“Bir şef görmedim” – Horst Hrubesch U21 çıkışı hakkında konuşuyor

Temel

Global Mod
Global Mod

DFB ciddi bir krizde mi? Eski U21 teknik direktörü Horst Hrubesch, milli takımların mevcut zorlukları hakkında yorum yapıyor.

Horst Hrubesch, Avrupa Şampiyonası’nda Alman U21’lerin sefil ön eleme turuna rağmen Alman futbolu için “hiç endişeli değil”. 72 yaşındaki Perşembe günü Sportbuzzer ile yaptığı röportajda bunu söyledi. Her şeyin kendi kendine yürüdüğü ve diğerlerinde olmadığı yıllar her zaman vardır. “Her zaman şunu sorgulamamız gerektiği açık: Ne işe yaradı? Doğru yolda mıyız? – Bu DFB, eyalet federasyonları ve kulüpler için geçerli. Değişim önemlidir, ancak yalnızca birlikte yapılabilir.” eski Milli oyuncu – U21’in başarısızlığı bir kez daha acımasızca Alman genç futbolundaki sorunları ortaya çıkarsa da.

Onun bakış açısına göre, “çocuklara daha fazla maç antrenmanı vermek çok önemli. Örneğin İngiltere yolu gösteriyor. Oyuncuları üst lige ne kadar erken getirirsek, buna o kadar çabuk alışırlar. Bu süreci ilerletin,” diye talep etti Hrubesch, bir değişiklik işe yarar, ancak 14 gün veya üç hafta içinde olmaz.

Gürcistan ve Romanya’da düzenlenen Avrupa Şampiyonası’nda Almanya, son ön eleme turu maçında İngiltere’ye karşı Çarşamba günkü 0-2’lik mağlubiyetinin ön eleme turunu tamamlamasının ardından son şampiyon olarak sefil bir şekilde başarısız oldu – 2013’ten bu yana en erken son. İsrail (1:1) ve Çek Cumhuriyeti’ne (1:2) karşı iki talihsiz performansın ardından, özellikle EM’nin favorisi İngiltere’ye karşı bir sınıf farkı görüldü.

“Bana yetmedi”

HSV efsanesi Hrubesch’e göre tüm U21 oyuncuları hala geliştirme aşamasında. “Yine de sahada birbirinin yanında duran bir takım var mı diye kendinize sormalısınız. İngiltere’ye karşı son aşamada gördüğüm yol benim için yeterli değildi. Bunun sorumlusu takımdır.” 2000’den 2016’ya, 2000’den 2009’a kadar Alman Futbol Federasyonu’nda çeşitli pozisyonlarda görev yapan Hrubesch, “Başınızı tutun ve birbirinize sahip çıkın. Diğerlerini çekip götüren bir şef görmedim” dedi. ve 2013’ten 2016’ya U21 koçu olarak. 2009’da daha sonra dünya şampiyonları olan Manuel Neuer, Mats Hummels, Mesut Özil ve Sami Khedira’nın etrafındaki “Altın Nesil” ile ilk kez Avrupa Şampiyonası’nı kazandı. Dernekten ayrılmadan önce Hrubesch, DFB genç takımını 2016 Olimpiyatlarına götürdü ve orada gümüş madalya kazandı. Ayrıca U18, U19 ve U20’den de sorumluydu.

Milli takımın ve eleştirilen milli teknik direktör Hansi Flick’in kötü performansına rağmen, gelecek yıl evinde Avrupa Şampiyonası konusunda iyimser. “Almanya bir Avrupa Şampiyonası’na ev sahipliği yaparsa milli takım belirleyici bir rol oynayacaktır. Bundan eminim. Hansi Flick’in takımının kalan yıl buna alışması gerekiyor. Onlara güveniyorum. Her şeyi boyamak istemiyorum.” siyah sırf bu yaz hayal kırıklığı yarattı.”