde bulundu. Talepleri alan Çalışma Bakanlığı’nın alternatif formüller üzerinde çalıştığı bildirildi.

İŞVERENLERDEN TAKSİT TALEBİ

Halen yürürlükte olan İş Kanunu’na bakılırsa, yasal süreyi tamamlayıp emekliliğe hak kazanan çalışanlara, birebir işyerinde işine devam etse dahi birikmiş kıdem tazminatının tamamının ödenmesi gerekiyor.

Yapılan hesaplamalar, ülke genelinde 49 yaş ve üzerinde ortalama kıdem tazminatı maliyetinin 330 bin TL olduğunu ve her yıl ortalama 400 bin civarında çalışanın emekliye ayrıldığını işaret ediyor. Lakin EYT ile birlikte yalnızca 2023 yılında 400 bin emekliye 1.6 milyon kişinin daha ekleneceği ve kıdem tazminatı alacağının 132 milyardan bir anda 660 milyar liraya çıkacağı hesaplanıyor.


İşverenler, süreksiz bir düzenlemeyle kıdem tazminatının emeklilik daha sonrası ikinci periyoda ötelenmesi ile taksitlendirilmesi üzere kolaylıklar talep etti.

Kötü niyete dikkat!

Yeni yasanın çıkmasıyla birlikte çalışmaya devam edecek EYT’liler hayat pahalılığı karşısında ikili maaş imkanına kavuşacak.

Ancak, birfazlaca patronun emekliye ayrılıp birebir işyerinde çalışmaya devam etmek isteyen EYT’liyi daha düşük fiyatla çalıştırmak için fırsat aradığı öğrenildi.

Bazı patronların, ‘Nasıl olsa emekli aylığın da oldu. Bu maaş sana kâfi. Biz de aslına bakarsan güç durumdayız’ diyerek yeni mukaveleyi minimum fiyattan imzalatacağı söz edildi.

Bazı işverenlerin da emeklilik daha sonrası yollarını ayıracağı EYT’lilerin listesini şimdiden belirlediği açıklandı.
 
Üst