Doğal gaz kısıntısının QUA Granite’ye tesiri

KaraYeL

New member
QUA Granite Hayal Yapı ve Eserleri Sanayi Ticaret A.Ş, doğal gaz kısıntısı ve yeni üretim çizgilerinden birincisinin açılışına ait bildirim yaptı.

Kamuyu Aydınlatma Platformuna (KAP) yapılan açıklamada şöyleki denildi:

”Doğal gaz dağıtım şirketimiz tarafınca 20.01.2021 tarihi prestijiyle tarafımıza bildirim edilen doğal gaz kısıntısı temalı yazıda yurt dışı arz kaynaklarından sağlanan doğal gaz ölçüsündeki azalmalar niçiniyle ülkemizde arz-talep istikrarının sağlanmasında kimi kuvvetliklerle karşılaşıldığı ve bu kuvvetlikleri bertaraf edebilmek ve sistem istikrarının sağlanabilmesi için gerekli önlemlerin alınması ve uygulanması zarureti doğduğu belirtilmiştir. Birebir yazıda, mevzuat ve mukavele kararları kapsamında ülkemiz doğal gaz arz güvenliliğinin sağlanmasını teminen, şebeke işletmecisi pozisyonunda olan iletim şirketinin talimatlarına dağıtım şirketinin ve ilgili tüketicilerin uyması zarurî olduğu belirtilmiştir. Bu çerçevede 21.01.2022 saat 08.00 prestijiyle ikinci bir bildirime kadar, mukavelemizde belirtilen ölçünün ilgili aya ilişkin gün sayısına bölünmesi kararı elde edilen günlük ortalama doğal gaz ölçüsünün yüzde 60’ına tekabül eden doğalgaz ölçüsü ile sonlandırıldığı bildiri edilmiştir. Öbür taraftan BOTAŞ’ın 20.01.2022 tarihindeki kamuoyu duyurusuna göre ülkemize Gürbulak-Ağrı giriş noktasından sağlanan doğal gazın, İran tarafındaki doğalgaz iletim sınırında meydana gelen bir arıza niçiniyle 20.01.2022 tarihinden itibaren 10 gün mühlet ile yapılamayacağı belirtilmiş ve arızanın daha kısa müddette giderilmesi için İranlı muhataplar ile gerekli teşebbüslerde bulunulduğu bildirilmiştir. Bu bildirimlere istinaden, 21.01.2022 tarihi prestijiyle kapasite kullanım oranımızı cezai kaideye girmeyecek biçimde düşürmeye dönük planlama yapılmaktadır. Ocak ayından itibaren kademeli olarak faaliyete alınması planlanan yeni üretim çizgimizden birincisinin üretime geçmesi ile ilgili olarak çalışmalarımız son noktaya gelmiş olup, doğal gaz dağıtımının olağana dönmesi ile birlikte birinci fırınımızı ateşlemeyi hedefliyoruz.”

Hibya Haber Ajansı