Elon Musk, Birinci SpaceX Yüzer Limanını Doğruladı

KaradeniZ

New member
Elon Musk, Birinci SpaceX Yüzer Limanını Doğruladı SpaceX geçtiğimiz yıl uzay seyahati ve Dünya etrafında hipersonik uçuşlar için yüzer uzay limanları inşa etmeyi planladığını duyurmuştu. Yenilenmiş petrol platformları üzerine inşa edilen bu yüzer fırlatma rampaları, gelecek senelerda şirketin astronotları Ay’a uçurmak için kullanmayı planladığı bir uzay aracı olan Starship roketi için bir fırlatma ve iniş platformu olarak hizmet edecek.

SpaceX CEO’su Elon Musk, iki platformdan birincisi olan Deimos‘un üretim evresinde olduğunu ve gelecek yıl faaliyete geçmesinin beklendiğini tweetledi. Başkası Phobos olan her iki fırlatma rampası da Mars’ın uydularına ithafen isimlendirildi. Tweet, açık deniz uzay limanının oluşturulmuş konsept imajını paylaşan bir hayrana cevap olarak gönderildi.

Bu ayın başlarında şirket, SN15 olarak isimlendirilen Starship’in en son türevi ile birinci sefer başarılı bir yumuşak iniş gerçekleştirdi. Eski prototiplerin evvelki testlerde uzay aracı inişte patlamalar hayatış ve değişen derecelerde muvaffakiyet elde etmişti…
 
Üst