2/B ve tarım yerlerinin satışında müracaat ve ödeme müddeti uzatıldı

celikci

New member
Hazineye İlişkin Taşınmaz Malların Kıymetlendirilmesi Ve Katma Kıymet Vergisi Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun İle Birtakım Kanunlarda Ve Kanun Kararında Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

2/B yerler ile Hazineye ilişkin tarım yerlerinin satışı dahilinde şimdiye kadar toplam 685 bin adet taşınmazın satışı gerçekleştirilmiş ve 955 bin hak sahibi tapularına kavuşturuldu. Lakin pandemi niçiniyle müracaat ve ödeme müddetlerini kaçıran 314 bin kişi mağduriyet yaşıyor. Kanuna nazaran, bunun tahlili için müracaat ve ödeme mühleti 31 Aralık’a kadar uzatıldı.

Hazine taşınmazları üzerinde yapısı bulunanlara satın alma hakkı tanınmıştı ve satın alma müracaat mühleti 31 Aralık 2019 tarihinde sona ermişti. Yapılan yeni düzenleme ile yapı kayıt evrakı alanların bu taşınmazları satın almalarına ait müracaat mühleti 31 Aralık’a kadar uzatıldı.
Hazine taşınmazlarının satışında vatandaşlarımıza ödeme kolaylığı sağlamak emeliyle peşin ödemelerde yüzde 20 indirim imkanı getirildi

Hazine taşınmazlarının ihaleli satışında bedeller taksitle ödenebiliyor ve yüzde 25 peşinat ödenmesi halinde 2 yıl boyunca 8 taksitle ödeme yapılıyor. Bunun yanı sıra peşin ödemede rastgele bir indirim yapılmıyordu. Kanuna nazaran, bu niçinle peşin ödemede ödeme kolaylığı getirilmesi gayesiyle Hazine taşınmazlarının ihale yoluyla satışında peşin ödemede yüzde 20 indirim sağlanacak.

Ayrıyeten, üzerinde hudutlu tıpkı hak tesis edilen Hazine taşınmazlarının yatırımcılara satışında, paylı Hazine taşınmazlarında pay oranı yüzde kırkın altında yahut pay ölçüsü 400 metrekareye kadar olan hissedarlara yapılan satışlarda, tapu fazlalığı şerhi bulunan taşınmazlarda malike satışlarda, yapı kayıt evrakı alınmış Hazine taşınmazlarının hak sahiplerine satışında ve satış bedelinin peşin olarak ödenmesi halinde bu bedele yüzde yirmi indirim uygulanacak.

Hazineye ilişkin tarım topraklarını kullanan çiftçilere ecrimisil bedelinin yarısı üzerinden 10 yıl mühletle kiralama imkanı getirilmişti. Ayrıyeten 55 bin çiftçiye de 595 milyon metrekare Hazine taşınmazı kiralanmıştı. bir daha yılbaşında yapılan düzenleme ile kira kontratlarındaki yasal faiz oranı yüzde 22’den yüzde 9’a düşürülmüştü. Bu kez, müracaata ait müddet kaldırılmış ve kapsam 31 Aralık 2019 tarihindilk evvel üç yıl mühletle Hazine taşınmazlarını kullanan çiftçilere kiralama imkanı sağlayacak biçimde genişletildi.
bu biçimdece yaklaşık 150 bin çiftçinin daha ziraî üretim dayanakları ve ziraî sigorta üzere mukaveleye bağlı haklardan yararlanması sağlanacak. Ayrıyeten kira mühleti sonunda yükümlülüklerini yerine getiren çiftçilere kira mühletini bir daha uzatabilecek yahut on yıl boyunca kullananlar direkt satın alabilecek. bu biçimdece Hazineye ilişkin tarım toprakları üzerinde ziraî üretimin devamlılığının sağlanması öngörülüyor.

Ticari faaliyetlerde kullanılmak üzere kiraya verilen Hazine taşınmazları satılabilecek olup en az üç yıl müddetle bu taşınmazları kontrata dayalı olarak kullanan kiracılara öncelikli alım hakkı tanınmıştır.

İhale yapılmak suretiyle ticari hedeflerle kiraya verilen ve üç yıl mühletle kontrata dayalı olarak kullanılan Hazine taşınmazlarının kiracılarına bu taşınmazların satış ihalelerinde öncelikli alım hakkı tanındı.
 
Üst