30 milyar doları temsil eden Libya’nın önde gelen 200 iş insanı İstanbul’a geliyor

celikci

New member
ICF Fair açıklamasına bakılırsa, Libyalı ADD International Group iş birliğiyle İstanbul’da düzenlenecek “Urbanexpo Forum”, iki ülkenin müteahhitlik şirketlerini bir ortaya getirecek.

Libya’dan dev kamu ve özel inşaat şirketlerinin, müteahhitlik firmalarının, belediyelerin, mimarlık ve mühendislik odalarının 300’den çok üst seviye yöneticisi aktifliğe katılacak. Kelam konusu ülkeden bakan seviyesinde iştirak da gerçekleşecek.

Türkiye’den büyük müteahhitlik şirketleri ile markalı konut üreticilerinin iştirak göstereceği aktifliğin açılışında Libyalı bakanların yanı sıra İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) İdare Şurası Lideri Nazmi Durbakayım ve Gayrimenkul Yurt Dışı Tanıtım Derneği (GİGDER) Lideri Faruk Akbal üzere isimler konuşma yapacak.

Libya’nın önde gelen özel şirketlerinden Rahma Group’un ana sponsorluğunda gerçekleşecek doruğun destekçileri içinde Rahma Group, Alsahl Group Holding, Engineering Group-Taskeen Real Estate Company üzere firmalar da bulunuyor.

Libyanın kamusal şirketlerinden Libya Kalkınma ve Yatırım Holding’in de dayanak verdiği aktifliğe Libya Mimarlar ve Mühendisler Odası ile Trablus Belediyesi üzere STK’lar da katılacak.

“Libya’dan gelecek iş insanı sayısı 200’ü geçti”

Açıklamada görüşlerine yer verilen ADD International Group Üst Yöneticisi (CEO) Ghaleb Gheblawi, ICF Fuarcılık iş birliğiyle düzenlenecek aktifliğe Libya’dan katılacak iş insanı sayısının 200’ü aştığını belirterek, bu isimlerin 30 milyar doları aşkın sermayeyi temsil edeceğini bildirdi.

Gheblawi, “İlk defa altyapı işlerinin yanı sıra üst yapı işlerine de öncelik verilen bu tertip, Türk konut dalında oluşan know-how’ın ihraç edilmesi açısından fazlaca kıymetli fırsatlar sunuyor.” tabirini kullandı.

Libya’nın sürdürülebilir kalkınma siyasetini bir daha kazanması açısından aktifliğin değerine işaret eden Gheblawi, “İş dünyası olarak, karşılıklı stratejik ve hakikat adımlar atılırsa Libya’nın daha fazlaca gelişeceğine ve ilerleyeceğine inancımız tamdır. Ülkelerimiz içindeki ikili münasebetlerin daha da gelişmesine ve dostluğun pekiştirilmesine katkı sağlayacağız.” değerlendirmesinde bulundu.
 
Üst