YKS ek tercih sonuçları ne vakit açıklanacak 2021? İşte YKS ek yerleştirme sorgulama

Hasan

New member
YKS üniversite ek yerleştirme sonuçları için öğrenci adaylarının heyecanlı bekleyişi sürüyor. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), YKS 1. ek tercih süreçlerinin sona ermesinin akabinde yerleştirme sonuçlarını açıklayacak ve bu yıla özel olarak yapılacak YKS 2. ek tercih tarihleri ilan edilecek. 140 puan barajını geçen adaylar için 2. ek yerleştirme periyodu tarihleri, 1. ek tercih sonuçlarının açıklanmasının akabinde ilan edilecek.

YKS 1. EK YERLEŞTİRME SONUÇLARI NE VAKİT AÇIKLANIR?

ÖSYM, YKS birinci ek tercih sonuçlarının açıklanacağı tarihle ilgili çabucak hemen bir açıklama yapmadı.

Ama YKS 1. ek tercihle yerleşen öğrencilerin elektronik kayıtları 4-5 Ekim 2021, temel kayıtları 4-7 Ekim 2021 tarihleri içinde yapılacak.

Kılavuz ayrıntıları göz önüne alındığında Yükseköğretim Kurumları İmtihanı (YKS) ek tercih sonuçlarının 4 Ekim 2021 gününe kadar açıklanması gerekiyor.

Ek yerleştirme sürecine alınan tüm adayların sonuçları ÖSYM’nin sonuc.osym.gov.tr adresinden duyurulacak. Yerleştirme sonuç dokümanı basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecektir.

YKS 1. EK YERLEŞTİRME SONUÇLARI ÖSYM SORGULAMA SAYFASI

YKS 1. EK TERCİH NASIL YAPILACAK?

Yerleştirmede adaylar, yükseköğretim programlarına, ilgili yerleştirme puanları ile var ise ek puanları, yükseköğretim programları ile ilgili tercihleri ve bu programların kontenjan ve şartları göz önünde tutularak ÖSYM tarafınca yerleştirilir.

Tablo 6A ve 6B ortaöğretimdeki alanlar ile tıpkı alanda olduğu kabul edilen lisans programlarını; Tablo 6C ise mesleksel ve teknik ortaöğretim kurumlarındaki alanların devamı niteliğinde olduğu kabul edilen ve adayların ek puanları ile yerleştirilebilecekleri önlisans programlarını gösteriyor.

Adayların ek puanlarıyla yerleştirilecekleri yükseköğretim programları öğrenebilmeleri için Tablo 6A, 6B1 ve 6C’de kendi alanlarını bulmaları ve bu alanların altındaki yükseköğretim programlarını incelemeleri gerekiyor.

YKS 2. EK YERLEŞTİRME NE VAKİT?

Yükseköğretim Şurası (YÖK), bu yıl özel olarak adaylara ikinci ek tercih hakkı tanınacağını deklare etti. 2021 YKS neticelerina bakılırsa yapılan temel yerleştirme ve 1. ek yerleştirme sonunda boş kalan yahut kaydolmama niçiniyle dolmayan kontenjanlarına ÖSYM tarafınca 2. ek tercih işlmei yapılacak.

YKS ikinci ek tercih tarihleri çabucak hemen açıklanmadı.

140 PUAN ALANLAR İÇİN TERCİH TARİHLERİ

Bu yıl özel olarak adaylara tanınan 2. ek yerleştirme imkanından; Temel Yeterlilik Testi (TYT) puanı minimum 140, Alan Yeterlilik Testleri/Yabancı Lisan Testi (AYT/YTD) puanı minimum 170 olan adaylar faydalanabilecek.

ÖSYM, AYT/YDT puanı 180 ve üzerinde olan adayların temel yerleştirme ve 1. ek yerleştirme süreçlerinde puan ve muvaffakiyet sıralarının korunacağı vurgulanan açıklamada, tercih ve yerleştirme sürecinin daha evvel ilan edildiği biçimde tamamlanacağını duyurdu.

2021 YKS EK TERCİH ÖSYM KILAVUZU