Darüşşafaka imtihanına müracaatlar başladı

Hasan

New member
Darüşşafaka Cemiyetinden yapılan açıklamaya göre, 1863 yılında maddi durumu okumaya elverişsiz çocukların eğitimine dayanak olmak maksadıyla 4 Osmanlı aydını tarafınca kurulan ve 159 yıllık tarihinde binlerce öğrencinin hayatına dokunan Türkiye’nin eğitim alanındaki birinci sivil toplum kuruluşu olan Darüşşafaka, kurulduğu günden bu yana “Eğitimde Fırsat Eşitliği” misyonuyla binlerce çocuğun ömrünü değiştirmeye devam ediyor.

İMTİHAN 29 MAYIS’TA

Annesi yahut babası hayatta olmayan, maddi imkanları yetersiz, başarılı çocuklara tam burslu, yatılı ve nitelikli eğitim fırsatı tanıyan Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nın 2022 yılı giriş imtihanı, 29 Mayıs Pazar günü saat 11.00’de Türkiye’nin 31 vilayetinde düzenlenecek.

Darüşşafaka Giriş İmtihanı; Adana, Afyonkarahisar, Ağrı, Ankara, Antalya, Balıkesir, Bursa, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Karabük, Kars, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Mardin, Mersin, Samsun, Sivas, Siirt, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon ve Van’da yapılacak.

İmtihana, Türkiye’nin her vilayetinden müracaat kabul edilecek. Kelam konusu 31 vilayet haricinden imtihana katılacak, maddi durumu elverişsiz öğrenci ve velilerinin en yakın imtihan merkezine gelmek için yapacakları ulaşım masrafına ise Darüşşafaka Cemiyeti tarafınca dayanak verilecek.

SON MÜRACAAT TARİHİ 23 MAYIS

İmtihana katılmak isteyen adayların müracaat evraklarını, Darüşşafaka Ortaokulu’na 23 Mayıs 2022 Pazartesi gününe kadar elden yahut posta yoluyla ulaştırması gerekiyor. İmtihanda başarılı olan öğrenciler, mali durum araştırması ve sıhhat konseyi denetiminin akabinde ortaokuldan üniversiteye kadar tam burslu nitelikli eğitim alma hakkı elde edecek.

İmtihana müracaat kaidelerine bakılırsa öğrencilerin, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması, annesinin yahut babasının hayatta olmaması, ailesinin maddi durumunun kolej seviyesinde eğitim almasına kâfi olmaması, 2011 ya da sonrasındasındaki senelerda doğmuş olması ve 2021-2022 eğitim öğretim yılında ilkokul 4. sınıf öğrencisi olması gerekiyor.

İmtihana başvurmak için ise adayın okumakta olduğu ilkokul müdürlüğünden alınacak ve “ilkokul 4. sınıf öğrencisi olduğunu gösterir imzalı ve mühürlü belge”, nüfus cüzdanı fotokopisi, vukuatlı aile nüfus kaydı örneği, adayın 2 adet yeni çekilmiş vesikalık fotoğrafı ve müracaat Formu (doldurulmuş) isteniyor.

Aday kaydı için müracaatlar 3 Ocak 2022’den itibaren online olarak yapılabiliyor.