Elon Musk’ın Kaliforniya’daki birinci Hyperloop tüneli sessiz sedasız yıkıldı; yerine otopark geldi

KaradeniZ

New member
Elon Musk’ın Kaliforniya’daki birinci Hyperloop tüneli sessiz sedasız yıkıldı; yerine otopark geldi Elon Musk’ın birinci prototip Hyperloop tüneli artık yok. Bloomberg, Kaliforniya Hawthorne’daki SpaceX genel merkezinin yakınındaki Jack Northrop Caddesi boyunca uzanan yaklaşık bir mil uzunluğundaki beyaz çelik tünelin kaldırıldığını ve yerine çalışanlar için otopark yerleri yapılacağını bildirdi.

Musk’ın “ifade özgürlüğü şampiyonluğuna” soyunmadan, yani Twitter’ı satın almadan evvel, ulaşımda ihtilal yaratacak teorik bir tünel sistemi olan Hyperloop’u inşa ederek “insan psikolojisini mahveden trafikten” kurtulmayı hedeflediğini tahminen hatırlarsınız.

Musk, o periyotlar Hyperloop’un birçok insanın ulaşım biçimini değiştirebileceğini, hatta San Francisco ile Los Angeles içindeki seyahat müddetini 30 dakikaya indirebileceğini söylemişti. Hawthorne tünelinin Musk’ın vizyonunun bir göstergesi olması amaçlanıyordu.

Ama artık onu kaldırdılar ve yerine bir otopark yaptılar. Precision Construction Services prototip tüpü kuran yüklenicilerden bir tanesiydi ve bu yılın başlarında şirketin sahibi Erik Wright‘a tünelin yıkılacağı bildirildi. Bloomberg de bölgeyi inceledi ve “Hyperloop tüpünden geriye hiç bir iz kalmadığını” bildirdi.

Bu gelişmeyle bir arada, Musk’ın Hyperloop hayallerinin bir öteki bahara kaldığı söylentileri ortalıkta dolaşmaya başladı. Lakin çabucak hemen Musk’tan bu bahiste resmi bir açıklama gelmiş değil.
 
Üst