DGS ek yerleştirme ne vakit 2021? DGS ek tercih tarihleri ve kılavuzu bekleniyor

Hasan

New member
DGS tercih sonuçlarının açıklanmasının akabinde üniversite kayıtları eylül ayında tamamlandı. 11 Temmuz 2021 tarihinde uygulanan DGS’de tercihlerini yapan adaylar sonuçlarını ÖSYM tarafınca yapılan değerlendirmelerin akabinde öğrendiler. Artık gözler ek tercih sürecine çevrildi.

2021 DGS EK TERCİH TARİHLERİ MUHAKKAK OLDU MU?

DGS ek tercih tarihleri çabucak hemen aşikâr olmadı.
Boş kalan kontenjanlar için gerek duyulduğu takdirde Yükseköğretim Konseyi sonucu ile Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafınca merkezi olarak ek yerleştirme yapılacağı belirtildi. Ama 2021 Dikey Geçiş İmtihanı (DGS) ek yerleştirme müracaatlarının ne vakit alınacağı açıklanmadı.


Geçen yıl DGS tercih sonuçları 7 Ekim 2021’de açıklanmış, ek tercihler 5-11 Kasım 2020 tarihleri içinde alınmıştı.

DGS EK TERCİH KILAVUZU YAYINLANDI MI?

İmtihana katılan adayların, 2021 DGS ek yerleştirme boş kontenjanları ile tercih süreçlerini hangi tarihler içinde yapacakları ÖSYM’nin internet sitesinden duyurulacak.

DGS ek tercih kılavuzu ÖSYM tarafınca çabucak hemen yayınlanmadı.

2021 Dikey Geçiş İmtihanı (DGS) merkezi yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş olan adaylar, ek yerleştirmede tercih yapma hakkına sahip değil. Ek yerleştirmede tercih yapabilmek için DGS’ye girmiş ve temel yerleştirmede hiç bir programa yerleştirilmemiş olmak gerekiyor.


DGS EK TERCİH MÜRACAAT FİYATI NE KADAR?

İmtihandan daha sonra yapılan birinci yerleştirmede adaylardan yerleştirme fiyatı alınmaz ama, bu imtihan kararına bağlı çabucak sonrasında yapılacak tüm yerleştirme süreçlerinde (ek yerleştirmeler dahil) adaydan yerleştirme fiyatı alınır. Ek yerleştirme fiyatını yatırmayan adayların ek yerleştirme için yapmış oldukları tercihler sürece alınmayacak.

DGS ek tercihleri çabucak hemen açıklanmadığı için ek tercih fiyatı de belirli değil.

DGS EK TERCİH BAŞVURUSU KİMLER YAPABİLİR?


2021 DGS temel yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş olan adaylar, ek yerleştirmede tercih yapma hakkına sahip değil. Ek yerleştirmede tercih yapabilmek için, 2021 DGS’ye girmiş ve temel yerleştirme ile hiç bir programa yerleştirilmemiş olmak gerekiyor.


Tercihler adaylar tarafınca, ferdî olarak internet aracılığıyla, TC kimlik numaraları ve şifreleri kullanılarak elektronik ortamda yapılacak. Posta ile ÖSYM’ye gönderilen yahut elden verilen tercihler sürece alınmayacak.

Ek yerleştirme sonuçları, ÖSYM’nin internet sayfasında yayınlanacak. Sonuçlar belirtildiktan daha sonra adayların sonuç dokümanlarında belirtilecek tarihlerde yerleştirildikleri programa kayıtlarını yaptırmaları zaruridir.

Adaylara ayrıyeten yerleştirme sonuç evrakı gönderilmeyecek. İnternet sayfasında ilan edilen sonuç ayrıntıları adaylara bildirim kararında olacak.


İmtihandan daha sonra yapılan birinci yerleştirmede adaylardan yerleştirme fiyatı alınmaz lakin, bu imtihan kararına bağlı çabucak sonrasında yapılacak tüm yerleştirme süreçlerinde (ek yerleştirmeler dahil) adaydan yerleştirme fiyatı 25 TL alınır. Ek yerleştirme fiyatını yatırmayan adayların ek yerleştirme için yapmış oldukları tercihler sürece alınmayacak.

ÖSYM ÖĞRENCİ GİRİŞ EKRANI
 
Üst