YKS maratonu başlıyor

Hasan

New member
Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığınca düzenlenecek, 2 milyon 607 bin 903 adayın katılacağı Yükseköğretim Kurumları İmtihanı (2021-YKS), 26-27 Haziran’da yapılacak.

BİRİNCİ OTURUM 135 DAKİKA

YKS’nin birinci oturumu olan Temel Yeterlilik Testi (TYT), 26 Haziran Cumartesi günü saat 10.15’te başlayacak ve adaylara 135 dakika müddet verilecek. TYT’de Türkçe testinde 40, toplumsal bilimler testinde tarihten 5, coğrafyadan 5, ideolojiden 5, din kültürü ve ahlak bilgisi yahut ek ideoloji sorularından 5’er olmak üzere toplam 20, temel matematik testinde 40, fizikten 7, kimyadan 7 ve biyolojiden 6 sorunun yer aldığı fen bilimleri testinde de 20 soru yöneltilecek.

İKİNCİ OTURUM 180 DAKİKA

İkinci oturum olan Alan Yeterlilik Testleri (AYT) ise 27 Haziran Pazar günü saat 10.15’te başlayacak ve 180 dakika sürecek.

AYT’de “Türk lisanı ve edebiyatı- toplumsal bilimler-1” testi 40 sorudan oluşacak. Bu testte adaylar, Türk lisanı ve edebiyatından 24, tarih-1’den 10, coğrafya-1’den 6 soru yanıtlayacak. AYT’nin “sosyal bilimler-2” testi 40, matematik testi 40, fen bilimleri testi de 40 sorudan oluşacak. Toplumsal bilimler testinde tarih-2’den 11, coğrafya-2’den 11, ideoloji kümesinden 12, din kültürü ve ahlak bilgisi yahut ek ideoloji sorularından 6 soru yer alacak. Fen bilimleri testindeki dağılım ise fizik 14, kimya 13 ve biyoloji 13 soru formunda olacak.

SON OTURUM YDT

Üçüncü ve son oturum olan Yabancı Lisan Testi (YDT) de 27 Haziran’da 15.45’te başlayacak ve adaylara 120 dakika müddet verilecek. Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça lisanlarında yapılacak imtihanda toplam 80 soru yer alacak.

TYT’ye 2 milyon 592 bin 579, AYT’ye 1 milyon 781 bin 760 ve YDT’ye 130 bin 522 aday katılacak. Adaylar, imtihanın sabah oturumlarında 10.00, öğlenden daha sonra oturumlarında saat 15.30’dan daha sonra imtihan binalarına alınmayacak.

180 BARAJ PUAN UYGULAMASI

Yükseköğretim Kurulunca geçen yıl Kovid-19 niçiniyle alınan karar gereği, merkezi yerleştirme yapılan lisans programlarını tercih edebilmek için ilgili puan cinsinde uygulanan 180 baraj puanı geçen yılla sonlu kalmak koşuluyla 170’e çekilmişti. Bu yıl salgın dönemindilk evvel olduğu üzere lisans programlarının tercih edilebilmesi için 180 ve üzeri puan alınması gerekecek.

TYT’de 150 ve üzeri puan alan adaylar, TYT puanı ile öğrenci alan yükseköğretim programlarını tercih edebilecek. TYT’de 150 ve üzeri puan alan adaylardan sayısal, sözel, eşit yük ve yabancı lisan puanları 180 ve üzeri olanlar, bu puan cinsleriyle öğrenci alan lisans programları ile bir arada TYT puanıyla öğrenci alan ön lisans programlarını tercih edebilecek.

TYT’de 150 ve üzeri puan alan adaylardan sayısal, sözel, eşit tartı ve yabancı lisan puanları 180 ve üzeri olmayan adayların yalnızca ön lisans programlarını tercih etme hakları bulunacak. Bu adayların sayısal, sözel, eşit tartı ve yabancı lisan puanı ile öğrenci alan lisans programlarını tercih etme hakları olmayacak.

Özel yetenek sınavıyla öğrenci alan yükseköğretim programlarına başvurabilmek için de TYT puanının 150 ve üzeri olması gerekecek.