AÖL 2. devir imtihanlarının prosedürü reaksiyon çekti

Hasan

New member
Ulusal Eğitim Bakanlığı‘na (MEB) bağlı Açık Öğretim Okulları‘nın 2. periyot imtihan tarihleri belirtildi ama imtihan formu tartışma konusu oldu. 1. periyot imtihanları son kere online olarak uzaktan yapılırken, 2. devir imtihanları e-Sınav salonlarında internet üzerinden yapılacak. Öğrenciler, AÖL imtihanlarının internet üzerinden yapılmasına rağmen uzaktan değil de okul binalarındaki e-Sınav salonlarında düzenlenmesine reaksiyon gösterdi.

AÖL 2. PERİYOT İMTİHANLARI NE VAKİT, SAAT KAÇTA?

Açık Öğretim Ortaokulu, Açık Öğretim Lisesi, Açık Öğretim İmam Hatip Lisesi ve Mesleksel Açık Öğretim Lisesi 2. devir imtihanları Mart 2022 tarihinde yapılacak.


Açık lise imtihanlarında adaylara 20 soru yöneltiliyor. İmtihanın kıymetlendirme süreçleri 100 puan üzerinden yapılırken ders geçme notu 35 olarak belirlendi. AÖL imtihanlarında dersin muvaffakiyetle tamamlanması için en az 9 soruya yanlışsız karşılık verilmesi gerekiyor. Her yanlışsız cevabın puan olarak karşılığı 5’tir. İmtihanlarda yanlış karşılıklar gerçek cevapları etkilemiyor.

AÖL 2. DEVİR İMTİHANLARI NASIL YAPILACAK?

Açık Öğretim Okulları’nın 2021-2022 eğitim öğretim yılı 2. periyot imtihanları, belirlenen okul binalarında yer alan e-Sınav salonlarında yapılacak.


Buna nazaran, e-Sınava katılacak öğrenciler, Ulusal Eğitim Bakanlığı tarafınca belirlenecek binaların e-Sınav salonlarında, ehliyet imtihanlarında olduğu üzere bilgisayar ortamında, gözetmen öğretmenler ve kamera nezaretinde oturumlar halinde imtihanlara katılacaklar.

Türkiye genelinde MEB’e bağlı 344 e-Sınav salonu bulunuyor. e-Sınav salonlarında birebir anda 6 bin 880 kişi imtihana katılabiliyor. Yurt genelinde yeni e-Sınav salonlarının hizmete açılması için teknik altyapı çalışmaları sürüyor.

2022 AÖL İMTİHAN TAKVİMİAÖL MEZUNİYET ŞATLARI NELER?


Ulusal Eğitim Bakanlığı, 18 yaş ve üzeri öğrenciler için açık lise mezuniyet koşullarında değişikliğe gitti. Mezun olabilmek için aranan 8 periyot kaidesi kaldırılarak 5 periyoda çekildi. İşte yeni mezuniyet kuralları:

* Tahsil görülen toplam periyot 18 yaş ve üzeri için 5 devir olması

* Toplam kazanılan kredinin en az 170 yahut üzeri olması

* Ortak derslerinin tamamını başarması yahut muaf olması,

* Lisan ve anlatım dersini kesinlikle başarması,

* Açık öğretim lisesinde en az bir devir imtihana girmiş olması


MEB İMTİHAN YERİ SORGULAMA SAYFASI
 
Üst