Az katlı kesme taş yığma yapıları teşvik edecek düzenleme Resmi Gazete’de

celikci

New member
Etraf ve Şehircilik Bakanlığınca yöresel ve yatay mimarinin desteklenmesi ve yaygınlaştırılması emeliyle yapılan düzenlemeyle az katlı kesme taş yığma yapıların teşviki sağlanacak.

Etraf ve Şehircilik Bakanlığınca hazırlanan Planlı Alanlar İmar Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yapılan düzenlemeyle klasik Anadolu mimarisinin örneklerini yansıtan kesme taş yığma yapıların önündeki maniler kaldırıldı.

Buna nazaran, klasik taş yığma yapılardan yatay mimari aslıyla 3 katı geçmeyenler imar teşvikinden yararlanabilecek. Kelam konusu yapıların, duvarlarının genişliği 25 santimetreyi geçen kısımları, taban alanı ve inşaat emsalinden muaf tutulacak. bu biçimdece 60-90 santimetre içinde genişliklerde duvarlara sahip olduğundan taban alanı ve emsal sınırlamaları niçiniyle tercih edilmeyen bu cins yapıların yaygınlaştırılması sağlanacak.Balkonlar, bina girişinde yer alan “taşlık” ve “sofa” emsal sınırlamalarından muaf tutulacak

Yönetmeliğe göre, kesme taş yığma yapıların balkonları ile bina girişinde yer alan “taşlık” ve “sofa” üzere üniteleri de benzeri biçimde parselin toplam emsalinin yüzde 30’u ortasında kalmak kaydıyla emsal sınırlamalarından muaf olacak.

Yapılan değişikliklerle tabiatla, yöresel dokuyla uyumlu, insan hayatını merkezine alan, afetlere karşı sağlam yapıların teşvik edilmesi, kesme taş yığma yapıların kentsel dokuya uygun olarak yaşatılması hedefleniyor.
 
Üst