2021’de start-up yatırımlarında gaza basıldı

KaraYeL

New member
KPMG Türkiye, 212 iş birliği ile ‘Türkiye Start-up Yatırımları Raporu’nun altıncısını deklare etti. Teşebbüs ekosisteminin 2021 yılındaki performansını kıymetlendiren rapor, pandemi daha sonrası yükselen dijital platformlara ilginin devam ettiğini ve bilhassa teknoloji bölümünün daha ön plana çıktığını ortaya koyuyor. Rapora göre teşebbüs ekosistemi hem global bazda tıpkı vakitte Türkiye özelinde tarihinin en yüksek yatırım faaliyetlerine şahit oldu. 2021’de global çapta 643 milyar dolarlık start-up yatırımı gerçekleşirken, 2020’deki 335 milyar dolarlık hacmin neredeyse iki katına yaklaşarak ekosistem globalde de rekor düzeye ulaştı.

KPMG Türkiye Birleşme ve Satın Alma Danışmanlığı Başkanı Gökhan Kaçmaz, Türkiye teşebbüs ekosisteminde 2021’deki faaliyetlerin rekor düzeylerde geliştiğini belirterek, “VC yatırımcıları ve melek yatırımcılar tarafınca 252 start-up’a yapılan toplam 1,4 milyar dolarlık yatırım ile 2020’deki 143 milyon dolarlık hacmin yaklaşık 10 katına ulaşarak daha evvel görülmemiş düzeyde yatırım faaliyetine şahit olduk. bir daha birebir devirde teşebbüslere ait satın alma süreçleri hacmi ise 2,4 milyar dolarlık düzeyinde gerçekleşti” dedi.


KPMG Türkiye Birleşme ve Satın Alma Danışmanlığı Yöneticisi Özge İlhan ise yatırımlarla ilgili şu ayrıntıları verdi:

“2021’de Türkiye teşebbüs ekosisteminde hayli değerli kilometre taşları aşıldı. Geçtiğimiz yılda Trendyol’un birinci Türk decacorn (değeri 10 milyar dolar ve üstündeki şirket) olması, Hepsiburada’nın NASDAQ’ta milyar dolar değerlemeyle halka arz edilmesi, Getir’in çeşitli yatırım çeşitleri ile yaklaşık 1 milyar dolar fonlama elde etmesi ve Dream Games’in Türkiye’nin 2021 yılındaki en son unicornu olması üzere fazlaca kıymet arz ve eden, olumlu gelişmeler yaşandı. 2021 yılında yakalanan ivmenin en temel niçinlerinden biri, yıllar evvel tohumları atılmaya başlanan Türk teşebbüslerinin belirli bir olgunluğa gelerek dünyaya açılmasının bir kararı olduğunu belirtmekte yarar var. Birebir minvalde 2021 yılı tohum yatırımları açısından da rekor bir devir oldu. Startups.watch’tan aldığımız bilgiye bakılırsa toplam 229 tohum yatırımı gerçekleşti. Toplam yatırım tipi adetlerine bakıldığında tohum yatırımları yüzde 85’ten çok bir orana sahip olduğunu görmekteyiz. Türkiye teşebbüs ekosistemini bugünlere gelmesinde çok değerli rol oynayan bu etkenin geleceğe yönelik olumlu beklentilerimizi güçlendirdiği söyleyebiliriz.”


212’nin kurucu ortağı Ali Karabey ise 2021 yılını şöyle kıymetlendirdi:

“2021’de Türkiye’nin teşebbüs ekosisteminde olumlu gelişmeler yaşandı. Startup’ların aldığı yatırımlar bundan evvelki seneye kıyasla 10 kat arttı. 2020 yılına kadar Türkiye’den çıkmış bir unicorn yok iken, Türkiye’nin unicorn sayısı bugün prestiji ile altıya ulaştı. Bu raporda dikkat çeken konulardan biri tohum yatırımların sayısının artması. 2021’de tohum yatırımlar 220’e ulaştı ve bu sayı toplam yatırım sayısının yüzde 85’ini oluşturuyor. Tohum yatırım alabilmiş teşebbüslerin fonların dayanağı ile süratli büyüyerek muvaffakiyet kıssaları yaratma bahtını yüksek görüyoruz. Önümüzdeki sene için de Türkiye Startup’larının başarılarının artacağını düşünüyoruz” dedi.

Türkiye Start-up Yatırımları Raporu’na nazaran yıl ortasındaki kıymetli süreçler ve bilgileri:

 • Trendyol’un azınlık payının Softbank, General Atlantic, Princeville Capital, ADQ, Qatar Investment Authority, Chimera Investments tarafınca 1,4 milyar dolar satın alındığı ve şirketin 16,5 milyar dolar pahaya çıktığı süreç en yüksek fonlama oldu. bu biçimdelikle Trendyol, 10 milyar dolarlık değerlemeyi aşan ve bir decacorn haline gelen birinci Türk teşebbüsü de oldu.
 • Hepsiburada ise NASDAQ’da halka açılan birinci Türk şirketi oldu. E-ticaret sağlayıcı şirket, halka arz yatırımcılarından yaklaşık 4 milyar dolarlık bir değerlemeyle 761 milyon dolarlık fon aldı.
 • Getir, çeşitli yatırımcılardan 4 yatırım toplayarak toplamda 1 milyar dolar büyüklüğünde yatırım aldı. Bu da daima organik ve inorganik büyüme yolları arayan Getir’in global genişlemesine yardımcı oldu.
 • Dream Games toplam 205 milyon dolarlık iki yatırım aldı ve bu da değerlemesini yaklaşık 1 milyar dolara çıkardı.
 • Oyun şirketi Ruby Games, Türk şirketi Rollic Games’ten yüzde 20 pay karşılığında 10 milyon dolarlık yatırım aldı.
 • SaaS şirketi Prota’nın yüzde 100 payı, Fransız merkezli sanayi şirketi Arkance SAS tarafınca 30 milyon dolara satın alındı.
 • Fintech şirketi Colendi, Türkiye merkezli finans yatırımcısı Re-Pie’den 12 milyon dolarlık yatırım aldı.
 • Pazaryeri şirketi Servislet, ABD merkezli Ethos Asset Management ve İngiltere merkezli Attributed Holding’den 12 milyon dolarlık yatırım aldı.
Raporda öne çıkan bahisler şöyle:

 • 2021 mali yılı için oyun sanayisi 51 süreç sayısı ile en yüksek sayıya sahipken, bunu Hizmet Olarak Yazılım (SaaS) dalı (28) ve Fintech kesimi (23) süreç sayısı izledi.
 • E-ticaret sağlayıcıları, teslimat ve lojistik, oyun ve SaaS, sırasıyla süreç hacmine nazaran en çok yatırım çeken kesimler oldu.
 • 2020’de 135 olan tohum kademesindeki teşebbüslerde süreç sayısı 2021’de kıymetli ölçüde artarak 229’a ulaştı. Birebir biçimde, bu basamaktaki süreç hacmi de 2020’de 67 milyon dolardan 2021’de 91 milyon dolara yükseldi.
 • Satın alma sayısı 2020’de 27 iken 2021’de 18 artarak 45’e yükseldi, benzeri biçimde satın alma hacmi ise 2020’ye kıyasla arttı.
 • Türk oyun bölümü büyümeye devam ederek yatırımcıların en çok kıymet verdiği kesimlerden oldu. Birinci on süreçten üçü oyun dalında, dördü ise teslimat ve lojistikte yapıldı.
 • Artan süreç sayısı ve süreç hacmi, Türkiye teşebbüs ekosisteminin nasıl sağlıklı bir biçimde büyüdüğünün ve önümüzdeki senelerda daha fazla muvaffakiyete imza atacağının değerli bir göstergesi olarak görülüyor.
 
Üst