Antrenör oyuncular hakkında dedikodu yapıyor ve özür diliyor

Temel

Global Mod
Global Mod

Pep Guardiola, yıldızlarından birini herkesin önünde görevlendiriyor ve onu sert bir şekilde eleştiriyor. Başarı koçu şimdi de açıklamalarından dolayı özür diledi.

Teknik direktör Pep Guardiola mizacıyla tanınıyor. Ama aynı zamanda ekibini de arkasına aldığı için. Katalan antrenörlerin çalıştırdığı takımlar genellikle birbirine sıkı sıkıya bağlı bir birimdir. Oyuncular hakkında kötü konuşmak 53 yaşındaki başarılı antrenörün özelliklerinden biri değil. Ancak Aralık 2022'de ortalığı karıştıran bir yorum yaptı.

Guardiola o dönemde Kalvin Philips için “Yaralı değil, buraya fazla kilolu geldi” demişti. “Nedenini bilmiyorum. Ama antrenman yapmak için doğru durumda değil.”

Orta saha oyuncusu, Katar'daki Dünya Kupası'nın ardından Manchester City'ye döndü ve Liverpool FC'ye karşı oynanan önemli kupa maçında teknik direktör tarafından dikkate alınmadı. Daha sonra itiraf ettiği gibi bu yorum Philipps'i çok etkiledi.

Guardiola hatalarını kabul etti

Philips geçtiğimiz günlerde İngiliz medyasına “Bu, kendime olan güvenim açısından büyük bir başarısızlıktı” dedi. 28 yaşındaki İngiliz milli oyuncu şu anda City'nin ligdeki rakipleri West Ham United'ın formasını giyiyor. Maç antrenmanı yapması için kulübü tarafından yaza kadar orada kiralandı. Son zamanlarda İngiltere'nin son şampiyonlarıyla zor zamanlar geçirdi.

Philips, büyük umutlarla 2022 yazında yaklaşık 52 milyon euroluk bir transfer ücreti karşılığında Leeds United'dan “Skyblues”a geçti, ancak o tarihten bu yana yalnızca altı kez ilk 11'de yer aldı. Bu sezonun ilk yarısında Premier Lig'de yalnızca dört kısa maça çıktı.

Guardiola şimdi de oyuncusundan özür diledi. “Özür dilerim. Ondan özür diledim, gerçekten özür dilerim.” Koç ayrıca eylemlerinin yanlış olduğunu kamuoyu önünde itiraf etti. “Bunun hakkında konuşmuştum. Buradayım [vor den Medien] Bunun hakkında konuştum, daha önce oyuncuyla konuşmadan böyle bir şey başıma gelmemişti.”

“Onu suçlamayacağım”

Philips için de yeni kulübünde işler pek iyi gitmiyor. West Ham'ın ilk maçlarında defansif orta saha uzmanı, yenilen birçok golün içinde yer aldı. Ayrıca Nottingham Forest maçında üç dakika içinde iki sarı kart gördüğü için ihraç edildi. Hammers maçı 0-2 kaybetti. Philip'in Manchester City ile olan sözleşmesi 2026 yılına kadar devam ediyor.

Guardiola'nın olaydan ders çıkardığı, yıldız golcüsü Erling Haaland'ın devam eden form krizine verdiği tepkiden anlaşılıyor. Norveçli oyuncu şu sıralar kale önünde sıkışma sorunu yaşıyor. Hafta sonu takımının Premier Lig'de Chelsea'ye karşı aldığı hayal kırıklığı yaratan 1-1'lik beraberliğin ardından koç, “Dokuz şut iyi bir istatistik” dedi.

Eski savunma uzmanı kendini küçümseyerek şunları ekledi: “On bir sezon oynadım ve on bir gol attım. Forvetlere tüyo verecek doğru kişi değilim. Bir sonraki maçta yine gol atacak.” Guardiola, Haaland'ı “suçlamayacağını” da sözlerine ekledi. “Bu futbol, bunlar insan.”