YKS sonuçları ne vakit açıklanacak? İşte AYT-TYT-YDT imtihan sonuç tarihi

Hasan

New member
Üniversiteye giriş imtihanı Yükseköğretim Kurumları İmtihanı‘nın (YKS) tamamlanmasının akabinde Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi‘nde (ÖSYM) imtihan sonuçları için hazırlıklar başladı. Yaklaşık 1 ay sürecek hummalı bir çalışmanın akabinde TYT-AYT-YDT imtihan sonuçları kamuoyuyla paylaşılacak.

2021 YKS SONUÇLARI NE VAKİT AÇIKLANIR?

Yükseköğretim Kurumları İmtihanı (YKS) kapsamında yapılan TYT-AYT-YDT imtihan sonuçları 4 Ağustos 2021 Çarşamba günü ÖSYM tarafınca açıklanacak.

Adaylara sonuç dokümanı gönderilmeyecek. Adaylar imtihan sonuçlarını, TC kimlik numaraları ve şifreleri ile ÖSYM’nin sonuc.osym.gov.tr internet adresinden yahut taşınabilir uygulamasından öğrenebilecek. İnternet sayfasındaki duyurular adaylara bildirim kararında olacak.

YKS BARAJ PUANI KAÇ?

TYT’de 150 ve üzeri puan alan adaylar, TYT puanı ile öğrenci alan yükseköğretim programlarını tercih edebilecek.

TYT’de 150 ve üzeri puan alan adaylardan SAY, KELAM, EA, LİSAN puanları 180 ve üzeri olanlar, bu puan tipleri ile öğrenci alan lisans programları ile birlikte TYT puanı ile öğrenci alan önlisans programlarını tercih edebileceklerdir.

TYT’de 150 ve üzeri puan alan adaylardan SAY, KELAM, EA, LİSAN puanları 180 ve üzeri olmayan adayların yalnızca ön lisans programlarını tercih etme hakları bulunmaktadır. Bu adayların SAY, KELAM, EA, LİSAN puanı ile öğrenci alan lisans programlarını tercih etme hakları yoktur.

Özel yetenek sınavıyla öğrenci alan yükseköğretim programlarına başvurabilmek için de TYT puanının 150 ve üzeri (Engelli öğrencilerde 100 ve üzeri puan için Bakınız 6. madde) olması gerekmektedir.

2021 YKS İMTİHAN SONUÇLARI SORGULAMA SAYFASI