Çocuk kulüpleri ne vakit başlıyor? İşte MEB yaz okulu müracaat formu

Hasan

New member
Okul öncesi yaz okulu çocuk kulüpleri başvurusu nasıl yapılır, merak konusu oldu. Koronavirüs salgını niçiniyle 2020-2021 öğretim yılı uzaktan eğitimle geçirildi. 2 Temmuz 2021 Cuma günü kapanmasına rağmen geçen dönem anasınıfına gidemeyen öğrenciler için Ulusal Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafınca ‘yaz okulu’ düzenleniyor.

MEB ÇOCUK KULÜPLERİ AÇILDI MI? NE VAKİT KAPANACAK?

2021-2022 eğitim öğretim yılında ilkokula başlayacak ancak pandemi niçiniyle okul öncesi eğitim almamış olan öğrenciler için yaz çocuk kulüpleri kuruldu.

Okullara yapılan talepler doğrultusunda çocuk kulüpleri 5 Temmuz 2021 Pazartesi günü eğitime başladı ve 31 Ağustos 2021 Cuma günü sona erecek.

Yaz okulları çocuk kulüplerinde, okul öncesi eğitim çağındaki çocuklara fotoğraf, müzik, drama ve oyun aktiflikleri yaptırılacak.

MEB YAZ OKULU ÇOCUK KULÜBÜ MÜRACAAT FORMU

YAZ OKULU ÇOCUK KULÜBÜNE NASIL KAYIT YAPILIR?

Okulda çocuk kulübü kurulabilmesi için okul müdürlüğüne en az 10 çocuk velisinin müracaatta bulunması gerekiyor. Kâfi sayının sağlanamaması durumunda daha az çocukla da kulüp kurulabilir.

Çocukların kulübe kaydı, velilerin isteğine bağlı olduğunu ve fiyatlı olduğunu belirtelim. Fakat Okul Aile Birliği tarafınca önerilen ve idare kurulunca uygun görülen ekonomik durumları yetersiz aile çocukları, her çocuk kümesine bir çocuk olmak üzere fiyatsız kayıt edilir.

MEB YAZ OKULLARINA KAÇINCI SINIFLAR KATILIYOR?

Ulusal Eğitim Bakanlığı, 2020-2021 eğitim döneminde gidemeyen 3-5 yaş içindeki çocukların ilkokul 1. sınıf öncesi okula hazırlanmaları emeliyle ‘yaz okulu çocuk kulüpleri’ programını hayata geçirdi.

Temmuz ve ağustos aylarında eğitim verilecek yaz okullarına yalnızca, 2020-2021 eğitim yılında anasınıfına gitmesi gereken ama kovid-19 salgını niçiniyle gidemeyen ve 2021-2022 eğitim yılında ilkokul 1. sınıfa gidecek öğrenciler katılabiliyor.

MEB ÇOCUK KULÜPLERİ NEDİR?

Okul öncesi öğrencilere yönelik açılan çocuk kulüpleri için konuşan Ulusal Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, şunları söylemiş oldu: “Eylül ayında ilkokula başlayacak bulunmasına karşın okul öncesi eğitimden yararlanamamış çocukların hazır bulunuş seviyesini artırmak ve akranlarıyla eşit kaidelerde başlamalarını sağlamak emeliyle okul öncesinde yaz okulları açılacak.

2020-2021 eğitim öğretim yılı ile hudutlu olmak üzere, okul öncesi eğitim almamış çocukların evvela kaydedilmesi kaidesiyle imkanları uygun olan okullarda, okul öncesi eğitim almış çocuklar da yaz okuluna kaydedilebilecek.

Okul öncesi eğitimde, velilerin tam gün çocuk kulübü talepleri ise açılacak çocuk kulüpleriyle karşılanabilecek. Yaz okulu ve çocuk kulüpleri, karneler verildikten daha sonraki hafta başlamak üzere açılabilecek.”