Ekonomik kriz Erasmus öğrencilerini de vurdu: Sesimizi duyun

Hasan

New member
GÜLCAN ASLAN

Türkiye’de yaşanan ekonomik kriz yalnızca Türkiye’deki öğrencileri değil yurt dışına Erasmus programıyla giden Türk öğrencileri de etkiledi. Öğrenciler aylardır hak ettikleri hibeleri alamıyorlar. Öğrencilere sorunun nereden kaynaklı olduğu hakkında ise net bir bilgi verilmiyor.

Erasmus programı kapsamında, maliyeti Avrupa Birliği (AB) tarafınca finanse edilen hibeler, Türkiye Ulusal Ajansı üzerinden üniversitelere aktarılıyor. Ancak öğrencilere ayrılan bu hibeler kendilerine bir türlü ulaşamıyor. Üniversiteler yaşanılan sorunun AB ve Türkiye Ulusal Ajans’tan kaynaklı olduğunu söylese de öğrenciler net bir bilgi alamadıklarını tabir ediyor. Kimi öğrenciler hibelerin eksik yattığını belirtirken kimileri ise hiç hibe alamadıklarından kaygı yanıyor.

İTÜ HİBELERİ DÜŞÜRMÜŞTÜ

Türkiye’nin esaslı üniversiteleri içinde bulunan İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) 24 Eylül’de yayınladığı açıklamada, yurtdışına giden Erasmus programı öğrencilerine sadece 2,5 aylık ödeme yapılacağını ve bu ödemenin de Şubat 2022’yi bulabileceğini belirtmişti. Açıklamada bir periyot (4 ay) ya da iki devir (8 ay) değil, sadece 2,5 aylık hibe takviyesi sağlanacağı belirtilmişti. Bu açıklama bilhassa 2 periyot yurt haricinde kalacak öğrencileri hüsrana uğratmıştı. Öğrenciler reaksiyon olarak Twitter’da #itühiberezaleti etiketiyle kampanya başlatmıştı.

“İLK AYLAR SIHHATSİZ BESLENDİM”

İstanbul Teknik Üniversitesi Gemi Makinaları İşletme Mühendisliği Denizcilik Fakültesi 2. Sınıf öğrencisi Umut Arda Emiroğlu, Hırvatistan Split Üniversitesi’nde Erasmus öğrencisi. İTÜ’nün tek devir için vereceği 4 aylık hibenin 2,5 aya indirmesinden dolayı ekonomik olarak zahmet yaşadığını söz eden Emiroğlu, 2 aylık hibenin üniversite kalemlerinden geri yerine konulmak kaidesiyle yatırıldığını ve yarım kalan hibenin ise ne vakit yatırılacağının muhakkak olmadığını söylemiş oldu. Ön bütçenin az olmasından dolayı sıkıntı günlerden geçtiğini belirten Emiroğlu, birinci aylar hayli sıhhatsiz beslendiğini belirtti.

İstanbul Teknik Üniversitesi Gemi Makinaları İşletme Mühendisliği 2. Sınıf öğrencisi Umut Arda Emiroğlu

“HİBE YALNIZCA KİRA VE ELEKTİRİĞİME YETİYOR”

Türkiye Ulusal Ajans’ın AB ile geç anlaştığını söz eden Emiroğlu, ön bütçenin ise öğrenci sayısına bakılırsa düşük geldiğini söylemiş oldu. Emiroğlu, “Normal kaidelerde 5 ay Erasmus yapan öğrenciler 4 ay hibe alacaktı. Bu iki periyotlarda dahil yalnızca 2,5 aya indirildi. Yani 10 ay yapanlar için durum daha vahim. Geçtiğimiz senelerdaki üzere 4 ay hibe alsaydık 1800 euro alacaktık. Ancak 2,5 indirdikleri için 900 euro aldık. Almamız gereken 225 euro kaldı. Totalde benim alacağım 1125 euro hibe takviyesi kira ve elektriğimi karşılamış olacak. Yeme içme ve kültürel aktiviteler için bir daha ailemden dayanak almak zorunda kalacağım. Bunda dolayı öteki kalemlerde daima harcamalarıma itina göstermek zorunda kalıyorum” dedi.

“SORUN AJANSTA”

Emiroğlu, Üniversitenin Erasmus ofisi tarafınca kendilerine hibe sorunun Türkiye Ulusal Ajansı tarafınca olduğu istikametinde açıklama yapıldığını söylemiş oldu.

“ERASMUS SEYAHATLERİNDEN BİR ADEDİNE KATILABİLDİM”

Gittiği kentte Erasmus öğrencileri için yapılan seyahatlerin yalnızca bir adedine katılabildiğini söz eden Emiroğlu, “Burada gidilecek bir sürü ulusal park ve şelale var .Ortalama 25-30 euro tutuyor. Lakin ben ortalarından biri seçip gitmek durumunda kaldım. Zagreb gezisi 40 euroydu ve ben gidemedim. Önümüzdeki hafta Dubrovnik gezisi var ve bir daha gidemeyeceğim. Zira gidersem şubat ayını bitiremem” diye konuştu.

“HIRVATİSTAN DEVLETİ, TÜRKİYE’DEN DAHA ÇOK YARDIM ETTİ”

Birinci aylar sıhhatsiz beslenmek zorunda kaldığını söz eden İTÜ öğrencisi Umut Arda Emiroğlu, 1 ayda 20 paket sosis pişirmek durumunda kaldığını söylemiş oldu. Yaşayacağı durumu bildiğinden dolayı Türkiye’den hazır yemek götürdüğünü belirten İTÜ öğrencisi, “Giderken durumu bildiğim için yanıma hazır yemek götürdüm. Onları yedim. Hırvatistan Devleti Erasmus öğrencileri dahil bir öğrenci kartı çıkarıyor. Ve yediğiniz yemek ortalama 1 euroya düşüyor. 1 ay bitmeden o karta sahip oldum. Bu sayede sağlıklı yemek yeme erişimine sahip oldu. Yani Hırvatistan Devleti, Türkiye’den daha fazlaca yardım etmiş oldu” dedi.

“1 KURUŞ PARA ALAMADIM”

Erasmus için Çek Cumhuriyeti’ne giden Yıldız Teknik Üniversitesi Matematik Mühendisliği kısmı 4. Sınıf öğrencisi Eslem Güler ise eylül ayından bu yana 3 aydır hakkı olan hibeyi alamadığını söylemiş oldu. Güler, 4 yıl boyunca Erasmus programını kazanmak için güç bir çalışma sürecinden geçtiğini tabir ederek, şunları kaydetti:

“Aylık alacağım hibe 450 Euro. Vizeyi aldım, gitmeme epey az vakit kalmıştı ki üniversitemizden açıklama yaptılar eylülün birinci haftasına kadar ‘sakın gitmeyin, bizden haber bekleyin’ diye. Sorun ne bilmiyorduk lakin bekledik, rastgele bir açıklama yapılmadı ve benim okulum 14 Eylül’de başladı, ben de geldim. Zira gelmezsem kendi okulumdan da ders seçemiyordum. Erasmus öğrencilerinin yaşadığı en önemli sorun bu, geldiysek kalmak zorundayız zira Türkiye’ye 1,2 ay daha sonrasında döndüğümüzde tıpkı zamandars seçemiyoruz tıpkı vakitte süreç daha da uzuyor ve devasa yükseklikte bir ihtimalle okulumuz en az 1 periyot uzuyor.”

Yaşadığı hibe probleminden dolayı tekraren üniversiteye mail attığını belirten Güler, karşılığında yaşanılan mağduriyetin büsbütün öğrenciye ilişkin olduğuna dair açıklamalar yapıldığını söylemiş oldu. Güler, “Buraya geldikten daha sonra daima mail attım, yanıtlar hayli yuvarlanarak, asla net karşılıklar verilmedi. Ayrıyeten tüm açıklamaların sonuna yaşanacak tüm mağduriyeti öğrenciye yükleyen, asla sorumluluk kabul etmediklerine dair açıklamalar eklemeye başladılar. Şu an hala paramı alabilmiş değilim.”

Yıldız Teknik Üniversitesi Matematik Mühendisliği Kısmı 4. sınıf öğrencisi Eslem Güler

“TÜRKİYE’DE HER ŞEYDEN KISIYORDUK, BURADA DA BİREBİR SORUNU YAŞIYORUZ”

YTÜ öğrencisi Güler, 4 sene boyunca çalışıp ortalamasını yüksek tutarak, fazlaca sıkıntı yollardan bu programı hak kazandığını söyleyerek Üzgünüm ve kırgın olduğunu lisana getirdi. Güleç, yurt haricinde yaşadığı süreci şöyleki anlattı:

“Türkiye’deki durum malumken, burada da her şeyden kısmak, tekrar gelemem diye en ucuz yerleri gezmeye çalışmak beni fazlaca yormaya başladı. Gezebildiğim için fazlaca memnunum, hayli hoş şeyler yaşıyorum ancak bunu yapabilmek için burada bile bir şeylerden kısmak zorunda kalmak beni hayli kırıyor. Euronun durumu malumken burada da hayata tutunmak hiç kolay olmuyor bizim için”

“SORUNU YALNIZCA TÜRK ÖĞRENCİLER YAŞIYOR”

Bu sorunu yalnızca Türk öğrencilerin yaşadığını vurgulayan Güler, “Bizim dışımızda öteki ülkelerden gelen her insanın hibesi gelmedilk evvel yatmış. Hala bir açıklama yok. Ayrıyeten hibenin 1 ayını veremeyeceklerini söylüyorlar. Bu kesintinin niçini kimse bilmiyor. Nerede aksama olduğunu bilmiyoruz. Bize AB’nin muahedeyi imzalamadığını söylemiş olduler. Üniversite hibe ile ilgili bu biçimde bir sorunun olacağını biliyordu ama bizden sakladılar. Bize gitmeyin demelerinin sebebi de buydu sanırım” dedi.

“YÜKSEK LİSANS İÇİN AYIRDIĞIM PARAYI HARCADIM”

Yüksek lisans için ayırdığı parayı kullanmak zorunda kalan YTÜ öğrencisi Güler, seslerinin duyulmasını bekliyor. Güler, “Şu an geçinebilmemin tek sebebi, daha evvel bir programla yurtharicinde çalıştığım para. Oradan kazandığım parayla şu an geçinebiliyorum. Ve onunda bitmesine az kaldı. Ben o parayı olağanda yüksek lisansım için ayırmıştım. Büyük bir mağduriyet yaşıyorum. Artı sesimizin duyulmasını istiyoruz” diye konuştu.

“SORUNUN ULUSAL AJANS OLDUĞUNU SÖYLEDİLER”

Yıldız Teknik Üniversitesi Biomühendislik 4. sınıf öğrencisi Ayşegül Çoşkun, Polonya’da 2 devir Erasmus’a hak kazananlardan. Çoşkun da, Polonya’ya gittiğinden bu yana hibe alamadığını söylüyor.

Alacağı hibenin 280 günden 240 güne düşürüldüğünü söyleyen Çoşkun, “Ekimden beri Polonya’dayım. Alacağımız hibe 280 günden 240 güne düştü. Yani 450 euro. Öteki ülkelerden gelen öğrencilerin hibeleri gelmedilk evvel yatırılmış. Lakin biz hala alamadık. Bu sorunu yalnızca Türk öğrenciler yaşıyor” dedi.

Elindeki birikimle ayakta kalmaya çalıştığını söz eden Çoşkun, yaşadığı mağduriyetten dolayı üniversiteye tekraren mail attığını ve karşılığında üniversitenin Türkiye Ulusal Ajans ile bütçe ezası yaşadığını ve kendilerinin de beklemede olduklarına dair açıklama yapıldığını söylemiş oldu.

“ÖZEL DERS VEREREK HARÇLIĞIMI ÇIKARIYORUM”

ODTÜ öğrencisi Z.K ise Fransa’da tek devir Erasmus yapacak öğrenciler içinde. Üniversitenin daha evvelki senelerda da hibe sorunu yaşadığını belirten Z. K kendisinin de hibe sırası beklediğini söylemiş oldu. Üniversitenin kendilerine yaptığı açıklama ise Ulusal Ajans ve üniversitenin hiç bir biçimde mesuliyet kabul etmediğini ve yaşanılan sorunun AB’den kaynaklı olduğu istikametinde.

Özel İngilizce dersleri vererek harçlığını çıkardığını söz eden Z.K, hibe problemini yalnızca Türk öğrencilerin yaşadığını söz etti.

GAZETEMİZE DÖNÜŞ SAĞLANMADI

KARAR Gazetesi olarak hibeler konusunda bilgi almak maksadıyla tekraren aradığımız Türkiye Ulusal Ajansı, görüşmede olduklarını belirterek, sorularımızı karşılıksız bırakıp tekrar geri dönüş sağlamadılar.