Dünya’nın en güçlü insanı Elon Musk’tan garip açıklama: Konutum yok; arkadaşlarımın boş odalarında yaşıyorum

KaradeniZ

New member
Dünya’nın en güçlü insanı Elon Musk’tan garip açıklama: Konutum yok; arkadaşlarımın boş odalarında yaşıyorum Dünyanın en varlıklı insanı Elon Musk, konutu olmadığını ve arkadaşlarının boş odalarında yaşadığını söylemiş oldu.

Elon Musk, Pazartesi günü yayınlanan TED konferans organizatörleri lideri Chris Anderson ile yaptığı bir görüntü röportajında, “Şu anda bir konutum bile yok, sözün tam manasıyla arkadaşlarımın konutunda kalıyorum” dedi.

Musk, “Tesla’nın mühendisliğinin birçoklarının bulunduğu Körfez Bölgesi’ne [Bay Area] gidersem, temel olarak arkadaşlarımın boş yatak odaları içinde dolaşırım” açıklaması ile herkesi şaşırttı. Bloomberg’in dediğine nazaran kestirimi 251 milyar dolar net pahası olan Musk, Anderson’ın global servet eşitsizlikleri göz önüne alındığında biroldukça kişinin milyarder teriminden rahatsız olduğu yorumuna karşılık verdi. Senatör Elizabeth Warren üzere ABD’li milletvekilleri de Musk üzere mega milyarderleri nispeten düşük vergi faturaları niçiniyle eleştiriyor.

Musk, Anderson’a “şahsi tüketime yılda milyarlarca dolar harcıyor olsaydım olağan olarak epeyce büyük bir sorun olurdu, lakin durum bu biçimde değil” dedi ve şahsi bir jeti bulunmasına karşın, bir yat sahibi olmadığını ya da sahiden tatile çıkmadığını da kelamlarına ekledi.

Musk, net servetinin bir daha de “çılgınca” olduğunu kabul ederken “şahsi tüketimim yüksek değil. Yani tek istisna uçak lakin şayet uçağı kullanmazsam çalışmak için daha az saatim oluyor” dedi. Musk’ın yorumları, dünyanın en varlıklı insanı bulunmasına karşın kalıcı bir meskeni olmadığının birinci doğrulaması üzere görünüyor.

Milyarderin arkadaşları, onun “aşırı” tavırlı alışkanlıkları hakkında yıllardır yorum yapmaktaydı.

Musk, Mayıs 2020’de tüm mal varlığını satma niyetini ve “ev sahibi olmayacağını” tweet’lemişti. Ağustos 2021’de Insider, Musk’ın SpaceX’ten kiraladığı 50.000 dolarlık prefabrik küçük bir konutta yaşadığının düşünüldüğünü bildirmişti.

Vanity Fair ile kısa bir süre evvel yaptığı bir röportajda ise Musk’ın vakit zaman ayrılıp yeniden bir ortaya geldiği partneri Grimes, “yoksulluk hududunun altında” yaşadığını söylemiş oldu. Hatta yatağında bir delik açıldığında, Musk’ın yeni bir yatak almayı reddettiğini söylemiş oldu.

Ve 2015’te, Google’ın kurucu ortağı ve periyodun CEO’su Larry Page, Musk Silikon Vadisi’ni ziyaret ettiğinde kimi vakit Page’e e-posta gönderip “Bu gece nerede kalacağımı bilmiyorum. Gelebilir miyim?” söylemiş olduğini söylemiş oldu.

Musk’ın önce kaydedilmiş röportajı, Anderson ile 15 Nisan’da bir TED konferansında canlı olarak konuştuktan ve hâlâ devam eden Twitter’ı satın alma teşebbüsüne değindikten daha sonra geldi. Musk, Twitter’ın 43 milyar dolarlık teklifini reddetmesi durumunda bir yedek planı olduğunu söylemiş oldu, lakin rastgele bir ayrıntı paylaşmadı.

Röportaj sırasında Musk, şirketi satın alamayabileceğini fakat “teknik olarak” fiyatını karşılayabileceğini söylemiş oldu. Daha fazla detay vermeden “Yeterli mal varlığım var” dedi. Musk’ın şahsi servetinin birden fazla Tesla’daki payına bağlı bir biçimde duruyor.

Musk büyük bir gayret ile karşı karşıya. Twitter, Cuma günü yaptığı bir açıklama, “zehirli hap” savunmasını benimseyeceğini söylemişti. Insider’dan Gabrielle Bienasz’in dediğine göre bu, toplam pay sayısını artırarak bir şirketteki her bir payın bedelini düşürüyor ve rastgele bir kişi yahut kümenin bir şirketin tüm paylarını almasını zorlaştırıyor.