Bakan Kurum tarih vererek duyurdu: 2035 yılına kadar kentsel dönüşüme girmemiş bina kalmayacak

celikci

New member
Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Gaziosmanpaşa Yıldıztabya Mahallesi’nde gerçekleşen kentsel dönüşüm projesindeki hak sahipleri ile iftar programında bir ortaya geldi.

“MALATYA’MIZA GEÇMİŞ OLSUN”

Zelzele bölgesinde olan Türkiye’de, kentsel dönüşümün terörle gayret kadar değerli olduğunu belirten Bakan Kurum, “Tabi bugün gerek yüzde 66’sı zelzele riski bölgelerde yer alan ülkemizin, gerekse İstanbul’umuzun en kıymetli gündem hususu hiç elbet sarsıntıdır, kentsel dönüşümdür.

Bakın daha birkaç saat evvel, biz buraya gelirken Malatya Pütürge’de 5.2 büyüklüğünde bir zelzeleyle sarsıldık. Çabucak Vilayet Müdürlüğü takımlarımızı incelemelerini yapmak üzere bölgeye sevk ettik. En büyük tesellimiz şu an için rastgele bir can kaybının ve faydalanmanın olmamasıdır. Ben aziz milletimize, Malatya’mıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum” biçiminde konuştu.

DHA


“2035 YILINDA KENTSEL DÖNÜŞÜME GİRMEMİŞ BİNA KALMAYACAK”

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın 2012 yılında başlatmış olduğu ve Türkiye’nin en büyük şehircilik hareketi olan kentsel dönüşüm seferberliğiyle 81 ilin tamamında afetlere karşı risk taşıyan tüm binaların yenilenmeye başladığını belirten Kurum, “Bugüne kadar 3 milyon konutumuzu dönüştürdük. Yani 12 milyon vatandaşımızın can ve mal güvenliğini teminat altına aldık. Şu anda ülkemizin dört bir yanındaki şantiyelerde 120 milyar lira yatırım bedeliyle, 350 bin kentsel dönüşüm ve toplumsal konut inşa çalışmalarımız sürüyor.

İnşallah 2035 yılına geldiğimizde Türkiye’nin zelzele riski olan bölgelerinde kentsel dönüşüme girmemiş hiç bir binamız kalmayacak. Allah’ın müsaadesiyle bunu sizlerle, daima bir arada başaracağız.

İstanbul’umuzun her yerinde kentsel dönüşüm diyerek, 39 ilçemizin tamamında on binlerce konutumuzu dönüştürdük. Şu anda alanda 140 bin konutumuzun inşasına hızla devam ediyoruz. Zira bizim artık kentsel dönüşümde; gerek İstanbul’umuzda gerek tüm kentlerimizde ne bir saat, ne bir dakika, ne de bir saniye kaybetmeye hiç bir biçimde tahammülümüz yok” diye konuştu.
 
Üst