Elon Musk’ın Neuralink’i, hayvan hakları ihlali niçiniyle inceleme altına alındı

KaradeniZ

New member
Elon Musk’ın Neuralink’i, hayvan hakları ihlali niçiniyle inceleme altına alındı Reuters’in bildirdiğine nazaran, Elon Musk paydaşlığı ile kurulan beyin implantı şirketi Neuralink, potansiyel hayvan hakları ihlalleri ve çalışanın aceleye getirilen hayvan testlerinin gereksiz acı ve mevte niye olduğu tarafındaki şikayetleri niçiniyle federal soruşturma altına girdi.

CEO Musk, insanların beyinlerini bilgisayarlara bağlayan bir teknoloji geliştirmek maksadıyla 2016 yılında Neuralink’i kurdu. Neurotech teşebbüsü, kör insanların görmesine ve felçlilerin yürümesine yardımcı olmayı amaçlayan implante edilebilir çipler tasarladı.

Reuters’ın bildirdiğine nazaran, ABD Tarım Bakanlığı Genel Müfettişi tarafınca açılan soruşturma, araştırmacıların hayvanlar üzerinde nasıl tedavi ve test yapması gerektiğini detaylarıyla anlatan Hayvanları Muhafaza Kanunu’na odaklanıyor.

Musk’ın gelişimi hızlandırma amacının, hayvanlara gereksiz yere ziyan verilmesine ve dikkatsizce yapılan deneylere yol açtığı, test hayvanlarının sayısının artmasına niye olduğu belirtiliyor. Haber ajansının bildirdiğine göre, hayvanların gereksiz yere vefatına niye olan yenidenlanan yahut yetersiz hazırlanmış deneyler bulunuyor.

Reuters, 2018’den beri toplam 1.500 hayvanın testler sırasında öldürdüğünü söylüyor. Bu, Neuralink tarafınca yapılan kayıt tutma kusurları niçiniyle kesin bir sayı değil, lakin görünüşe göre 280’den çok koyun, domuz ve maymunu içeriyor.

Öldürülen hayvanların büyük çoğunluğunun sıçanlar ve fareler olması mümkün ve dünyadaki temel bilimsel araştırmalar, her iki hayvanı da hastalık için laboratuvar modeli olarak kullanıyor. American Society for the Prevention of Cruelty to Animals’ın (Amerikan Hayvanlara Zulmü Tedbire Derneği) dediğine göre, ABD’de her yıl 800.000 hayvanın araştırma gayesiyle “öldürüldüğü”, hayvan barınaklarının ise yılda yaklaşık 1 milyon hayvanı öldürdüğü varsayım ediliyor.

Physicians Committee for Responsible Medicine, Neuralink’in test uygulamalarını eleştiiyor ve şirketin bir beyin-makine arayüzü arayışında maymunları “sakatladığını” sav ediyor.

Şubat ayında Neuralink, bir blog gönderisinde “hayvan refahına olan bağlılığını” ayrıntılandırarak bu tenkitlere cevap verdi. Gönderi, domuzlar ve maymunlar üzerinde yürüttüğü araştırmayı deklare etti ve gelecekteki uygulamaları hakkında detayları belirtti.

Ayrıca blog yazısında, şirketin hayvan çalışmalarında işbirlikçi olan UC Davis’teki veteriner işçisinin tavsiyesi üzerine altı hayvana ötenazi yapıldığını doğruladı. niçinler değişiyordu. Bir hayvanda BioGlue ismi verilen biyolojik bir yapıştırıcının kullanmasıyla ilgili cerrahi bir komplikasyon görüldü, bir başkasında beyin çipinin kendisinde bir sorun vardı ve dört hayvana beyin çipi ile ilgili enfeksiyonlar niçiniyle ötenazi yapıldı.
 
Üst