CHP’li Gök’ten öğretmenler için kanun teklifi: Ek gösterge 3600’e çıkarılsın

Hasan

New member
CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, öğretmenlerin mağduriyetlerinin giderilmesi ve öğretmenliğin bir daha tercih edilen bir meslek haline gelmesi emeliyle öğretmen ek göstergesinin 3000’den 3600’e çıkarılmasını önnazarann bir kanun teklifi verdiğini deklare etti.

Levent Gök, TBMM’ye verdiği kanun teklifinin genel öne sürülen sebebinde, Eğitim İş Sendikası tarafınca 2020 yılında 81 vilayette bakılırsav yapan 5 bin 514 öğretmenin çevrimiçi iştirakiyle yapılan “Öğretmenlerin Ekonomik, Mesleksel ve Toplumsal Durumlarına Ait Öğretmen Görüşleri” temalı araştırmanın neticelerina yer verdi. Sonuçlar, önergede şu biçimde sıralandı:

– “Araştırmaya katılanlar öğretmenlerin yüzde 93’ü, ‘öğretmenlik saygın bir meslek olma özelliğini kaybetti’ görüşüne sahip.

– Çocuk sahibi öğretmenlerin yüzde 63’ü, çocuğunun besin gereksinimini karşılayamıyor.

– Öğretmenlerin yüzde 73’ü, çocuklarına kılık kıyafet alamıyor.

– Her 100 öğretmenden 47’si, kendi çocuğunun bile eğitim muhtaçlığını karşılayamıyor.

– Yüzde 96’sı, son bir yılda yaşanan fiyat artışlarının bütçesini çökerttiğini düşünüyor.

– Öğretmenlerin yüzde 44’ü konut kredisi, yüzde 30’u araç kredisi, yüzde 25’i eğitim kredisi ödüyor.

– Yüzde 29’u esnafa, yüzde 35’i şahıslara nakit olarak borçlu yaşıyor.

– Öğretmenlerin yüzde 37’si, kredi kartlarının yalnızca minimum ödemesini yapabiliyor.

– Araştırmaya katılan öğretmenlerin yüzde 3’ünün maaşında icra var. Yüzde 8’inin maaşına en az bir defa icra gelmiş.

– Öğretmenlerin yüzde 46’sı, anne/baba, arkadaş yardımı alarak lakin geçinebiliyor.

– Borç batağındaki öğretmenlerin yüzde 26’sı ek iş yapıyor.

– Öğretmenlerin yüzde 61’i gelirlerinin yetersizliği niçiniyle ruhsal sorun yaşadığını belirtiyor.

– Öğretmenlerin yüzde 75’i, borçları niçiniyle mesleksel randımanlarının düştüğünü söylüyor.

– Yüzde 43’ü, daha epey para kazanacağı bir iş bulursa mesleği bırakacağını söz ediyor.”

Öte yandan Levent Gök, münasebette, OECD bilgilerine göre Türkiye’nin, üye ülkeler içinde öğretmenlere brüt olarak en az maaşın verildiği ülkelerden biri olduğunu belirtti. Gök, 33 ülkenin yer aldığı listenin 28’inci sırasında yer alan Türkiye’nin, Kolombiya, Şili, Kosta Rika ve Litvanya üzere ülkelerin gerisinde kaldığını deklare etti.