YKS 1. ek yerleştirme ne vakit 2021? İşte YKS üniversite birinci ek tercih tarihleri

Hasan

New member
2021 YKS üniversite ek yerleştirme tarihleri muhakkak oldu. Âlâ bir meslek sahibi olmak için üniversite tercihinde ihtimamlı olan üniversite öğrencisi adaylar, Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) iştirak sağladı. 2021 YKS sonuçlarının akabinde temel yerleştirme süreçleri tamamlandı. Her yıl yapılan ek yerleştirmeye ek olarak bu yıl ikinci ek yerleştirme daha yapılacak.

2021 YKS EK TERCİHLER NE VAKİT, NASIL YAPILIR?

Üniversite 1. ek yerleştirme müracaatları 20-23 Eylül 2021 günleri içinde alınacak.

YKS ek tercih müracaatları Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nin (ÖSYM) ais.osym.gov.tr internet adresinden ve ÖSYM Aday Süreçler Sistemi (AİS) taşınabilir uygulamasından yapılacak.

2021 YKS ek yerleştirme tarihleri hakkında açıklamada bulunan ÖSYM Lideri Prof. Dr. Halis Aygün, “Değerli YKS adaylarımız, 2021-YKS Ek Yerleştirme Kılavuzu yayımlanmıştır. Tercihlerinizi 20-23 Eylül 2021 tarihleri içinde ais.osym.gov.tr sayfamızdan ve ÖSYM AİS taşınabilir uygulamamızdan yapabilirsiniz” sözlerini kullandı.

140 PUAN ALANLAR İÇİN YKS 2. EK YERLERLEŞTİRME NE VAKİT?

Yükseköğretim Konseyi (YÖK), bu yıla özel olarak adaylara ikinci ek tercih hakkı tanınacağını deklare etti.

2021 YKS neticelerina bakılırsa yapılan temel yerleştirme ve 1. ek yerleştirme sonunda boş kalan yahut kaydolmama niçiniyle dolmayan kontenjanlarına ÖSYM tarafınca 2. ek tercih yerleştirme yapılacak.

YKS çabucak hemen ÖSYM tarafınca açıklanmadı.

KİMLER EK TERCİH YAPABİLİR?

Ek yerleştirme tercihi yapabilmek için adayların 2021 Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) katılmış ve yerleştirme puanlarının hesaplanmış olması gerekiyor. Lakin merkezi yerleştirmede bir yükseköğretim programına giren adaylar ek yerleştirme için başvuramayacak.

YKS’de özel yetenek imtihanı ile bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş olan adaylar da ek yerleştirme için tercih yapabileceklerdir.

2021 YKS 1. EK TERCİH ÖSYM MÜRACAAT SAYFASI