Boş konut hayli lakin kiralık yok: ‘Ev sahipleri üç aylık kira ile tüm yılın kirasını alma peşindeler’

celikci

New member
Kuzey Ege’nin incisi, Türkiye’nin köyü bulunmayan tek ilçesi Bozcaada, son senelerda tatil için beğenilen yerlerin başında geliyor. Bozcaada’da resmi sayılara bakılırsa, otel ve pansiyonların toplam yatak kapasitesi 4 bin 200. Lakin ruhsatsız, pansiyon biçiminde kiraya verilen konutlarla bir arada bu sayı 20 bine kadar çıkıyor. Bilhassa uzun bayram tatilleri ve hafta sonları kimi vakit adada yatacak yer dahi bulmak mümkün olmuyor. Bu durum, konut sahiplerinin konutlarını pansiyon mantığıyla kiralamasına niye oluyor. Bu da adada uzun müddetli mesken kiralamak isteyenleri zora sokuyor.

Bozcaada’da, kış aylarında meskenlerin büyük kısmı boş olsa da kiralık mesken bulunmuyor. Adada yerleşik hayat sürmek isteyenler için kiralık mesken bulmak mümkün olmuyor. Bulunan az sayıdaki konutun aylık kirası ise cep yakıyor.
DHA


SABAH BİRİNCİ FERİBOTLA MESAİYE GELİP, AKŞAM SON SEFERLE DÖNÜYORLAR

Adada kiralık konutların fiyatı 5 bin liradan başlayıp 10 bin liraya kadar çıkıyor. Bu niçinle adalılar kış aylarında anakarada yaşamak durumunda kalıyor. Kış aylarında bin şahıstan daha az insanın yaşadığı adada lojman ıstırabı da olunca birfazlaca memur konut bulamıyor. Ya da tek-tük bulunan konutların devasa yükseklikte fiyatlarla kiralanması yüzünden öğretmeninden sıhhat çalışanlarına kadar memurların büyük kısmı anakarada mesken tutuyor, sabah birinci feribotla mesaiye geliyor, akşam son seferler de dönmek zorunda kalıyor.

Adada kış aylarında meskenlerin büyük kısmı boş olduğu biçimde kiraya verilmiyor. Mesken sahipleri dönemde ruhsatsız, kaçak olarak meskenini pansiyon üzere kiraya verip 2-3 ay üzere bir müddetde 1 yılda kazanacağı paranın fazlaca daha fazlasını kazandığı için kışın konutunu kiraya vermeye yanaşmıyor. Birtakım mesken sahipleri ise yaz aylarında pansiyon olarak kullanmak için konutlarını yalnızca ekim ve mayıs ayları içinde kiraya veriyor.

Yıllık kiraya verenler ise 80-90 bin lira kira istiyor. Kirayı da genelde peşin olarak alıyor. Bu durum niçiniyle, yaz aylarında 20 bine kadar çıkan ada nüfusu, kış aylarında binin altına düşüyor.

DHA


‘İNSANLAR KİRAYA VERDİKLERİ MESKENLERİNE PANSİYON MANTIĞIYLA BAKIYOR’

Emlakçı Hüseyin Pehlivan ise, “İnsanlar kiraya verdiği meskenlerine pansiyon mantığıyla bakıyorlar. Konut sahipleri, 2-3 ay kiraya verip, bütün kışın parasını alma derdindeler. Kışın kiraya vereyim, mayısta çıksın diye düşünüyorlar. Mayıstan eylüle kadar başka bu işi yapıyorlar. Şu anda 5 bin liraya bile kiralık konut yok, zira çabucak tutuluyor. Çok büyük mesken zahmeti var. Bu mesken pansiyon işine bir deva bulmak gerekiyor” diye konuştu.

DHA


‘BİRİNİN BU DURUMA EL ATMASI GEREKİYOR’

Bozcaadalı Mert Özserbes da, “Bir arkadaşımdan 80 bin lira istediler. Ada koşullarında 80 bin lira kira, aylık 6 bin 500 TL’ye denk geliyor. Çok sıkıntı durumdayız. Hiç kimse de yardımcı olmuyor. Var olan konutları pansiyon yaptıkları için konut yok. Yazın aslına bakarsanız bunun bin katını çıkarıyorlar. 5-6 bin lirayı bile umursamıyor. Adalıyım diyen insan bile 5 bin liradan aşağı kiraya vermiyor konutunu. 7 ile 10 bin lira içinde kira isteyen var. Şu an etrafımda 10’a yakın kişi mesken arıyor. Ancak bulunan konutların kirası 5 bin liradan aşağı değil. Konut pansiyonculuğu yapan kim var ise, akrabalarım dahil tespit edersem, nereye olursa şikayet edeceğim. Ada kurallarında yaşanılamaz duruma geldik. Birisinin bu duruma artık el atması gerekiyor” dedi.

Bozcaadalı Erol Eken ise, konut kiralarının çok yüksek olduğunu tabir ederek, “Doğma büyüme buralı olup, mesken bulamamak hakikaten epeyce kötü” dedi.


DHA

DHA

DHA
 
Üst