Emlak İştirak Bankası’ndan 100’üncü sukuk ihracı

celikci

New member
Emlak İştirak Bankası’ndan yapılan açıklamaya bakılırsa, Nisan 2020’den bu yana yurt içi piyasalarında gerçekleştirdiği sukuk ihraçlarıyla kaynak çeşitliliğini artırarak sukuk piyasasına süratli bir giriş yapan Emlak İştirak, 100’üncü kira sertifikası ihracını gerçekleştirdi. Kesimin sürdürülebilir büyümesine katkı sağlamak üzere Banka, Türkiye ve dünyada örnekleri olmayan yeni sukuk modellerini hayata geçirdi.

Haziran 2020’de Türkiye’nin birinci “getirisi katılma havuzuna referanslı” sukuk ihracını gerçekleştiren Emlak İştirak’in kelam konusu ihracında bir aylık katılma havuzunun getirisi referans olarak alındı ve referans fiyatı her gün şeffaf bir biçimde Banka’nın internet sitesinde ilan edildi.

Emlak İştirak, Mart 2021’de dünyanın birinci “Özel Fon Havuzu üzerinden Emek-Sermaye İştirakine Dayalı” sukuk ihracını gerçekleştirdi. İştirake dayalı sukuk ihracında ihraç bedeli, Özel Fon Havuzu’nda değerlendirilirken, her bir dönemsel getiri ödeme döneminde ise havuzun elde edeceği getiri 95/5 kar paylaşım oranından yatırımcılar ile paylaşılıyor. Emlak İştirak, bu sukuk çeşidi ile iştirak bankalarının değerli bir fon toplama aracı olan Özel Fon Havuzu hesaplarını yaklaşık 16 yıl daha sonra bölümde bir daha canlandırmış oldu. Banka, iştirake dayalı ikinci sukuk ihracını ise eylül ayında gerçekleştirdi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Emlak İştirak Bankası Genel Müdürü Nevzat Bayraktar, iştirak bankacılığının pahaları doğrultusunda ülke iktisadına katkı sağlamanın ve hizmet etmenin en büyük evvelari olduğunu belirterek, “Hayata geçirdiğimiz yeni sukuk modelleri ile faizsiz sermaye piyasalarında eser yelpazesini genişleterek bölümün büyümesine ve gelişmesine takviye oluyoruz. Piyasaya ihraç etmiş olduğumuz risk paylaşımına ve emek-sermaye iştirakine dayalı sukuk, faizsiz sermaye piyasalarında yenilikçi eserlerimizin en hoş örneklerinden biri olurken, kelam konusu ihraçlarımızın gerçekleşen getiri oranları piyasa muadillerine bakılırsa pek düzgün bir performans gösterip yatırımcıların yüzünü güldürmüştür.” tabirlerini kullandı.

“Katılım bankalarında epey değerli bir fon toplama aracı olan kira sertifikalarında, 26 Ekim’de gerçekleştirdiğimiz 100’üncü ihracımızı başarılı bir biçimde tamamladığımızın bilgisini sizlerle paylaşmaktan büyük memnunluk duyuyorum. Emlak İştirak Varlık Kiralama AŞ üzerinden, aracı kurum kullanmaksızın, birinci sukuk ihracını gerçekleştirdiğimiz Nisan 2020’den bu yana toplamda 15 milyar TL meblağında ihraç büyüklüğüne ulaştık. Halihazırda dolanımda bulunan yaklaşık 4,4 milyar TL büyüklüğündeki kira sertifikası ihraçlarımızın vadelerinin piyasadaki muadillerine göre daha uzun olması da dikkat caziptir. Kira sertifikalarına yönelik farkındalığın artması ve iştirak asıllı (faizsiz) emeklilik/yatırım fonlarının her geçen yıl büyümesine paralel olarak kaynak çeşitliliği açısından kira sertifikası ihraçlarına ilginin daima arttığını görmekteyiz. Bu minvalde Bankamızın büyümesine ve artan şube ağına paralel sukuk ihraçlarını artırmaya devam edeceğiz.”

Verilen bilgiye nazaran, iştirak finans sermaye piyasalarındaki bilgi ve deneyimlerini bölümde birtakım kurumsal firmalara aktararak kelam konusu firmalar için faizsiz finans prensiplerine uygun sukuk yapıları tasarlayan Emlak İştirak, bu firmaların sukuk ihraçlarına da aracılık ediyor.

Emlak Varlık Kiralama AŞ üzerinden bu yıl toplam 450 milyon TL meblağında şirket sukuku süreci gerçekleştiren Banka, Türkiye’de çeşitli bölümlerde faaliyet gösteren kredibilitesi yüksek, ülke iktisadının büyümesine ivme kazandıran firmaların sukuk ihraçlarına da sürat vererek iştirak finans sermaye piyasalarının gelişmenine takviye vermeye devam etmeyi hedefliyor.
 
Üst