Aman dikkat! Bu defa de ‘taciz’ suçlamasıyla dolandırıyorlar

Beykozlu

New member
Siber hırsızlar, toplumsal medya hesaplarını ele geçirmek için durmadan yeni usuller geliştiriyor. En büyük taktikleri ise bir daha ‘oltalama’ tekniği. Yani en hassas mevzularla ilgili enteresan bildiriler atarak gönderilen irtibatlara tıklatma tuzağı. İşte merakınıza yenilip bu iletilere tıkladığınızda hesabınız ele geçirilmiş oluyor. Sahtekarların son numaraları da taciz suçlaması. Bu usulle binlerce kişiyi zan altında bırakıp hasılatlarına ulaşmaya çalışıyorlar.

İŞTE O MESAJ!

Posta’dan Murat Gülderen’in yazısına bakılırsa Instagram hesaplarına ‘İpek’ ismiyle gönderilen iletide şu sözler yer alıyor: “Merhaba xxx sayfası her gün beni taciz ediyor, istemediğim biçimde bildiri atıyor. Bir orta bir husus için ileti atmıştım, evli olduğumu bildiği biçimde o günden beri beni taciz ediyor. Lütfen şikayet eder misiniz, sayfayı kapatalım, dayanak olun…”

Bildirinin çabucak altında ise ‘devamını oku’ yazıyor. İşte bu linki tıkladığınızda ise sayfayı kaptırmış oluyorsunuz. Dolandırıcı anında sizin kullanıcı şifrenizi değiştiriyor ve hesabı geri vermek için fidye istiyor.

PANİK YOK

Burada dikkat edilmesi gereken en kıymetli nokta, bildiri ne kadar ürkütücü olsa da asla paniğe kapılmayın. Birinci iş, Instagram idaresine durumu bildirin ve savcılığa hata duyurusunda bulunun.

Öte yandan Instagram’dan ‘size gönderilmiş’ süsü verilen iletilere asla prestij etmeyin. Zira Instagram kimseye DM’den kısa bildiri göndermez. Instagram yardım merkezi, sizinle ilgili kıymetli bir durum olduğunda hesabınıza bağlı mail adresinden irtibata geçer.

ŞU TUZAKLARA DA DİKKAT!

’Telif haklarını ve topluluk kurallarını ihlal ettiniz’ denerek gönderilen linki tıklamanız isteniyor.

Uydurma faturalar paylaşıp ‘kripto para uzmanıyım, şu kadar yatırdım ve parayı anında ikiye katladım’ iletileri gönderiliyor.

şahsi ayrıntılarınızı ve yönlendirdikleri sitede oturum açmanızı isteyen Instagram çekilişlerinden uzak durun.

Size reklam teklifi sunan gerçek bir marka üzere davrananlara da kuşkuyla yaklaşın. Marka yetkililerini arayın ve olayı teyit ettirin. Asla banka ayrıntılarınızı vermeyin.

Ön ödeme yaparak anında kredi çekebileceğinizi sav eden metotlara asla kanmayın.

İş teklifi dolandırıcılığı da en çok uygulanan taktiklerden biri. Direkt ödeme için banka ayrıntılarınız isteniyor.

HESABINIZI KORUYUN

Hesabın ele geçirilmemesi için geliştirilen 2FA isimli 2 faktörlü doğrulama özelliğinin kullanılması kritik ehemmiyet taşıyor. Zira bu sayede hesap şifresi makus niyetli birinin eline geçse de yalnızca bu şifre ile giriş yapılamıyor. O sırada cep telefonunuza gönderilen kod ayrıntıları de yani doğrulama şifresi de isteniyor. Ayrıyeten şifre oluştururken alfa nümerik (harf ve sayı beraber) karakterler kullanarak karmaşık bulunmasına dikkat etmek gerekiyor.