‘Dünyanın en saçma binası’ yıkılıyor: Google’da aratınca birinci sıralarda çıkıyor

Temel

Global Mod
Global Mod
Kahramanmaraş’ın merkezi pozisyonunda yer alan Özel Yönetim İş Merkezi binası, 1994 yılında yapıldı. Ortadan geçen vakitte sarı, mavi ve kırmızı rengi birebir vakitte mimari yapısıyla kısa müddette kentin simgesi haline gelen bina, birfazlaca noktadan da rahatlıkla görülebiliyor. Bina, ününü ülke sonlarını aşarak arama motoru Google’da ‘Dünyanın en saçma binası’ yazıldığında görsellerde yapılan aramada birinci sıralarda çıkıyor.

İş yerlerinin haricinde Onikişubat Kaymakamlığı’nın da yer aldığı binaya, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’nin planladığı ‘Şehir Meydanı’ projesi kapsamında yıkım sonucu alındı.

İŞLEVSEL VE KENT SİLUETİNİN OLMAMASI niçinİYLE YIKILIYOR

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Lideri Hayrettin Güngör, özel yönetim binasını ve etrafının yıkılarak kent meydanı haline getireceklerini belirterek, “Kentin en merkezi yeri olan özel yönetim binamız ve adliye binamız yaklaşık 40 dönümlük bir alana sahip. Burada fazlaca uzun vadeli çalışma yaptık. Özel yönetim binasının işlevsel olmaması ve kent siluetinin olmaması niçiniyle kentin kamuoyunda yıkılması konusunda epeyce önemli bir fikir birliği oluştu.

Bunun üzerinde Etraf ve Şehircilik Bakanlığımız ile çalışma yaptık. Bakanlığımız burayı kentsel dönüşüm alanı ilan etti. Evvelden adliye binası ve sonrasındasında emniyet binası olarak kullanılan binanın yıkım işlerine başladık. Vilayet Özel Yönetim binamızın yıkım sürecine başlandı. Binadaki iş yerlerindekilere Kurban Bayramına kadar mühlet verdik. Taşıma bedeli olarak onlara bununla birlikte takviye verdik. İnşallah bayramda da bu binanın yıkımına başlayacağız” dedi.

‘BELEDİYE VE BAKANLIK OLARAK BİR MASRAF ETMİYORUZ’

Binanın yıkımı için rastgele bir masrafın olmayacağını söyleyen Lider Güngör, “Şu da söylendi, bu kadar masrafa ne gerek var. Biz yıktığımız binaların üzerine para alıyoruz. Eski adliye binasını 300 bin lira üzere bir para alıyoruz. Birebir biçimde özel yönetim binasından da hatırı sayılır bir kaynak elde etmiş olacağız. Belediye ve bakanlık olarak bir masraf etmiyoruz. Üstelik para alıyoruz” dedi.