Yüz yüze eğitim sonucu alındı: Mesken kiraları 2’ye katlandı

celikci

New member
Üniversitelerde yüz yüze eğitim sonucunın açıklamasının akabinde öğrencilerin konut bulma telaşı başladı. Piyasa hareketlendiği için mesken kiralarının arttığını söz eden Emlakçı Mustafa Kocaman, daire meblağlarının pandemi öncesi devirlere nazaran çok yüksek olduğunu belirtti.

DHA

Bilhassa Atakum ilçesinde kiralık dairelerin bin 600 TL ve üzeri olduğunu belirterek, öğrencilerin zorlandığını tabir eden Kocaman, şunları söylemiş oldu:

“İki yıl evvel kente gelen öğrencilerin, 750-800 liraya tuttuğu daireler, şu anda 2 bin liraya yaklaşmış durumda. Bunu fırsatçılık olarak algılamak ne kadar yanlışsız, ne kadar yanlış bilemiyorum lakin bunda çeşitli etkenler kelam konusu. Öğrencilere ve mesken kiralayacak vatandaşlara yardımcı olmaya çalışıyoruz. Bu hususta konut sahiplerinden tabi ki bizim de istirhamımız oluyor, fedakarlıkta bulunmaları gerekiyor. Zira beşerler burada konakladıkça dairelerinin pahası artıyor. bununla birlikte hazır kiracılı dairelerin satışları yatırımcı bazlı bakıldığı vakit daha süratli olabiliyor. Bunları da göz önünde bulundurursak 2+1 dairelerin şu anda fiyatları bin 600 ve 2 bin 500 lira içinde değişiyor. 3+1 dairelerin meblağları 2 bin lirayla 3 bin lira içinde değişiyor hatta 4 bin lira kira isteyen vatandaşlarımız bile var.”

DHA

“SIĞINMACILAR KİRA FİYATLARINI ARTIRIYOR”

Sığınmacı olarak gelenlerin kira bedellerinde artışa sebep olduğunu da tabir eden Kocaman, “Bu durum, piyasayı inanılmaz derecede etkiliyor. Yeni evli bir çiftin, 3+1 daireyi bin 500 liraya tutabileceği yerde Iraklı ya da Suriyeli biri gelip bu daireleri 2 bin-2 bin 500 liraya tutabiliyor. Bu da mal sahiplerini emsal göstermek zorunda kılıyor. Bu da haliyle kira meblağlarını çok derecede arttırıyor. Okul açıldığında öğrencilerin konaklama muhtaçlığı mecburî hale geliyor. Yurtlarda kalmak istemeyen öğrenciler konut arıyor. Eksiden 3-4 öğrenci, 800 liraya bir daire kiralayabiliyordu ancak artık o denli sayılar yok. Bugün 4 kişinin en berbat ihtimalle 2 bin lirayı gözden çıkartması gerekiyor. Birtakım konut sahipleri, öğrenci başına kira alarak fırsatçılık yapıyor. Biz buna muhakkak karşıyız ve bilhassa rica ediyoruz, bu biçim hususları bizimle paylaşın. Zira bunun gerekli yaptırımları var. Devletimiz tarafınca denetim ediliyor. Kişi başı kira diye bir şey kelam konusu değil. Bir dairenin bir ederi vardır. 2 bin lira ise 2 bin liradır. Öğrencilerin kira konusunda reaksiyonları inanılmaz derecede fazla. Şu anda ne yapacağını inanın kimse bilmiyor” diye konuştu.

DHA

“BİN 500 TL’DEN AŞAĞI FİYAT GÖRMEDİM”

Mesken kiralarını takip ettiklerini belirten üniversite öğrencisi Emre Başkan, “Ev kiraları bizi zora sokacak. Ben konuta çıkmak için memleketimden ailemle geldim. Şu anda burada bir akrabamızda kalıyoruz. Konut bakıyoruz ancak kiralar çok yüksek. Mesken kiralamak istiyorum, ayaklarımın üzerinde durmak istiyorum lakin bunu sağlayacak mesken meblağları maalesef ki yok. Kendi memleketimde 900 ve bin lira civarı mesken bulabiliyorken burada bin 500’den aşağı mesken görmedim. Çalışmak zorunda kalacağım, çalışacak mıyım derslerime mi gireceğim ne yapacağımı bilmiyorum” dedi.

“ÖNCEKİ FİYATLARLA ALAKASI YOK”

Üniversite öğrencisi Buğra Berkay Coşkun ise mesken meblağlarının yüksek oluşundan şikayet ederek, “Arkadaşlarımla mesken tutmaya karar verdik. Mesken tutmak için Ankara’dan buraya geldim. Evvelki fiyatlara nazaran şu anki fiyatlarla hiç alakası yok. sıradan artmış durumda. Bir de herkes güç geçiniyor, artık konut meblağlarını düşünürsek sıradan makus. Şu anda konut kiralamak pek güç. Konut alacak durumumuz yok. İmkanı olan var, olmayan var. O kadar öğrenci, memleketi haricinde yaşıyor. örneğin kalacak yerleri olmuyor. Bundan dolayı meblağları biraz daha azaltmaları, hepimiz için daha düzgün olur. Lakin fiyatlarda gerçekten çok artış var, o yüzden sıkıntı” diye konuştu.