YKS tercihleri son gün ne vakit? İşte ÖSYM YKS takvimi 2021

Hasan

New member
Üniversite öğrencisi 2,3 milyon adayın katıldığı ‘nın (YKS) tamamlanmasının akabinde tercih süreçleri sürüyor. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi‘nin (ÖSYM) Aday Süreçler Sistemi (AİS) üzerinden yapılan tercihlerin akabinde 1 milyondan fazla aday üniversitelerin önlisans ve lisans kısımlarına yerleştirilecek.

ÜNİVERSİTE TERCİH TARİHLERİ 2021

Yüz binlerce öğrencinin gündeminde yer alan üniversite tercih süreçleri 5-20 Ağustos 2021 günleri içinde ÖSYM’nin ais.osym.gov.tr internet adresinden yahut ÖSYM Aday Süreçler Sistemi (AİS) taşınabilir uygulamasından yapılacak.

Üniversite tercihleri için son gün 20 Ağustos 2021 Cuma günü saat 23.59 olarak belirlendi.

YKS TERCİH SONUÇLARI NE VAKİT AÇIKLANACAK?

2021 YKS üniversite yerleştirme sonuçlarının açıklanacağı tarih çabucak hemen aşikâr olmadı.

Fakat üniversite kayıtlarının 6 Eylül 2021 günü başlayacağı düşünülürse, sonuçların en geç 27 Ağustos 2021 tarihinde açıklanması bekleniyor.

ÜNİVERSİTE KAYITLARI NE VAKİT YAPILACAK?

YKS neticelerina bakılırsa bir programa kayıt hakkı kazanan adayların kayıt süreçleri 6-10 Eylül 2021 tarihleri içinde yapılacak. Elektronik kayıtlar ise 4-8 Eylül 2021 tarihleri içinde yapılacak. Kayıt hakkı kazanan adayların, kayıt için istenen dokümanları tamamlayarak kayıt mühleti içerisinde ilgili üniversitelere başvurmaları gerekiyor.

Bu müddet içerisinde kayıt için başvurmayan yahut kayıt süreçlerini tamamlamayan adaylar kayıt haklarını kaybedecek. Elektronik kayıt yapan adaylar, üniversiteleri tarafınca duyurulan dokümanlara ve tarihe nazaran süreç yapacak.

Bir yükseköğretim programına kayıt hakkı kazanan lakin, ortaöğretim kurumlarından mezun olamayarak bütünleme yahut tek ders imtihana girecek adayların da belirlenen tarihlerde yükseköğretim kurumlarına süreksiz kayıtları yapılacaktır.

Bu adayların mezun olduklarına ait dokümanlarını, 31 Aralık 2021 tarihine kadar yükseköğretim kurumuna ibraz etmeleri halinde asıl kayıtları yapılacaktır. Bu tarihe kadar mezun olduklarını belgelemeyenlerin süreksiz kayıtları silinecek ve bu durumda olup belirlenen tarihlerde süreksiz kayıtlarını yaptırmayan adayların kayıtları yapılmayacaktır.

2021 YKS BARAJ PUANI DEĞİŞTİ Mİ?

26-27 Haziran 2021 günlerinde yapılan Yükseköğretim Kurumları İmtihanı (YKS) baraj puanı Temel Yeterlilik Testi’nde (TYT) 140, Alan Yeterlilik Testi (AYT) ve Yabancı Lisan Testi’nde (YDT) 170 olarak uygulanacak.