ALES ne vakit, imtihan yeri nasıl öğrenilir 2021? İşte ALES/2 imtihan tarihi

Hasan

New member
ALES imtihan giriş yerleri için gözler ÖSYM‘ye çevrildi. İmtihan müracaatlarını 11 Ağustos 2021 günü tamamlayan adaylar, bir yandan hazırlıklarını sürdürürken bir taraftan da ALES takvimi 2021 yılı içerisinde tercih ve yerleştirme süreçleri için plan program yapıyor.

ALES/2 İMTİHANI NE VAKİT, SAAT KAÇTA?

2021 yılının Akademik İşçi ve Lisansüstü Eğitimi Giriş İmtihanı’nın ikincisi (ALES/2) 19 Eylül 2021 Pazar günü saat 10.15‘te yapılacak.

Yükseköğretim kurumlarında öğretim vazifelisi, okutman, araştırma bakılırsavlisi, uzman, eğitim planlamacısı üzere takımlara yapılacak atamalar için düzenlenen imtihan sonuçları, ÖSYM’nin sitesinde öğrenilebilir.

ÖSYM takvimine nazaran, ALES/2 imtihan sonuçları 14 Ekim 2021 tarihinde açıklanacak.

ALES/2 İMTİHAN YERLERİ AÇIKLANDI MI?

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), adayların ALES/2 imtihan giriş dokümanını çabucak hemen yayınlamadı. İmtihana 1 hafta kala ALES/2 imtihan giriş yerlerinin açıklanması bekleniyor.

ALES İMTİHAN GİRİŞ EVRAKI SORGULAMA EKRANI

ALES PUANI KAÇ YIL GEÇERLİ?

Lisansüstü tahsil görmek isteyen yada akademik meslek planlaması yapan adayların iştirak sağladığı ALE imtihanın sonuçları, belirtildiğı günden daha sonra 5 yıl mühletle geçerli olacak.

ALES NEDİR?

Akademik İşçi ve Lisansüstü Eğitimi Giriş İmtihanı (ALES), lisansüstü (yüksek lisans) eğitime başvuracak şahısların ve akademik işçi takımlarına (araştırma nazaranvlisi, öğretim vazifelisi, okutman, uzman çevirici gibi) atanmak isteyen adaylar için düzenleniyor.

Doktora müracaatları için de ALES’e girilmesi gerekiyor. Mecburi hizmet yükümlülüğü için yurt haricindeki üniversitelere lisansüstü eğitime gönderilecek adayları seçerken de ALES puanı koşulu aranır.

Yükseköğretim kurumlarında öğretim bakılırsavlisi, okutman, araştırma nazaranvlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı takımlarına atanabilmek için, alanındaki puan cinsinde 100 üzerinden 70 puan alan adaylar başarılı sayılır.

Âlâ bir ALES puanına sahip olmak, yüksek lisans müracaatlarında adaylara büyük bir avantaj sağlar. Zira üniversitelerin tezli yüksek lisans müracaatlarında ALES kararı en az yüzde 50’lik bir hisseye sahip.

Lisansüstü eğitim programlarına seçme ve yerleştirme süreçleri için tüm üniversite kurumları ALES puanlarını kullanır ama birtakım üniversiteler lisansüstü eğitim programlarına seçecekleri öğrencileri sırf ALES puanına göre belirlerken, kimi üniversiteler ise diploma notlarının, mülakat sonuçlarının da dahil edildiği bir puanlama sistemi oluştururlar.

ALES puanı ile doktora programları ya da sanatta yeterlik programlarına başvuracak adaylar için ise alt hudut 80 puandır.