Vilayet içi öğretmen atama ve tayinler ne vakit 2021? MEB öğretmen yer değiştirme başvurusu nasıl yapılır?

Hasan

New member
Güçlü bir eğitim döneminden daha sonra öğretmenleri artık de atama ve tayin heyecanı sardı. Eğitim verdiği okul yerine diğer bir okula geçmek isteyen eğitimcilerin merakla beklediği vilayet içi gereksinim listesi tarafınca vilayet bazında yayınlandı. misyon yaptıkları birebir vilayet ortasında tayin olmak için müracaatlar alınmaya başladı.

2021 ÖĞRETMEN VİLAYET İÇİ ATAMA VE TAYİNLER NE VAKİT?

Ulusal Eğitim Bakanlığı tarafınca 2021 yılı öğretmenlerin vilayet içi isteğe bağlı yer değiştirme gereksinim listesi temmuz ayında yayınlandı. Vilayet içi tayin başvurusu vilayet müdürlükleri tarafınca alınıyor.

Muhtaçlık listesi Ulusal Eğitim Bakanlığı tarafınca yayınlanmaya başladı. Takım ve kontenjanlara göre müracaat süreçlerini yapan öğretmenler, vilayet içi öğretmen gereksinim listesi 2021 ile süreçlerini tamamlayacak.

Vilayet içi atama için kontenjanları için gereksinim listesi, vilayet ulusal eğitim müdürlükleri tarafınca yayınlanıyor. Vilayet ulusal eğitim müdürlüklerinin resmi internet siteleri üzerinden vilayet içi tayin atama gereksinim listesini öğrenmek mümkün.

İSTEĞE BAĞLI YER DEĞİŞTİRME MÜRACAAT TARİHLERİ

2021 yılı öğretmenlerin vilayet içi isteğe bağlı yer değiştirme gereksinim listeleri
şimdiki Excel programı ile de paylaşıldı. Vilayet içi yer değişikliğine başvuracak müracaatlarını 8-14 Temmuz 2021 tarihleri içinde yapacak. Atamaların valilikler tarafınca gerçekleştirilmesi ve sonuçlar 16 Temmuz 2021’de açıklanacak.

ÖĞRETMENLERİN VAZİFEDEN AYRILMA SÜREÇLERİ NE VAKİT?

bakılırsavden ayrılma süreçleri 2 Ağustos 2021 tarihi prestijiyle gerçekleşecek.

2021 VİLAYET İÇİ YER DEĞİŞTİRME MÜRACAAT KOŞULLARI NEDİR?

1)
Adaylığı kaldırılmış olmak,

2) 31 Aralık 2021 tarihi prestijiyle bulundukları eğitim kurumunda en az üç yıllık çalışma müddetini tamamlamış olmak,

3) 652 sayılı Kanun Kararında Kararnamenin Ek 4. unsuru kapsamında kontratlı öğretmen olarak nazaranv yapmakta iken üç yıllık çalışma mühleti sonunda öğretmen takımına atananlar bakımından, bu kısmın 1 ve 2. hususuna ek olarak öğretmen takımına atandıkları tarihten itibaren 31 Aralık 2021 tarihi prestijiyle bir yıllık çalışma mühletini tamamlamış olmak, kaideleri aranacaktır.

ÖĞRETMEN VİLAYET İÇİ YER DEĞİŞTİRME BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

1)
Müracaatlar elektronik ortamda alınacaktır.

2) Yer değiştirme isteğinde bulunacak öğretmenler; Elektronik Müracaat Formu’na yansıtılacak kimlik, tahsil, Bakanlık atama alanı, hizmet mühleti, hizmet puanı ve gibisi ayrıntılarını müracaat yapmadan evvel MEBBİS e-Personel Modülünden (Özlük) denetim ederek yanlış ya da eksik ayrıntılarının düzeltilmesini dokümana dayalı olarak eğitim kurumu, ilçe ve vilayet ulusal eğitim müdürlüklerinden talep edeceklerdir.

3) Atamalar tercih ve hizmet puanı üstünlüğüne nazaran gerçekleştirilecek olup müracaat kayıt süreci yapıldıktan daha sonra hizmet puanlarına tesir edecek değişiklikler müracaat sistemine yansımayacağından, ilgililerin hizmet puanına tesir edecek değişiklikleri yer değiştirme başvurusunu yapmadan evvel tamamlamaları gerekmektedir.

4) Öğretmenler, vilayet içi yer değişikliği müracaatlarında en hayli 40 eğitim kurumu tercih edebileceklerdir.

5) Hala mecburî çalışma yükümlülüğünü yerine getirmek üzere 4, 5 ve 6. hizmet alanlarındaki eğitim kurumlarında nazaranv yapan öğretmenlerden, bulundukları eğitim kurumlarında 31 Aralık 2021 tarihi prestijiyle üç yıllık çalışma müddetini tamamlayanlar, istemeleri hâlinde, vilayet ortasında mecburî çalışma yükümlülüğü öngörülen eğitim kurumlarına yer değiştirme isteğinde bulunabileceklerdir.

6) Yurt haricinde nazaranvlendirilenler ile aylıksız müsaadeli olan öğretmenlerden yurt dışı nazaranv müddeti yahut aylıksız müsaadelerinin 30 Eylül 2021 tarihine kadar sona ereceğini belgelendirenler, öteki kuralları da taşımaları kaydıyla yer değiştirme müracaatında bulunabilecektir. Yer değişikliği gerçekleştirilen öğretmenlerden en geç 1 Ekim 2021 tarihi prestijiyle bakılırsavine başlamayanların atamaları vilayet ulusal eğitim müdürlüklerince iptal edilecektir.

7) Bilişim Teknolojileri alan öğretmenlerinden “Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği”, “Matematik-Bilgisayar Bölümü”, “İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri”, “Bilgisayar Teknolojisi Bölümü/Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri Bölümü” , “Bilgi Teknolojileri” ve “Yönetim Bilişim Sistemleri” mezunları, mesleksel ve teknik ortaöğretim kurumlarını tercih edemeyeceklerdir.

8) Vilayet ortasında yer değiştirme müracaatında bulunan öğretmenlerden nazaranv yaptığı il/ilçe haricinde bulunanlar, her türlü bağlantı aracıyla takımının bulunduğu eğitim kurumu müdürlüğünü bilgilendirmek suretiyle müracaatlarının onaylanmasını isteyecek; eğitim kurumu yöneticileri de müddeti ortasında müracaatları onaylayacaktır. Elektronik Müracaat Formlarının çıktısı, formu onaylayan eğitim kurumu müdürlüklerince başvurusu onaylanan öğretmenlere sonrasındasında imzalattırılacaktır.

9) Müracaatlar sırasıyla eğitim kurumu müdürlüğü, ilçe ve vilayet ulusal eğitim müdürlüklerince onaylandıktan daha sonra geçerlilik kazanacak ve bu ünitelerin rastgele biri tarafınca onaylanmayan müracaatlar geçersiz sayılacaktır.

10) Müracaat müddeti ortasında öğretmenler, vazifeli oldukları eğitim kurumuna ya da takımlarının bulunduğu il/ilçe ulusal eğitim müdürlüğüne dilekçe vermek suretiyle yer değiştirme başvurusunu elektronik ortamda iptal ettirebileceklerdir.

11) Bakanlık yahut öbür kamu kurum ve kuruluşlarında gorevlendirilen öğretmenler, bakılırsavlendirmeleri bitmiş oldurilmedikçe yer değiştirme isteğinde bulunamayacaktır lakin; takımlarının bulunduğu eğitim kurumuna dönen öğretmenlerden takımlarının olduğu eğitim kurumunda en az üç yıllık çalışma mühletini tamamlayanlar, vilayet içi yer değişikliği isteğinde bulunabileceklerdir.

12) Spor liseleri ve hoş sanatlar liseleri haricindeki eğitim kurumlarında nazaranvli görsel sanatlar, müzik ve vücut eğitimi alan öğretmenlerinden daha evvel ilgili mevzuatına göre spor liseleri ile hoş sanatlar liselerine öğretmen olarak atanmış olanlar, ayrıldıkları tarihten itibaren ortadan beş yıldan fazla mühlet geçmemiş olması kuralıyla bu eğitim kurumlarını tercih edebileceklerdir.