E-devlet MEB ehliyet imtihan sonuçları sorgulama nasıl yapılır?

Hasan

New member
Son periyotta, elektronik ortamda dahi gerçekleşmeye başlayan imtihanların neticelerina ulaşmak isteyen adaylar, ilgili sitelere başvuruyor. Ehliyet imtihanına katılan adaylar da e-Devlet ehliyet imtihan sonuçları sorgulama ekranına ağır ilgi gösteriyor. Ulusal Eğitim Bakanlığı tarafınca gerçekleştirilen ehliyet imtihanlarının sonuçları, E-sınav sonuç sorgulama sayfasından ilan ediliyor.

EHLİYET İMTİHAN SONUÇLARI NEREDEN ÖĞRENİLİR?

Ehliyet imtihanı sonuçları, Ulusal Eğitim Bakanığı’nın E-sınav sonuç ekranı üzerinden açıklanıyor. Sonuçlar, aday T.C. kimlik numarası ve ekranda yer alan güvenlik kodunun girilmesi ile görüntülenebiliyor. Sorgulama e-Devlet üzerinden de sorgulanabiliyor.

EHLİYET İMTİHANI NE VAKİT?

Her ayın 1’i ile 10’u ortası ehliyet müracaatları gerçekleşir.

Şoför adayı, kursun yaptığı eğitim planı doğrultusunda eğitim alır.

Teorik imtihan tarihi belirlenirken E-sınav merkezlerindeki yoğunluk durumuna göre en yakın tarihe randevu verilir.

Direksiyon imtihanı tarihi de en yakın tarihe ayarlanacak biçimde MEB tarafınca belirlenir; ancak direksiyon imtihanı daha geç bir tarihte de yapılabilir.

Direksiyon imtihanları, yalnızca hafta sonları yapılıyor, teorik imtihanlar ise hafta içi ve hafta sonu yapılıyor.

Teorik imtihanı geçemeyen aday, direksiyon imtihanına girmeye hak kazanamıyor.

Teorik eğitimi tamamlayan adaylar e-sınav merkezlerinde teorik imtihana girebiliyor.

Ehliyet almak isteyen bir kişinin evvela şoför kursuna müracaat yapması gerekiyor. Şoför adayı teorik eğitimini alıyor.

Akabinde şoför, müracaat yaptığı bölgedeki E-sınav merkezlerinde imtihana giriyor.

İmtihan sonuçları sorgulama ekranları üzerinden denetim edilebilir.

E-SINAV SONUÇLARI NASIL ÖĞRENİLİR?

İmtihana katılan aday TC kimlik numarasını ve güvenlik kodunu yazdıktan daha sonra sonuç bilgisine ulaşabiliyor.

İmtihan sonuçları 70 ve üzeri olan adaylar, başarılı olarak kabul ediliyor.

50 soru içerisinden 35 adedini hakikat yapanlar imtihanı geçmiş oluyorlar.

35 doğrunun altında olanlar ise başarısız sayıldıkları için bir daha imtihana girmek durumundalar.

EHLİYET İMTİHAN kararı SORGULAMA EKRANI