DGS imtihanı soruları ve yanıtları ne vakit açıklanacak? İşte ÖSYM DGS takvimi 2021

Hasan

New member
Üniversitelerin iki yıllık kısımlarında okuyan öğrencilerin mezun olmalarının akabinde eğitimlerine dört yıllık kısımlarda devam edebilmeleri maksadıyla Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafınca düzenlenen Dikey Geçiş İmtihanı (DGS) 11 Temmuz 2021 Pazar günü yurt genelinde gerçekleşti. Adaylar, soru kitapçığı ve yanıt anahtarı ile imtihan sonuçlarının açıklanması için ÖSYM’den gelecek haberi bekliyor.

DGS SORULARI KARŞILIKLARI YAYINLANDI MI?

ÖSYM’nin düzenlediği merkezi imtihanlarda soru kitapçığı Ve yanıt anahtarı çoklukla imtihan günü yahut sonraki günü ilan ediliyor. Önlisans kısımlarından lisans kısımlarına geçilmesi için yapılan Dikey Geçiş İmtihanı’nın sorularının ve karşılıklarının 12 Temmuz 2021 Pazartesi günü ÖSYM‘nin Aday Süreçleri Sistemi‘nde (AİS) açıklanması bekleniyor.

Soruların bir kısmının her insanın erişimine açık olacağını, tamamını ise yalnızca imtihana katılana adayların nazaranbileceğini belirtelim.

DGS SONUÇLARI NE VAKİT AÇIKLANACAK 2021?

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nin (ÖSYM) düzenlediği Dikey Geçiş İmtihanı (DGS) sonuçları 13 Ağustos 2021 Cuma günü duyurulacak.

Adaylar imtihan sonuçlarını, TC kimlik numaraları ve şifreleri ile ÖSYM’nin sonuc.osym.gov.tr internet adresinden yahut ÖSYM AİS taşınabilir uygulamasından öğrenebilecek.

Adaylara sonuç evrakı gönderilmeyecek ve internet sayfasında ilan edilen sonuç ayrıntıları adaylara bildirim kararında olacak.

Adayın imtihan sonuç bilgisinde;

a) Testin sayısal ve sözel kısımlarındaki gerçek ve yanlış karşılık sayıları

b) Önlisans muvaffakiyet puanı

c) 2021-DGS puanları (yerleştirmede kullanılabilecek puan çeşitlerine uygun puanları) yazılı olacak.

ÖSYM, adaylara yönelik imtihan sonuç dokümanlarının doğrulanmasını sağlamak üzere ‘Sonuç Dokümanı Denetim Sistemi’ sürecini hizmete sunuyor. Bu hedefle kullanılmak üzere imtihan sonuç evraklarının en alt kısmına, sistem tarafınca rastgele üretilmiş bir ‘sonuç dokümanı denetim kodu’ basılıyor.

Kelam konusu sürece sonuc.osym.gov.tr üzerinde Sonuç Evrakı Denetim Sistemi sayfasından ulaşılabilir.

DGS 4 YANLIŞ 1 DOĞRUYU GÖTÜRÜYOR MU?

Test soruları, farklı alanlardan gelen yükseköğretim kurumu mezunlarının cevaplayabilecekleri seviyede olacak. İmtihanda 4 yanlış 1 doğruyu götürmekle birlikte, yanlışlar ilgili kısmın doğrularını götürecek.

DGS NEDİR?

Dikey Geçiş İmtihanı (DGS), 2000 yılından bu vakte kadar meslek yüksekokulları ile açık öğretim önlisans programlarından mezun olan öğrencilerin örgün öğretim lisans programlarına geçiş yapmaları için ÖSYM tarafınca her yıl düzenleniyor.

İmtihanda uygulanan testin genel maksadı, lisans tahsilindeki başarıda tesirli olan sözel ve sayısal içerikli akıl yürütme marifetlerinin ölçülmesidir.