YKS sonuçları nasıl öğrenilir? YKS puanı nerede yazıyor? TYT, AYT, YDT sonuçları sorgulama ekranı

Hasan

New member
TYT, AYT, YDT olmak üzere üç oturumdan oluşan Yükseköğretim Kurumları İmtihanı (YKS) sonuçları ilan edilen tarihten daha erken belirtildi. İmtihandan daha sonra puanlarını iddia eden öğrenciler, YKS puanlarını öğrenmelerinin akabinde üniversite tercihleri için kolları sıvadı hesap kitap yapmaya başladı.

ÜNİVERSİTE İMTİHANI YKS SONUÇLARI AÇIKLANDI MI?

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) üniversite öğrencisi adaylara sürpriz yaparak Yükseköğretim Kurumları İmtihanı (YKS) sonuçlarını 1 hafta evvel deklare etti. TYT, AYT, YDT imtihanlarına iştirak sağlayan adaylar, 28 Temmuz 2021 Çarşamba günü prestijiyle üniversiteye giriş imtihanı YKS puanlarını sonuc.osym.gov.tr adresinden TC kimlik numarası ve aday şifresiyle giriş yaparak öğrenebilir.

ÖSYM YKS İMTİHAN SONUCLARI SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Lideri Prof. Dr. Halis Aygün, 26-27 Haziran 2021’de gerçekleştirdikleri Yükseköğretim Kurumları İmtihanı (2021-YKS) sonuçlarının belirtildiğını bildirdi.

Aygün, toplumsal medya hesabından yaptığı açıklamada, “26-27 Haziran 2021 tarihlerinde gerçekleştirdiğimiz Yükseköğretim Kurumları İmtihanı (2021-YKS) sonuçlarını sonuc.osym.gov.tr sayfamızdan deklare ettik. sonuçların tüm adaylarımıza ve ailelerine iyi olmasını dilerim” tabirlerini kullandı.

2021-YKS tercihlerinin 5-13 Ağustos tarihleri içinde alınacağını belirten Aygün, “Adaylarımızın tercihler başlamadan evvel daha sağlıklı bir kıymetlendirme yapmalarına imkan vermek hedefiyle 2021-YKS kıymetlendirme süreçlerini hızlandırarak imtihan sonuçlarını ilan edilen tarihten daha erken deklare ettik. Adaylarımızın 5-13 Ağustos 2021 tarihleri içinde yapacakları 2021-YKS tercihlerinin şimdiden güzel olmasını dilerim” değerlendirmesinde bulundu.

YKS PUANI NEREDE YAZIYOR?

Adayların imtihana girdikleri kısım ve ilgili test alanları, YKS sonuç evrakında yer alıyor. Öğrencinin Türk lisanı edebiyatı, tarih 1, coğrafya 1, tarih 2, coğrafya 2, ideoloji, din kültürü ve ahlak bilgisi, matematik, fizik, kimya ve biyoloji alanlarındaki yanlışsız yanlış sayısı açıkla paylaşılmış. Çabucak altında da TYT, SAY, KELAM, EA, LİSAN kısımlarında yer alan puanlar, öğrencinin aldıkları puan olarak not ediliyor.

YKS BİRİNCİLERİ KİMLER?

ÖSYM Lideri Halis Aygün, Twitter hesabından Yükseköğretim Kurumları İmtihanı’nda (YKS) birinci olan öğrencilere ait paylaşımda bulundu.

Buna nazaran; Temel Yeterlilik Testi (TYT) birincisi Adana’dan çıktı. Alan Yeterlilik Testleri’nde (AYT) birincilik, sayısalda Adana, eşit tartıda Konya, sözelde Adana vilayetlerinden oldu.

Yabancı Lisan Testi’nde ise birincilik Almanca‘da Balıkesir, Arapça‘da Konya, Fransızca‘da İstanbul, Rusça‘da Bursa ve İngilizce‘de İstanbul’dan çıktı. Aygün, adayları tebrik ederek, muvaffakiyetlerinin devamını diledi.

YKS’DEN KAÇ PUAN ALAN TERCİH YAPACAK? BARAJ PUANI KAÇ?

26-27 Haziran 2021 günlerinde düzenlenen TYT imtihanına katılan ve 150 puan üzeri alan adaylar TYT puanı ile öğrenci alan yükseköğretim kısımlarını tercih edebilecek.

TYT’de sayısal, sözel, eşit yük ve lisan puanı 180 ve üzeri olan adaylar lisans programlarını tercih edebilecek. 150 puanı alan lakin 180 puan ve üzeri alamayan adaylar yalnızca önlisans kısımlarını tercih edebilecek.

İmtihan sonuç ekranında adayların TYT, AYT ve YDT puanı yer alırken adaylar muvaffakiyet sıralamaları görüntülenebilecek.

ÜNİVERSİTE TERCİHLERİ NE VAKİT BAŞLAYACAK 2021?

Lise mezunları imtihandan aldıkları puanlar ve yaptıkları sıralamalara nazaran ÖSYM Aday Süreçleri Sistemi (AİS) ais.osym.gov.tr üzerinden tercih listesi oluşturacak.

ÖSYM YKS takvimine nazaran, üniversite tercih devri tarihleri 5-13 Ağustos 2021 günleri içinde yapılacak.

Geçen yıl 27 Temmuz 2020 tarihinde sonuçlar ilan edilmiş ve 6 Ağustos 2020 günü tercihler alınmaya başlanmıştı. Bu yıl YKS imtihan sonuçları 4 Ağustos 2021 tarihinde ilan edilecek ve sonuçların açıklanmasının akabinde üniversite tercihleri başlayacak.

YKS İMTİHAN SONUÇLARI SORGULAMA SAYFASI