Arsa fiyatları 5 bin liraydı: Yol yapılınca fiyatları yüzde 25 arttı

celikci

New member
Kuzey Marmara Otoyolu, Kocaeli geçişinde arsa meblağlarını da arttırdı. Kocaeli’de, Kuzey Marmara Otoyolu etrafında bulunan arsa fiyatları, son bir yıl içerisinde yüzde 25 arttı.

Kuzey Marmara Otoyolu yapılmadan evvel dönüm fiyatı 5-10 bin TL içinde değişen arsa dönüm fiyatları, otoyolun hizmete açılması ve pandeminin tesiri ile 500-600 bin TL’ye kadar yükseldi.

Pandeminin tesiri ile kent merkezlerinden uzaklaşmak isteyen vatandaşlar bölgeye ağır ilgi gösteriyor. Bölgede hizmet veren emlakçılar, bölgenin Arap yatırımcıların gözdesi haline geldiğini belirtti. Yabancı asıllı vatandaşların Türkiye’den arsa ve mesken almasıyla da fiyatların artış gösterdiğini söyleyen emlakçı Nuriye Köksal, yatırım yapmak isteyen vatandaşlara mesken yerine arsa almaları konusunda tavsiyede bulundu.

İHA“Kuzey Marmara Otoyolunun yapılması ile fiyatlar attı”

Kuzey Marmara Otoyolu yapılmadan evvel meblağların daha düşük olduğunu söyleyen emlakçı Nuriye Köksal, “Kuzey Marmara Otoyolunun yapılacağına dair birinci söylentiler çıktığı vakit burada birinci başlangıçta yerlerin dönümü 5 bin TL, 10 bin TL civarında satılıyordu. Bu söylentiler artınca bu 5 binlik, 20 binlik emlakımız 100 bin TL, 200 bin TL olarak değişmeye başladı. Kuzey Marmara Otoyolunun yapılması ile bir arada de emlakın dönümü 500 bin TL, 600 bin TL civarında fiyatlar yükselmeye başladı. meblağlarının artış göstermesinin niçini İstanbul’a epeyce yakın olmasıdır. beraberinde pandemi devrindeyiz, beşerler konutta kapalı kalmanın buhranını çektikleri için daha hayli emlaka, tarlalara dönmeye başladılar. Herkes elindeki bütün birikimini yere tarlaya yatırıp ‘oraya küçük bir konteyner koyayım, hafta sonları oraya gideyim, yeşillikler ortasında geçireyim’ istiyor. O yüzden Kuzey Marmara Otoyolunun yapılması, bu bölgesi için bilhassa Kandıra yolu üzeri yahut Derince, Körfez tarafındaki köylerimizde büyük bir gelişme sağladı. Hatta bu gelişme ile oradaki emlakçıların sayısı da arttı, daha epey satış olmaya başladı. Pandemi devrinde biroldukça emlakçımız epeyce güç bir periyot geçirdi. Fakat arsa çalışanlar, tarla çalışanlar bu otoyolumuz yardımıyla epeyce hoş hasılatlar elde ettiler” dedi.

İHA


“Pandeminin tesiri ile arsa ve mesken fiyatları yüzde 25 arttı”

Vatandaşların daha epeyce yere yatırım yapmalarını tavsiye eden Köksal, “Arsa asla bedel kaybetmez, daima üzerine koya koya sarfiyat. Mesken de üzerine kar hissesi koyar ancak mesken üzerine bir koyarsa arsa üzerine 5 koyar. Zira evvel tarla olarak alırsınız, daha sonra yere çevirirsiniz daha sonra imar geçer ve daha fazlaca kıymetlenir. Arsa her vakit kıymet kazanır, yerin fiyatının düştüğü görülmemiştir. Yaklaşık olarak son bir yıl içerisinde pandemi daha sonrası için yüzde 25 tarlalarda ve emlakta fiyat arttı yalnızca pandemiden dolayı. Otoyoldan daha sonra arsa meblağları yüzde 200, yüzde 300’lük bir artış oldu” diye konuştu.

“En hoş yatırım arsa”

Arsa almak isteyenlere tekliflerde bulunan emlakçı Köksal, “Arsa almak isteyenler kesinlikle belediyelerden imar planına baksınlar, yerine baksınlar. Arsa tarla vasfında mı, arsa vasfında mı yahut neden alıyorlar, neden kullanacaklar, yalnızca grup biçmek için mi? Yüzde 5 imarlı diyorlar ve o biçimde satış yapmaya çalışıyorlar. Ona dikkat etmeleri lazım. İmar sahiden yüzde 5 var mı? Zira her yerde yüzde 5 verilmiyor. ‘Konteyner koymaya müsaade alabilir miyiz?’ Bunları sormaları gerekiyor. Bunları sorarak araştırarak alsınlar. Şuanda en hoş yatırım arsa. Yerlerimiz azalıyor, binalarımız çoğalıyor” halinde konuştu.

“Kocaeli Arapların gözbebeği oldu”

Yabancı asıllı vatandaşların Türkiye’de fazlaca fazla arsa aldıklarını söyleyen Köksal, “Yabancı asıllı bireyler çoklukla arsa alımı haricinde müstakil meskenlere yöneldi. Mesken alıyorlar yahut arsa alarak kendi kanılarına bakılırsa mesken yapıyorlar. Bilhassa Araplar tarafınca talep hayli fazla, bilhassa Kocaeli Arapların gözbebeği oldu. Bilhassa Kuveytliler epey fazla arsa alıyorlar. Kendilerine özel siteler yaptırıyorlar. 50, 60 Kuveytli birleşiyorlar, arsayı alıp kendi isteklerine bakılırsa siteler yapıyorlar. Onların çalışmalarını görüyorum, birkaç projelerini inceledim. Şu anda emlak bölümü de o yüzden gelişiyor. Yabancıların gelmesiyle fiyatlar daha da arttı” tabirlerini kullandı.
 
Üst